-Shark- Skrevet Juni 2, 2011 Skrevet Juni 2, 2011 Har en e36 316touring med en m43 motor er det vel. Problemet er mye oljesvetting iframkant av motor. Litt usikkert hvor. Har vasket rent grundig, men etter kort tid er det oljesøl flere plasser forran. Misstenker simring på veiv. Er vel kjede på den motoren? Mye jobb å bytte? Eventuelt noen forslag eller tips?
slett bruker Skrevet Juni 4, 2011 Skrevet Juni 4, 2011 Har en e36 316touring med en m43 motor er det vel. Problemet er mye oljesvetting iframkant av motor. Litt usikkert hvor. Har vasket rent grundig, men etter kort tid er det oljesøl flere plasser forran. Misstenker simring på veiv. Er vel kjede på den motoren? Mye jobb å bytte? Eventuelt noen forslag eller tips? ja. det er kjede på den.
-Shark- Skrevet Juni 5, 2011 Forfatter Skrevet Juni 5, 2011 Ja. Noen erfaringer?tips? Har en e36 316touring med en m43 motor er det vel. Problemet er mye oljesvetting iframkant av motor. Litt usikkert hvor. Har vasket rent grundig, men etter kort tid er det oljesøl flere plasser forran. Misstenker simring på veiv. Er vel kjede på den motoren? Mye jobb å bytte? Eventuelt noen forslag eller tips? ja. det er kjede på den.
cubetito Skrevet September 27, 2011 Skrevet September 27, 2011 sjekk pakning/overgang mellom oljefilterhus og blokk. jeg hadde svetting og oljesøl foran på motor som jeg trodde lakk i fra foran ett sted, men det viste seg at pakningen og foringen 4,5,og 6 var blitt gammel og hard. jeg har m43 motor som sitter i e46
Jarkko Skrevet April 16, 2012 Skrevet April 16, 2012 +1 på cubetitos innlegg. Også jeg har en E46 med M43 motoren. Hadde samme oljesølet i fremre kant av motoren (det var enda mer bak filterhuset og festet til dynamoen, men dette var ikke synlig før disse var ute av bilen) og jeg fikk en stadig større pøl med olje på garasjegulvet for hver dag som gikk. Jeg var helt sikker på at dette var ett eller annet dyrt, men her om dagen så dynket jeg motorrommet med avfettning, og vasket grundig med høytrykkspyleren i området rundt oljefilter. Når det var rent og pent og jeg startet motoren, så begynte det umiddelbart å piple frem olje i åpningen mellom blokk og filterhuset der foringen (nummer 4) ligger. Pro tips: Når du kjøper o-ringen (nummer 5), så kjøp TO STYKKER! Det er nemlig to utgaver av filterhuset, en med løs foring i plast, og en i aluminium som sitter fast på filterhuset. Har du den i plast, så trenger du to o-ringer, og da er det kjedelig å oppdage dette først når bilen er ukjørbar O-ringene koster 30kr stykket, men hele foringen inkludert begge o-ringene koster bare 70kr, og da er like greit å handle den komplett. Det gjorde jeg. En annen ting: være KJEMPE FORSIKTIG når du trekker til de seks skruene (nummer 7 og nummer 9) som holder filterhuset. Jeg trålet gjennom masse dokumenter før jeg endelig fant hvilket moment disse skulle trekkes til med, og det skal være 22Nm. Ikke engang TENK PÅ å gjøre dette på feeling. Mulig kalibreringen på min nøkkel var helt på viddene, for var ikke i nærheten av 22Nm da en av skruene ble skjært rett av. Heldigvis sitter de andre fem som de skal, og det ble tilsynelatende tett. Gruer meg til å ta dette opp igjen neste gang og resten av skruen skal ut
-Shark- Skrevet Oktober 7, 2012 Forfatter Skrevet Oktober 7, 2012 Takk for svar. Skiftet alle pakninger på Oljefilterhuset så er tett der nå. Tatt avfetting og motorvask. Kommer svetting fra det fremre mettaldekslet som sitter mot reg kjede. Hva kan svette olje her? Vet at toppdekselpakning svetter litt olje fordi en bolt går rundt/sitter ikke skikelig fast. Skal Borre opp og sette i helicoil.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå