Gå til innhold

Spookyrumble

Medlem
  • Innholdsteller

    16
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Community Answers

  1. Spookyrumble's innlegg in [LØST]E61 bakluke problemer/Sentral lås was marked as the answer   
    Løst.
    Skal prøve å beskrive litt enkelt her.
     
    Sentrallås fra nøkler sluttet plutselig å virke og jeg kjente en lett svidd lukt bak i bilen. Sentrallåsen virker som normalt med bruk av manuell bryter i bilen.
    Vinduet på bakluke har jeg aldri kunnet åpne separat (burde vært hint nr 1.).
     
    Hvis du ikke kan åpne ruten bak må dette gjøres først og det er en hel jobb i seg selv, men går greit når man først vet hvordan man går frem.
    Kledningen på bakluke må av (spesielt gøy siden det sitter to skruer i topp mot rute som Bare kan nåes ved å åpne vinduet. Man må derfor dra kledningen over låsen i bunn. Her må man dra mer en man er sikker på kommer til å ødelegge hele driten, men det gikk helt fint.
    når kledningen er "løs" alle steder bortsett fra de skruene man ikke kan nå. Her kommer det gøye. Hold kledningen ned i bakkant, knip igjen øynene og undertrykk viljen om å ikke ødelegge. Nå skal vi slå. Slå kledningen rett opp mot toppen av luken. Skruefestene i kledningen kommer til å ryke i toppen, men dette er Ikke noe problem for å montere sammen når luken er åpen. Man justerer bare litt på skrueklipsene !
     
    For å åpne luken tok vi en ledning, lang nok til å nå motoren i bakluken under kledningen og ned til + på batteriet i bagasjerommet. 
    Stikket som er til venstre på "motoren/styreenheten" når man står under luken og ser opp har en tynn brun/rød ledning ytterst (mot kledning). 12v på denne popper vinduet.
     
    Mye skriving og vi har ikke begynt på hovedproblemet..
     
    Ledningene som går til antenneforsterker ligger i den venstre føringen i høyre hengsel. Denne vil kuke til sentrallås, bremselys i spoiler og evt. radio (Jeg merket bedre radiokvalitet etter rep).
    demonter spoiler forresten. Fire skruer under og dra den rett ned langs vinduet. Obs. Spoiler har ledninger/ting som må kobles fra. Bremselys, bakrutespylerslange og selve antennen så ikke dra for hardt for fort i spoileren.
    Få løs føringene som går igjennom hengslene (ha plaster i nærheten).
    Tips 1: I bunn av hengslene er disse festet med klips og er litt vanskelig å se, men ta noe langt tynt og press senteret av klipsen inn til den løsner. Da er det bare å fiske "pinnen" og bruke en nebbtang på klipset. Jeg dyttet "pinnen" hele veien ut på andre siden!
    Øvre del ser man enkelt hvordan man skal løsne, men jeg endte opp med å løsne glasset fra hengselen for å gjøre livet enklere og få føring og ledninger ned.
    Tips 2: For å holde forbruket av plaster nede bruk to tynne skrujern på føringene og ikke begynn på den siden som er bøyd, da gir den bare etter.
     
    For å sjekke ledningene som forsvinner inn i taket gjorde jeg følgende. 
    Tok av klisterisoleringstapen fra helvete et stykke, slik at man har plass til å dra i hver og en ledning. Hvis man lyser inn etter ledningene så kan man se en kant som alle ledningene går over, og det er her bruddene skjer, så bare dra godt i ledningene. på Min kom sikkert fem ut helt nydelig kappet rett av og resten var like før.
     
    Demonter høytaleren i taket i bagasjerommet (E61 remember), ta den ut og løsne strømpen fra taket. Når den er løs er det bare å lirke ledningene med stikk og alt inn i bilen for ryddig og fin lodding. Jeg skjøtet bare en av disse ledningene da den var kortsluttet et lite stykke, ellers bare klippet jeg i bruddet og loddet sammen og isolerte på nytt. Når jeg må gjøre dette igjen skal jeg lage en beskyttelse for denne kanten, men det ble ikke gjort denne gangen pga. tid og jeg var rett og slett litt oppgitt mens jeg hatet bilen, livet og alle egentlig.
    Lodd, isoler and repeat.
    JÆVLIG knot å tre ledninger med stikk tilbake, men det går fint. Husk å monter strømpen i taket skikkelig. den skal hektes på ene siden og skrus på den andre. Vær sikker på at den sitter skikkelig ellers blir "How to change headliner" det neste man søker på.
     
    Husk å sjekk alle ledningene. Jeg tok bare høyre side siden jeg kunne se at det var skiftet komplett på venstre side. 
     
    Montering får dere finne ut av selv.
     
    Oppsummering:
    Hvis begge nøkler slutter å virke på sentrallås samtidig så må man:
    1. Sjekke sikring. Hos meg var det nr. 59 i sikringsboks bak 7,5a. Bilde av et vindu på kartet. Jeg tror denne går utelukkende til antenneforsterker siden alt annet i luke virket, men ikke sentrallåsen. Med det sagt så vil denne storsett bare ryke hvis det er en kortslutning som peker rett på trinn nr. 3.
    2. Sjekke antenneforsterker for vannskade. Min så grei ut, men jeg har skiftet den ut uansett.
    3. Sjekk ledningsnettet.
     
    Og til info, så har jeg de ladbare nøklene og disse skal ikke kodes med mindre man skifter ut styreenheten (tror det er hele sikringsboksen i bagasjerommet).
     
    Jeg har en brukt antenneforsterker til E61 som ser helt fin ut som jeg kan selge hvis noen ikke vil svi av 3.500,- på en ny en.
     
    Neste gang skal jeg ta bilder, jeg lover.
×
×
  • Opprett ny...