Gå til innhold

semmern

Medlem
  • Innholdsteller

    232
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Alt skrevet av semmern

  1. Selger min 2003 316i touring. Bra utstyr, men litt ting å utbedre. Se annonse på Finn: http://www.finn.no/83282021
  2. Hm..på tirsdag stoppen bilen på vei til Trysil. Gåen bensinpumpe! Den er nå byttet. Etter dette går alt tilsynelatende bra, men syns kanskje det virker som om den bruker mer bensin enn før. Skal hjem til Oslo i morgen, nullstiller forbruket ved avreise for å se om det blir høyere enn det pleier.
  3. Ta av viskerarmen og finn en mutter til, 13mm er den vel, pøs på med WD40, få litt bevegelse på armen, så er du i gang.
  4. Hadde samme problemet på min, og fikset det i fjor etter en del prøving og feiling. Til slutt gikk det med mye makt! BMW har jo brukt aluminium i braketten som mekanismen er festet i, stål i selve akselen, og messing i foringene der akselen går gjennom. Veisalt og vann på dette, og vips, så setter det seg skikkelig. "Genial" konstruksjon.... Det hjelper veldig å ha kjøpt ny drivaksel, så ser du litt hva du må demontere osv. Se www.autopower.se - Gör-det-själv - mekartips - Byte av drivaxel bakre torkare Aller først: Sjekk at du har fått av alle mutterne. Det er to muttere som holder plastdekselet på innsiden på plass, og en som fester selve mekanismen til braketten på bakruten. Hvis du åpner bakruteglasset skal viskeren sveive fritt. Får du beveget den i det hele tatt? På min måtte jeg ta i skikkelig med en fastnøkkel, og fikk beveget den noen cm til slutt. Hvis du ikke får gjort det, ta av viskerarmen og den lille o-ringen som ligger rundt selve den gjengede delen, få på to muttere, stram dem mot hverandre, og prøv å dra mekanismen rundt ved å skru mutterne mot hverandre. Fortrinnsvis med klokken når du står mot bakluken, da jeg regner med at den har satt seg i "hvileposisjon" mot kl. 9? Bruk WD40. Når du får litt bevegelse er du et stykke på vei. Sprut på mer WD40 rundt akselen. Demontér så plastdekselet på innsiden av glasset, og bruk en hammer til å lirke ut mekanismen. Jeg satt den i spenn mellom aluminiumsplaten og den biten av akslingen som stikker inn i viskermotoren som du ser på bildet her: http://www.autopower.se/mekartips/baktorkare_e46/bild5.jpg Ta i, og etter hvert vil du få den ut. Det kan hende en av foringene blir sittende i hullet, men de er lette å få ut når akselen først er borte. Etter at alt er ute kan du enten sette inn ny aksel og gjennomføring, eller rense den gamle, slik jeg gjorde. Slipte rundt akselen, og i hullet gjennom bakruten med slipepapir rundt en skrutreker. Deretter smurte jeg godt inn med vannfast fett, dette får du kjøpt på Biltema eller på båtsjapper, jeg stakk ned i båten og hentet en tube jeg hadde liggende. Så er det bare å montere sammen igjen. Dette gjorde jeg for litt over et år siden, og mekanismen min har aldri gått så lett. Dette er noe alle med E46 touring burde gjøre først som sist, så slipper man alt styret når den har satt seg bom fast. Det tar 12 minutter hvis den er løs fra før, men et par timer hvis man må banne og bruke makt... Her er min tråd fra da jeg hadde samme problemet: http://bimmers.no/topic/772367-e46-touring-bakrutevisker/
  5. Anyone?
  6. Bilen min stoppet plutselig i dag på vei ned mot Hellerudsletta i 100. Trillet videre og fikk startet den igjen etter to-tre forsøk. Etter dette begynte den å jage på turtallet ved tomgang, mellom ca 800 og 17-1800 rpm. Leste litt på nettet, og så at dette kan være tett veivhusventilasjon, kan det stemme? Motoren har brukt litt olje, men jeg har regnet dette som "normalt N42-forbruk" hittil. Sto på parkeringen der jeg var i dag og søkte litt på nettet, og fant et tips om å prøve å skru opp oljepåfyllingen for å se om motoren stabiliserer seg. Det gjorde den da jeg sto der oppe, men da jeg kom hjem i sted hjalp det ikke å skru opp lokket, den fortsatte å jage. Bråker mer i motoren enn det pleier også. Var ute i bilen igjen nå og startet den, og det virket som om motoren lagde en "sugelyd" før jeg skrudde opp oljepåfyllingen, da forsvant lyden. Etter noen sekunder begynte den å jage igjen. I dag igjen var jeg ute og prøvde. Tar et par minutter før motoren begynner å jage, men den går røft og det kommer mer røyk ut av eksosen enn det pleier. Holdt hånden over oljepåfyllingen, og det var veeeeldig lite til ingen suging der, blåste heller mer ut. Er dette veivhusventilasjonen som er tett, eller er det noe annet på gang?
  7. Ja, finnes det sikring på subbene i en E46 touring? Kom ikke til så godt at jeg fikk sett. Ledningsbrudd er en mulighet, men hvorfor i alle dager skal det ha skjedd, ledningene ligger jo godt under dørken og interiørpanelene, de ryker vel ikke sånn helt plutselig?
  8. Ok. Har du DSP i bilen din? Min har egen knapp ved siden av setevarmer og DSC. Det har vel også noe å si.
  9. Ja..ser at forsterkeren med mitt delenummer koster en del mer enn de andre som ligger rundt på eBay osv, så det kan tyde på det. Noen som kan bekrefte? Og noen som har en med mitt delenummer liggende?
  10. Finner ingen separate forsterkere i ETK på GS sin side ihvertfall.
  11. Det ligger for eksempel en forsterker på nbfbildeler med delenr 65128380068. Er dette noe som passer? Hva er det som egentlig er forskjellig mellom forsterkerne til sedan, coupe/cab og touring? Monteringsbraketter osv? Man skulle jo tro at forsterkeren var den samme siden høyttalerne er de samme? Eller?
  12. Det finnes veldig mange der ute, men få eller ingen med akkurat dette delenr. Hadde den gamle ute av bilen i går, det er samme delenr. Er lite keen på å betale 7-8000 ny for denne, det er jo helt latterlig blodpris. Finnes det noen andre forsterkere som kan plugges rett inn som driver HK-anlegget fint? Har fint lite greie på akkurat bilstereo..
  13. I henhold til Realoem er delenr 65126921050.. Bilen er produsert januar 03.
  14. Det skjer så lite i bilstereo-forumet at jeg prøver her også. Tror forsterkeren min er gåen, subbene har sluttet å virke, og kan ikke finne noen ledingsbrudd. Har en E46 touring med HK-anlegg, og har sett litt rundt på nettet etter forsterker. Min har delenummer 65120692105001, og det finnes mange med *nesten* samme delenummer der ute, men må det være helt identisk nummer, eller er det flere som passer? Hvilke, i tilfelle?
  15. Tror forsterkeren min er gåen, subbene har sluttet å virke, og kan ikke finne noen ledingsbrudd. Har en E46 touring med HK-anlegg, og har sett litt rundt på nettet etter forsterker. Min har delenummer 65120692105001, og det finnes mange med *nesten* samme delenummer der ute, men må det være helt identisk nummer, eller er det flere som passer? Hvilke, i tilfelle?
  16. Helt klart. Jeg har en 03-modell 316i, og trodde lenge det var toppdekselpakningen, den har sågar blitt byttet tre ganger, uten at det hjalp. Har o-ringer liggende til både selve pumpen og mellom blokk og pumpe, disse skal byttes så snart jeg har anledning. Hvis du spør hos BMW får du kun pakningen mellom blokk og pumpe. Like greit å bytte begge når du har pumpen ute. Jeg kjøpte disse: http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-316i-318i-118i-120i-N42-vacuum-pump-11667542498-seal-kit-/190923494581
  17. Har samme problemet, men min funker innimellom. Mikrobryter? Kan vel ikke være ledningsbrudd hvis den funker innimellom?
  18. Kan ikke se noen slitasje der, og er det ikke litt rart at det blir grisevarmt "midt på" vinduet hvis det er noe feil med koblingen ute ved kantene under gummilisten? Kan man måle seg frem til dette på et vis og finne ut hvor feilen er?
  19. Bakrutevarmen på min E46 touring har i det siste sluttet å funke skikkelig. Ca nederste halvpart av vinduet varmes ikke i det hele tatt, og en flekk litt til venstre for midten av ruten er den som blir isfri først. I dag kjente jeg på ruten med varmen på, og den flekken ble helt ekstremt varm! Så varm at man nesten brant seg ved å ta på utsiden av glasset! Kan ikke se noen synlige brudd i trådene, men tråden til venstre som går vertikalt ned (det er to vertikale tråder på ruten - en på hver side av midten) ser litt slitt ut, men uten at det er synlig brudd, rett under krysset mellom horisontal og vertikal tråd der det ble varmest. Noen som har vært borti noe lignende? Ble nesten litt nervøs for å bruke bakrutevarmen nå, i tilfelle det skal være noe feil i ledningsnettet noe sted.
  20. Se der ja..var ikke mer google-fu som skulle til Nye er bestilt!
  21. Mente kupéfilterboksen ja. Takk for god info, skal prøve dette når seal kit'et kommer fra bukten
  22. Hvordan får man av speilglassene på standard E46 sidespeil? Er det bare å stille dem helt "inn" så man kommer til fra utsiden og så vippe dem av med en skrutrekker e.l.? Tør ikke ta i for hardt av frykt for å knuse dem.. Funker disse som erstattere? http://www.ebay.com/itm/Set-Pair-OEM-BMW-3-5-series-E39-E46-HEATED-MIRROR-GLASS-LH-Left-Right-RH-Side-/111195166440?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3ABMW&hash=item19e3bf96e8&vxp=mtr
  23. Hvilken årsmodell er bilen din? Jeg hadde en 96-modell, og så vidt jeg husker ble første årgangs M52-motorer levert med vannpumper med impeller i plast. Min røk på forrige bilen jeg hadde. Kjøpte ny i metall og monterte selv. Ganske kurant jobb egentlig, men du trenger en 32mm fastnøkkel (mener jeg å huske, korrigér meg hvis jeg tar feil), pluss det vanlige verktøyet, og en del tålmodighet; du må av med viften bak radiatoren, av med multiremmen, og mens du har alt ute foran der finner du gjerne at multiremmen er morken hvis den ikke har vært byttet på lenge, og kanskje en av strammerne er gåene også. Bytt termostat og termostathus mens du likevel holder på, så slipper det å ryke om 3mnd Hvis du vil sjekke om det er termostaten som er gåen tar du den ut, som er en grei jobb siden du slipper å demontere så mye, og koker den opp og ser når den åpner seg.
  24. Har en 03 316i som har svettet litt olje ned på varmeskjoldet så lenge jeg har eid den. Etter to toppdekselpakning-bytter, hvor det siste, som ble gjort av en kompis av meg avdekket at SnapDrive på Sandaker hadde dratt en bolt over gjenge uten å gjøre noe med det, bare latt den stå i, så var jeg innom Alf Lie i går. Fikk høre at det mest sannsynlig er o-ringen på vakuumpumpen på baksiden av motoren. Det er temmelig trangt bak der, men det ser ut til at det går an å få av luftfilterboksen og komme til derfra. Ser fremdeles ganske trangt ut, og miste skruer- og muttere-potensialet ser ganske digert ut ned på baksiden av motoren Noen som har prøvd seg på dette før som har noen greie tips å dele?
  25. Hehe, jeg kom akkurat inn etter halvannen times tid ute i regnet og så posten din, og mer eller mindre nøyaktig det du beskrev her var det jeg gjorde Viskerarmen min var brukket av fra forrige gang jeg prøvde å fikse dette, men jeg fikk stappet inn en 17mm fastnøkkel i restene av "navet" på den, og løsnet den i bevegelsesretningen. Etter å ha beveget den frem og tilbake en stund, og hatt på masse WD40 (etter å ha tatt av den lille o-ringen), satt jeg rett og slett brekkjernsiden av en hammer innunder den firkanten på innsiden, og la an mot metallet rundt. Da kom jammen jeg jævelen ut, sammen med en av messingfóringene. Pusset og renset både akslingen og innsiden av gjennomføringen og smurte opp med marinefett som jeg var nedi båten og hentet i går. Ny o-ring fra GS i dag. Vips, så går den lettere enn noen gang før!
×
×
  • Opprett ny...