Hei!
Jeg har skiftet motor i en E34 m/ automat. Etter motorbytte har det dukket opp en ny lyd i motoren når jeg ruser den (dvs over 2000 omdreininger).
Motoren går fint på tomgang.
Ved pådrag kommer det en stygg bankelyd fr motoren, trolig fra toppen rundt dieseldyse 4 (dysen som har sensor/kabel). Motoren rister og du kjenner vibrasjonen godt i bilen. Dyse 4 lekker også diesel, noe den ikke gjorde før jeg skifta over motoren (dysen er ikke skiftet over fra den orginale motoren) Ved nærmere ettersyn ser eg at det "koker" diesel rundt dysen. Ved pådrag kommer det også røyk ut fra dysen. Lyden vedvarer 1-3 minutt før bilen går normalt på tomgang igjen.
Hva kan dette være og hvordan løser jeg det eventuelt?
Jeg misstenker at enten dysefeil eller ventilfeil. Bør jeg isåfall prøve å justere dysen og er dette evt fysisk mulig på denne motoren som har hydrauliske ventiler? Skal eg evt demontere topp og skifte hele dyse-settet?
Til opplysning stod dysen montert i bilen mens jeg sveisa t motorfeste dvs har fått strøm gjennom seg. Kan dette ha ødelagt noe elektronikk i dysen?
Kan evt defekt glødeplugg være årsaken? Jeg skiftet alle glødepluggene og skrudde de til rett moment når jeg skifta over motoren. Kan det likevel vere ein ødelagt plugg som gjør at diesel ikke tenner og dermed kommer opp gjennom dysa istedenfor å bli forbrent?
Takknemlig for svar:)