Gå til innhold

Carsoft 6.5 Diagnose i Trondheim


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei

Da har jeg endelig fått kablene fra dealextreme og kjørt inn carsoft på en bærbar pc. Ble litt skremt av mengden feilkoder jeg fikk, men vet i allefall av hva alt er nå. Trodde det var passasjer sensor pute som var gåen, men var fører side belte sensor f.eks.

Å få i gang carsoft med overgang fra com til usb kabel tok litt tid og tenking men nå fungerer det flott.

Så er det noen som trenger en oppskrift på hvordan en får det til å fungere? Jeg ser at mange har plages med overgang til usb'en osv f.eks det er en enkel løsning på det.

Så har kablene og utstyret og holder til i Trondheim så om noen trenger en diagnose på kveld/helge tid så er det bare å sende meg en melding ( må hjølpes åt vettu, tar selvsagt ikke betalt).

Kan også slette feilkoder osv. Har odb1, odb2 plugger altså hele settet for E39, og de rundt.

Skrevet

Par hundre kroner på DealExtreme.com, var med Carsoft på CD.

Tok et par uker å få det fra kina og ble et par kroner i toll, men absolutt verdt det.

Kabelen fra Clahs kostet mer for å få overgang til usb:P

Så kjøp med RS232 til USB adapter/kabel. med det samme, sparer noen kroner på det og kanskje.

Skrevet

Problemet med Carsoft 6.5 er at det kjører 16 bit enkelte deler og fra Windows Vista og oppover er ikke dette støttet.

Det en kan gjøre er å laste ned og kjøre dette:

http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/

Da kan en kjøre gamle programmer under windows 7 64 bit i windows XP mode og det skal fungere så lenge en setter opp COM portene rett i carsoft/systemet. Har tenkt å prøve ut dette selv i kveld, om det går skal jeg komme med en oppskrift.

Skrevet

Blir neppe i kveld desverre, syke barn tok opp tiden min. Men skal bli i morgen, har fått inn windows XP mode på Windows 7 64 bit uten problemer og alt ligger til rette må bare ha tid til å sette opp og legge inn resten, blir liten oppskrift med bilder så klart.

Skrevet

Fikk det til å fungere helt fint med windows 7 64 bit, vil fungere for hvilken som helst windows over XP.

Metode: Virtual pc med XP mode som er begge gratis og fritt tilgjengelig, kjører carsoft 6.5 SP1

Ting du trenger:

- BMW kabler (fra ebay, dealextreme eller andre kilder).

- Port å koble til på pc'en om du har com port eller kjøper f.eks clas ohlson overgang fra com til USB og bruker denne.

- Driver for kabel om du bruker overgang fra usb til com. (Annet begrep for COM er RS232)

- I tilfelle clas ohlson sin kabel fant jeg driver på Wiretek.com.cn -> support -> mange alternativer når det står USB - 232 på mange der, bare last ned til du finner den som inneholder en .exe fil som heter prolific noe, denne har driveren du vil ha. Pakk ut denne til disken og kopier over til Virtual PC. -> koble sammen ledningene (Trenger ikke være tilkoblet bil) og koble de til pc'en installer adapter/kabel om du bruker disse.

(Merk for kabel/adapter kan det hende du må installere disse på Begge systemene du nå har oppe, virtual pc og i mitt tilfelle windows 7. Men skal holde med å gjøre det i Virtual PC)

1i4spn44os1kmqpk8hac.png

Last ned Virtual PC og XP mode og følg instruksjonene for å installere (det er veldig enkelt).

lgfn4j3g9oq93pmyq6st.png

Kjør igang Virtual PC i xp mode, kopier installasjons filene inn på c: i virtual pc (den krangler om du bruker fra CD eller usb disk)

Installer Carsoft 6.5 på i virtual pc xp slik:

Installer SP 1

Kopier inn crack for SP1 der de skal være "c:\program files\CARSOFT\BMW" f.eks om du innstallerte der

Sjekk at Carsoft er oppe og vil kjøre (trenger ikke være tilkoblet bil).

Start Carsoft ved å kjøre CARSOFT65BMW.exe i CARSOFT katalogen.

5m3bdhwsdf43njuu0df9.png

Vi trenger nå å koble til kabelen til virtual pc, dette gjør vi ved å trykke på menyen -> USB -> (Her vil det variere utifra hvilken løsning du har, for min del er det usb-seriell controller).

wa0j5ig3uywpixdgqoyz.png

Du er nå koblet til kabelen, om du ikke har lagt inn driveren for eventuelle adaptere må dette gjøres nå.

Da skal alt være klart og vi trenger bare å fortelle carsoft hvilken com port kabelen er koblet til, dette finner vi ut ved å

gå til kontroll panel (i virtual pc Xp) -> system -> hardware -> device manager -> trykk på ports og finn den som er din.

I mitt tilfelle er det com 3 som en ser i parentes bak min usb til seriell connector.

u87q6i1p1p5wcyy8q7zk.png

I carsoft trykker vi på Diagnosis data -> settings og velger da COM 3 som vi så.

c1c6155d4czk2ixw1lfw.png

Da er det bare å ta med bærbaren turen ut, sette på tenninga på bilen og koble til.

Kjører en enkel perform diagnosis og som en ser av bilde er vi da i mål!

xbtzdskjn9i2g8f4daj5.png

Window 7 kjører virtuell PC i XP mode, med fungerende carsoft:

56njeg8dcdx2s4l15q69.png

Spør i vei om det er noe som er uklart eller dere lurer på.

Skrevet
Kjører windows home premium...men står at jeg må ha Windows 7 Professional for å laste ned Windows Virtual PC

Hva gjør man da:-)

Du må velge home premium i scrollbaren under der det står:

"Select your edition of Windows 7 and desired language for installation".

Raichor: Ser det finns WVPc for Vista, er det samme oppsettet som for Windows 7 som du beskriver over?? Sitter og skal trykke kjøp av carsoft :P

Skrevet

Du kan ikke laste det ned med home versjon av windows, man må ha professional. Hvis man prøver å velge professional og man har home, får man installert det, men ikke startet programmet.

Det jeg gjorde var å lastet ned VMWare for å så kjøre den xp filen som ligger på siden i VMWare.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...