Gå til innhold

Hvordan fungerer veivhusventilasjonen på en m52 motor?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Forsto det slik at veivhusventilasjonen kommer ut fra toppdekselet, rett bak vanosen. Har en m52 motor i deler som jeg har kikket nærmere på, og ser ingen connection mellom motoren og toppdekselet der veivhusventilasjonen kommer ut. Hvordan fungerer egentlig denne ventilasjonen, og fra hvor kommer olje og oljedampen? og hvordan tar disse veien til toppdekselet?

Skrevet

Vet ikke om det fortjener å kalles et system :), riktig nok er løsningen endel hakk mer sofistikert på BMW motorer enn den jevne møkkabil men basicly mates det bare rett tilbake i innsuget,, done deal,, gasser, olje damp og all evt. annen dritt blir brent på nytt. Problemet er at det følger gjerne litt for mye dritt med når motoren går på lave turtall, har måtte lage filterløsnigner på mange biler fordi de "jager" og går ujevnt når de må spise olje og grapps fra veivhuset, det griser også til spjell og slikt noe sykt. På de BMWene jeg har skrudd på er det noe bokser for å ta seg av evt. oppgulp som mates ned i sumpen igjen fremfor inn i innsuget, og da er det forhåpentligvis for det meste gasser som går i innsuget, noe som er mye bedre, i gamledager gikk alt dette rett ned i asfalten noe som sikkert motoren egentlig hadde vært mest glad for :),, correct me if im wrong :).

Skrevet

Ja sorry ser at du egentlig spør om hvorfor oljen kommer ut, det er ikke verre en at det oppstår mye gasser/damp, vesker utvider seg og trekker seg sammen ved forskjellige arbeidstemperaturer,,ergo må det ventileres om ikke pakninger og alt skal ryke, damp og varme gasser stiger som kjent opp,, sa da er saken biff :).

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...