Gå til innhold

Dynamo-problem (tror jeg)


Anbefalte innlegg

Skrevet

I det siste har jeg merket en "hvinelyd" når jeg starter. Den varer ca i 2 sekunder.

Så begynte plutselig ladelampa å lyse når jeg startet og etter noen kjøreturer så lyser nå lampa konstant.

Er det dynamoen som har tatt kveld?

Skrevet

prøv å slå på dynamoen med en hammer eller no når bilen går. forsvinner lampa da så må du skifte børstebro på dynamoen eventuelt skifte dynamo. hadde samme problem med min 525i dær hadde dynamoen tatt kvelden

Skrevet

Er det vanskelig å skifte dynamo selv? Må man opp med "halve motoren" eller? Finnes det mange forskjellige typer?

Hvor på dynamoen finner jeg fabr.nr? Den er av type Bosch hvertfall...

Skrevet

Det rare er at jeg hører en lyd av og til når jeg starter (ikke bestandig). Ikke sånn viftereimlyd, men liksom en slags "suselyd". Denne lyden dukket opp for et par uker siden. Deretter begynte ladelampa å lyse og strømmen ble tappet.

Det kommer vel ikke sånn lyd når børstene er dårlige??? Eller hva?

Skrevet

Fant ut idag at det er dårlig spenning. Går bra å kjøre, men motoren fusker av og til (stopper nesten). Batteriet blir ikke helt utladet.

Bør jeg skifte hele dynamoen?

Skrevet

Snakket med en på GS som sa at hvis det er samme årsmodell og samme amperestyrke, så passer det rett over fra en annen samme BMW.

Er dette tilfelle? Må spørre her for å være helt sikker... Tenkte å få tak i en på høggern.

Noen som vet om billige dynamoer ellers?

Skrevet

Mål ladespenning ved batteri og dynamo separat,da får du frem spenningsfall også. Sjekk jording og spenningsfall der også.

Sjekk reima om den er slakk og slurer.

For å eliminere ladelampekretsen kan du legge ledning imellom + på batteriet og på D+ på dynamo. Sjekk deretter ladinga.

Viss ingenting av dette funker tar du ut regulatoren med børsteholder(viss utvendig type). Sjekk om børstene er utslitte og sleperingene.

En ny regulator koster 2-400kr alt ettersom. Kjøper du en brukt dynamo bare pga utslitte børster kan den like godt snart være utslitt snart også.

Ergo: sjekk dette før du bytter alt!!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...