På xDrive må jo rulleomkretsen være mer eller mindre identisk foran og bak, ellers får du deg en utgift på rundt 30.000 kr.
Folk på BMW sier rulleomkretsen må være identisk, og fraråder å bruke ulik dimmensjon foran og bak på xDrive.
Ulike dekkforhandlere sier du kan avvike 1-3% på rulleomkretsen, men de vil selvfølgelig ikke garantere en dritt.
Jeg kunne alltids ha brukt 245/35-20 på 8,5x20 foran, og 285/30-20 på 10x20 bak, og dermed fått et avvik på kun 0,1% (1,6 mm). Det hadde helt sikkert gått fint, men utvalget av felger til xDrive med ET43 er i utgangspunktet skralt fra før, og om man skal kombinere 8,5x20 og 10x20 med et TÜV-sertifikat, så blir utvalget enda litt mindre. Et annet punkt er at dekkene begynner å bli relativt dyre (fort 3000 pr dekk på nett, pluss 1500-1800 for omlegg), og utvalget er dårlig om du vil ha samme produsent/modell på alle dekkene. Og når man kjører over 30.000 km pr. år, så varer dekkene kun én sesong. 10-14.000 kr i kun sommerdekk pr. år ble litt i overkant for min del i alle fall. Bilene er dyre nok å kjøre/eie fra før av
Vel, det var i alle fall min begrunnelse for å havne på samme dimmensjon foran og bak.
For å få litt kant på felgene, kompenserte jeg heller med å kjøpe så brede felger som jeg hadde plass til foran (9x20" med ET40), og så blir det H&R-spacere på 12 mm bak. Ser ut som om 15 mm kan bli akkurat litt for mye for å gå klar hjulbuen, så jeg måtte safe litt.
Forresten så er kanten på hjulbuen min også "brettet opp", og jeg kan aldri tenke meg at min er valset.
Er forøvrig helt enig i at det hadde vært flott med ekstra brede dekk/felger bak, men det kosta litt mer enn det smakte.