Gå til innhold

kybe

Medlem
  • Innholdsteller

    11
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Alt skrevet av kybe

  1. Takk, er også min første BMW! og forventningene ble innfridd og vel så det Jeg kjøpte Michelin Alpin A4 vinterdekk og har ikke hatt noe problemer med de. Kjørte fra Kristiansand på nysnø, saltede veier/slaps, vått føre og måtte provosere bilen før den slo in DTC. Har dog ikke kjørt på is/hard snø med dem enda. Her er en tilfeldig test jeg fant : http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Alpin-A4.htm Europluss garantien fungerer slik at du legger ut først hos norske BMW verksted og får tilbakebetalt siden av tysk forhandler.
  2. Ja ser fordelen med cash der... litt mer risky å kjøpe privat og man får ikke refundert moms...så ville ikke ha gjort det første gangen ihvertfall (om man ikke vet 100% hva man gjør)....får med 1 års garanti også når man kjøper hos forhandler...det kan være kjekt å ha
  3. Hehehe, følte deg nok litt konge med så mye penger i lomma! hadde du dem pent pakket i bunker i en koffert også? Tror jeg hadde vært ganske nervøs med så mye kontanter... vekslet du i en bank i tyskland da?
  4. Er ikke ekspert på bankremisser og har ikke brukt det selv, men fant dette på nettet et sted (kan ikke gå god for det som står, hør med banken om du vurderer denne betalingsmetoden) En bankremisse er en type pengeoverføringstjeneste oftest brukes på betalinger til selskaper i utlandet. En bankremisse er utstedt av en bank eller pengeoverføring selskap og er cashable til enhver bank institusjon. Denne betalingsmåten er dyrere enn andre metoder, men er foretrukket av selskaper og store institusjoner på grunn av ekstra sikkerhet og revisjonsspor funksjoner. og fra wiki: En bankremisse er et gjeldsbrev utstedt av en bank. Bankens kunde kan kjøpe et gjeldsbrev pålydende en bestemt sum, og siden overdra gjeldsbrevet til en tredjeperson. Bankremissen fungerer på den måten som et betalingsmiddel, på lik linje med en sjekk. For å overdra bankremissen til en tredjeperson må denne transporteres ved at overdragelsen erklæres skriftlig, gjerne på bankremissens bakside. Man kan reservere seg mot videre overdragelser ved å «krysse» bankremissen, det vil si påføre to diagonale streker på remissens forside. Utstedende bank beregner normalt et gebyr for å utstede bankremissen.
  5. Sparte litt på det (30-40k), selv med mine bomturer/ekstra gebyrer...., kunne nok ha kuttet kostnadene endel hvis jeg hadde gjort det om igjen og spart mer....men fikk en bil med alt jeg ville ha (panorama soltak og headsup display fikk jeg ikke, men hehe...vet ikke om de bilene har heads up engang). I tillegg var det en fin tur og opplevelse! Kunne nok ha forberedt meg bedre, men det var bare å hoppe i det
  6. Ringte en bank (tror det var nordea) og de kunne gi bankremisse, men måtte ha møtt opp i banken, og jeg var allerede i tyskland da. Noen andre erfaringer jeg hadde på turen: Jeg reiste ned til munchen og hadde 2-3 biler jeg ønsket å se på. Grunnen til at jeg reiste dit var at da hadde jeg litt å velge i, men egentlig så hadde jeg funnet en perfekt bil et annet sted, men ville ikke ta sjansen i tilfelle det ikke ble noe av....det endte med jeg kjørte 600km med leiebil og kjøpte nettop denne bilen lærdom:finn bilen på forhånd, ring til forhandler og be om informasjon og reis direkte på den bilen.. Kjøp vinterdekk! Det følger som regel ikke med. Kjøpte dekk/felger hos en dekkforhandlerkjede. De monterte dekk/felger og satte det på bilen til en hyggelig pris. De snakket ikke så mye engelsk der, men klarte meg med gebrokken tysk (endelig litt nytte av tysk på videregående!) Et viktig punkt her: Det er PÅBUDT med vinterdekk i Tyskland om vinteren nå. Forsikringen gjelder ikke om du har sommerdekk og havner i ulykke....noe å være obs på! åh, og GPS er veldig kjekt....ikke kjøp bil i tyskland uten navigasjon , man skal innom her og der for å få papirer/skilt/forsikring/tollkontor/hoteller/restauranter etc. Kan være kjekt med leiebil også de dagene du er der. Ville beregnet minst 2-3 dager i Tyskland + hjemreise, om du er ekstremt effektiv går det på 1 dag, men det er å pushe det litt ellers gikk turen relativt smertefritt, mye takket være bruktbil importskolen (søk på google). Den er noe utdatert, men funker stort sett bra. håper dette er til nytte for noen Er sikkert noen som er usikre på om de skal gjøre det (det var jeg!), men det var absolutt verdt det!
  7. Standardkalkulator. Denne bilen har lav co2 utslipp (125) mens volumet er 1995cm3. Ved gamlemetoden blir det faktisk over 30.000 mer i avgifter...
  8. Jeg har akkurat importert en 318d fra Tyskland, og er meget fornøyd med bilen! Det er en bil fra slutten av 2007 så ca 3 år gammel og mye utstyr. Tenkte jeg skulle dele litt av erfaringene med importen, for min del var det første gang jeg gjorde det og ønsker at andre som vil gjøre det samme får noen tips. For det første: Skaff bankremisse som hovedfinansiering!!! Overførsel fra bank tar for lang tid. Selv dro jeg VISA kortet fra Skandiabanken, og det gikk veldig greit, men har dukket opp noen ubehagelige overaskelser i ettertid. For det første må man betale 1.75% valutapåslag. Det ble ca 2500 kroner. Dette syns jeg var greit nok siden jeg ikke hadde noen reelle alternativ. Problemet er at forhandleren får et gebyr på 2-3% ved bruk av kort i terminal, og nå har jeg fått krav på dette og selv om de juridisk sett ikke har rett på det så trekker de det fra momsen jeg skal ha tilbakebetalt, så jeg har vel egentlig ikke noe valg. Da har jeg altså fått en avgift på rundt 5000 for bruk av VISA kortet. Vet ikke hvor mye en bankremisse koster, men sannsynligvis langt mindre... En annen ting er at engangsavgiften beregnes med vekten av bilen UTEN fører (75kg), jeg hadde beregnet med fører (det som står i COC dokumentet) og betalte 9000kroner mindre enn planlagt i engangsavgift så totalt sett kommer jeg veldig bra ut av det, men surt med det ekstra gebyret på visa kort bruken som kommer. Skal skrive litt mer utfyllende informasjon senere...utrolig hva man lærer på en slik tur!!
  9. Så på den 2002 modellen idag (siste du linket til). Fikk ikke prøvekjørt siden ene dekket hadde lite luft. På bildene er det vinterfelgene som er vist, men det var visst orginale hamann sommerfelger og eksos, så de så ganske bra ut. Bilen var importert fra Tyskland i 2005 og har hatt en eier i Norge. Dessverre var det mange små rustflekker på den, døren på førersiden og bak på passasjersiden + endel overflatiske riper i lakken og på støtfanger bak... Dette var bare etter en kjapp inspeksjon, så den bilen er ikke aktuell lenger.
  10. Hei, takk for tips, den siste der var jo både nyere, mindre km + garanti fra bruktbilhandler enn den jeg så på, så skal ta en titt på den. Likte ikke helt den leppa, men kan jo hende det ser annerledes ut i virkeligheten. Ellers er det kanskje prutemuligheter på den andre jeg så på Tror jeg skal konsentrere meg om de først siden de er i nærheten av der jeg bor. De to andre du linket til var jo interessante også, med litt større motor, he he..så får vel prøve å se om det holder med 170 i første omgang.
  11. Hei, jeg har fulgt med på dette forumet en god stund og nå er tiden inne for å skaffe meg min første BMW, og trenger litt råd fra dere.... jeg har vurdert E60 og E65 men synes det blir litt for dyrt foreløpig. Da tenkte jeg heller på en godt utstyrt E39 som f. eks denne 2001 mod med M-tech http://www.finn.no/finn/car/object?finnkode=19476530. Her er en annen jeg også har vurdert: http://www.finn.no/finn/car/object?finnkode=19326226 Ser disse greie ut iforhold til pris og ekstrautstyr? mvh kybe
×
×
  • Opprett ny...