Den er grei
I dag tidlig startet jeg bilen i -5 og det gikk uten problemer. Har googlet litt på dette og finner flere som har samme problem med kaldstart, kan virke som fenomenet som slår inn på en bestemt lav temp. Fant noe om en som mente at det kunne være et rele til en dieselpumpe(ikke hoved pumpe, om jeg husker riktig)?. Kan jo tenkes at et rele blir følsomt ved en gitt temp, samme måte som støv og skitt kan påvirke kontaktflatene på et rele(kjent fra releer til GM5 modul). Det med returslange har jeg også vært borti. Dette må sjekkes.
Skal med bilen til diagnosesjekk på torsdag. Har mest sansynlig en feil på et preheater element på vannet, gjør at jeg ikke klarer å opprettholde temp på 74 C men motor blir ikke varmere enn 50-60C i kaldt vær. Regner uansett med at denne ikke har noe med kaldstart å gjøre.
Noen tips til alle med disse motorene som begynner å få noen km.
- Sjekk/Rens ERG ventil/slanger. Samt vakum
- Innsug på turbo, slange fra bunn av filter til innsug(min var gjenntettet med sort gørr). Ikke noe særlig å få dette inn i turboen.
- Få skiftet breatherfilter til ny type.
- Rens MAF, min bil ble som ny. ingen røyk ved aks og bedre drag.
- Nullstill adaptionvalue, etter filterskift/service. Jeg gjør det etter hver tankfylling.