Gå til innhold

Grasatfahrer

Medlem
  • Innholdsteller

    178
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Alt skrevet av Grasatfahrer

  1. jeg siterte deg ikke pga jeg synest forumet blir mere leslig og oversiktig slik istede for å sitere hele postene. Loven er ganske klar på nærlys/tåke bruk så om det er lovlig eller ikke er ikke noe å diskutere. Men som du vil skjønne når du har fått kjørt bil i noen år så er der mange ting ved lover og forskrifter som vil få deg til å stille spørsmålstegn ved hensiktene i forhold til utførelse og funksjon i praksis.
  2. Vel da du tydligvis ikke kjører på slike steder der slik kan forekomme så betyr det ikke noe uansett. Forøvrig så er det ikke alltid de dyrene som du ser med nærlys/fjernlys som er problemet heller . De er de dyrene som alle andre som ikke vet hva de skal se etter kjører på som er problemet .. Og tro meg her er MANGE påkjørlser hvert år. Og du som er så flink å regne vet vel at der er flere faktorer som avgjør stoppdistanse , og der fart er en av de . Og merk jeg skrev også at jeg bruker ikke tåkelys overnfor møtende traffikk. De kan faktisk skrues av og på !!? Men du har det vel så travelt med å svare på posten at du rekker ikke å lese alt først. enkelte er så forbanna jævlig opptatt med hvor ulovlig det er å bruke tåkelys at de faktisk ikke har fått med seg at de KAN være et godt hjelpemiddel når forholdene tilsier det. Og da har du lov å bruke de også. Og når man først er inne på det så har jeg en bil nr 2 som har 2 sett med kjørelys . Dvs den har orginalt to lykter som man har nær og fjernlys på . Desse står ovenfor hverandre på samme måte som feks tåkelys og nær/fjernlys. Nesten hver gang jeg bruker den bilen når det er mørkt er det en eller annen mongo som skal flashe med lysene da han tror jeg har på blendende tåkelys, dette enda vedkomende tydligvis ikke kan ha blitt blendet noe mer en vanlig da begge er riktig justert og med nærlys. Men da antar vedkomende at jeg kjører med tåkelys og tar seg den friheten med å begynne en voldsom lysblinking. Det bryr meg egentlig ikke , men det sier jo en hel del om vedkomende som gjør dette. Og for de som ikke gidder å lese hele posten så er jeg helt enig i at å bruke grøftelys/nærlys/fjernlys til sammen blender motgående traffikk og er ulovlig ( SÅ sant ikke forholden tilsier at man kan bruke tåkelys ) Ps: her var en video for en tid tilbake av en sølvgrø E34 som kom kjørende ned en bakke med tåkelys/nærlys . Da ser en virklig hvor mye tåkelys lyser/blender alt etter hvordan man ser det. he he Edit: Vi er ganske litt over middels interesert i hjort her i området , så ofte kjører en langs veiene og leter etter hjort .. Og tro det eller ei , men litt lys ut mot grøftesidene hjelper ganske mye gamlingen kjører rundt med en lykt av den typen man plugger i sigarettenneren når han er ute å kjører , forøvrig kan den også slåes av
  3. tåkelys fungerer utmerket når man kjører i område med feks mye Hjort langs veiene . Der nærlys/fjernlys lyser mest opp veiene vil tåkelysene spre til siden og man ser dyr som står i veikanten. Og dyr slik som hjort har ofte en lei tendens til å ville gå over veien akkurat når du passerer. Men det er selvfølgelig ingen unnskyldning til å kjøre med tåkelys på når man møter trafikk, men på enkelte strekninger bruker jeg det konsekvent. lastebilsjåfører har jeg ingen sympati for da de stort sett har hele fronten dekt i lykter, og selv med nærlys er der nok lys til å lyse opp ullevål stadion . Ser du dårlig med normalt lys ? Skaff deg briller Det væreste jeg vet er å møte biler med sterke xenon lys , de blender noe helt forjævlig. møter jeg biler med xenon nær og tåkelys tent samtidig så slår jeg av og til på fjernlysene eller blinker med de, ihvertfall helt til de tar av tåkelysene. En annen ting jeg har lurt på er alle dere her inne som har fylt bilen innvendig med blinkende dioder , dansende delfiner, sterkt opplyste instrument og all slags distraherende opplegg. Både i form av bilstereo og tver og samtidig kle rutene i mørk solfilm . jeg mener ser dere ut i det hele tatt når det er mørkt ? dette i tillegg til å kjøre med AE og tåkelys om kvelden høres jo ut som en "disaster waiting to happen" . Er det rart enkelte blir stoppet av Politi "uten noe grunn i det hele tatt" ..
  4. Miljøkrise ja .. det er tydeligvis et tøyelig begrep som har eskalert som følge av medias og redaksjonenes politiske agenda. For det de IKKE skriver om er at nå fryser faktisk isen til igjen enkelte steder.. noe som jo er merkelig da vi skal jo ha global oppvarming i følge betterwisserene. Og et lite poeng til , der ligger noen lik nedgravd på svalbard som ble undersøkt i år . Dette var 17 fangstmenn som døde og ble begravet der i 1872/73 det som er interesant er at forskerene måtte reise opp der på høsten i år for å åpne gravene da der var so mye tele i jorda tidligere på året at man ikke kunne grave seg ned. Forsåvidt greit nok det, MEN de 15 fangstfolkene døde og ble BEGRAVET gjennom vintern og frem til våren , og siste nedtegnelsen i dagboka var i midten av april . Altså viser jo dette at i 1873 var der så mildt på svalbard at en kunne stikke en spade i jorda og grave seg ned 2- 2,5 meter fra februar og frem til mars - april .. noe som ikke har vært mulig senere år skal man tro de som har prøvd. Men for all del , man kan jo begrense seg litt mtp forurensing der en kan uten å gå helt bananas med domedagsprofetier.
  5. har du karosserideler? farge? .. og bilder?
  6. nja , det øker jo antagelig verdien på de som er igjen. for å få dette regnestykket til å gå opp så må vel bilen ha kostet rundt 50 000kr inkl mva. Og så har en alt arbeid med å demontere og sende ut deler . En S38 motor plukker jo en lett opp her på forumet for 20 -30 000kr inkl gearkasse , men dette er vel reknet på. forøvrig så er det jo kjekt med litt deletilgang
  7. når du tar av coilene så sjekk tennhetta også.. syl 1 er der det kan samle seg veske og kontaktflatene kan ruste. Husker du ikke når tid coilene ble byttet så bytt alle , det er det beste trimtipset på en e34 m5
  8. dra nøkkelen ut noen mm før du vrir den rundt .. (ikke ha den helt inne)
  9. Gal mann , du skroter ikke en håndlaget M bil til 200 000kr !!? He he .. Men fint for oss som har slike biler å se at der blir færre av de Hva skal du ha for felgene og styresnekka ?
  10. Forøvrig har jeg stort sett endt med å kutte av mutter/bolt på en eller flere av festene til de fremmre lenkearmene til stabstaget på samtlige E34er jeg har kjøpt. Så der er å anbefalle å ta med seg litt caramba og noe å kutte med . Tar du av hjulet er det lettere å komme til øvre festet , men pass på bremseslanger og ledninger til varslerene . Husk stålbørste til klammerene vist du ikke bytter de og Bak er vel mest kinkige staget da det kan være litt vanskelig å få på ( eller av) de gamle lenkearmene . nye foringer er stort sett greie å få på.
  11. Tenker du på hele staget? Det som går over hele bilen, nummer 1 på bildet ovenfor? Ja , jeg har gjort det på noen biler som har hatt gamle stag , mest pga at de har vært rustet der foringene er slik at når du pusser vekk rusten blir de litt for romslige. Sist skiftet jeg på M5en og da hadde jeg alt nye foringer, men jeg sverger på at der var vesentlig forskjell på bilen etterpå. tenk på det , det er en metall stang som bøyer og flekser seg i 15-20 for å stoppe krengning (blant annet) .. Har du råd så er det verdt det .
  12. det er bedre å bytte olje en gang for ofte en for lite .. max 60 000km på automatkasser og oftere om bilen er chippet/trimmet .
  13. bytt framme også når du først holder på , sjansen er at de er omtrent like slitt. Bytte ut de 15-20 år gamle stagene med nye gjør også underverker. powerflex fungerer helt fint på stabstag.
  14. 'vil påstå at det er mer anvendte penger å spøte opp en E34 en det er å kjøpe E39 .. ( som bortsett fra designmessig ikke er noe skikkelig steg opp fra E34) Da var de heldigere med E60/61. E34 er på alle måter en mer solid bil , selv med noen år på baken er de ofte i bedre eller samme stand som 10 år nyere E39.
  15. Vel , for det første kan jeg ikke forstå at noen kan påstå at E34 er dårlig på glatta. Da må det være 1 av 2 ting ( eller begge) 1. elendige vinterdekk (eller sommerdekk) .. 2. du kan rett og slett ikke kjøre bil. - E34 ( muligens med unntak av 518 , som jeg aldri har prøvd) har en fantastisk god balanse sammen med tyngde , noe som gjør at den ligger godt på veien og er ganske stabil, og man kan kjøre ganske fort på vinterføre med den. - Bilen vil være litt mer nervøs med diffsperr , men den vil ta seg bedre fram. - Bilen er så forutsigbar at man merker det LENGE før den slipper bak og man kan da forbrede seg i god tid til å rette opp sladden. - Alle e34 med 6ere styres lett med høyrefoten. - Mister man grep fremme har man rett og slett alt for stor fart , både i forhold til fartsgrensene og forholdene (ihvertfall med piggdekk) Selv kjører jeg M5 på vinteren med 16" og 215 piggdekk rundt om , på en 520 hadde jeg kjørt med standard dekk dim eller litt smalere om du bor en plass der det er mere våt snø en vinterføre. Forøvrig hadde jeg en E39 med solar maskin , den var helt rå på vinterføre .... ihvertfall sålenge en hadde anti-sladd og traction controll på ..
  16. Hei , jeg fikk sandblåst og byttet listene nede på dørene . Mener bare de kostet rundt 2000kr i innkjøp, så tror nok det havnet på i mellom 5 - 7000kr for pakninger, clips og slikt.
  17. totalpris du havnet på for dette da? jeg fikk lakket min bil i sommer , nye lister og pakninger ble også byttet og det var ganske dyrt
  18. Veel .. Det var nok ikke det dumeste hun gjorde for å si det slik.
  19. he he ..her var det mykje artig lesning siden sist. faktisk så har jeg ikke fått med meg Navaseter sitt "utbrudd" på stortinget , og helt ærlig så hadde jeg ikke reagert på det om det ikke hadde vært blåst opp i media. Forøvrig er det helt vanlig med litt røffere språk nord og vest i landet . så dette var nok en forglemmelse fra Navaseter sin side da vi må huske at folk lenger øst ofter er litt sarte og ømtålige for krass kritikk Og Fredrik skatt fra personinntekt er småtterier. Og iom der sitter en masser av folk i oslo å jobber innenfor olje og offshore samt tilknyttede servicebedrifter så viser jo dette hvor viktig denne bransjen er for landet. Og nå skal en altså bygge ut oljerelatert virksomhet i Nord også. Som jeg har sagt før det er Industri som bygger verdier , ikke detaljhandel. Fisk, olje og energi skaper store verdier i Norge , jo billigere man kan utføre oppgavene knyttet til slik industri jo mer penger blir det i kassa. Og alle som har bedrift vet at det er sluttlinja som teller og ikke bruttoinntjening. Litt OT : Men jeg har en kamerat som jobber som prosjektleder for et nytt oljefelt utenfor vestlandet. Transportkostnader for varer, tjenester og forflytting av materiell er en betydelig post på budsjettet og til tider en utfordring. Forøvrig så jobber han fra Oslo
  20. er vel ikke mange biler som levere den effekten som er oppgitt fra Fabrikk så strengt tatt så burde de fleste av oss betalte mindre avgifter i utgangspunktet he he .. Prøv i si det den gangen du blir stoppet med "orginal" bil av BT som mistenker ulovlig trimming pga litt brumletet eksos og et cone filter. Dere kan få kjøre bilen på rulle på 1 betingelese , vist den yter mer en oppgitt skal jeg betale ekstra avgifter , men yter den mindre så betaler dere meg Når man ser hvor tøft det er å få ned tidene på ringen med noen sekunder kan man begynne å lure på hvor Kamikaze runden på 6:11 til Bellof var .. Forøvrig i en Porsche
  21. Bilde , ja takk
  22. bremsene er ikke en del av Nurburgring understellet . De kom kun på biler produsert fra juni 94 og nyere . Det er 4 stempels kalipere i støypegods ( tunge) med 345/328mm flytende skiver. Meget god oppgradering m.o .. Prisen er fin den for alt dette , spesielt om de bremsene er med
  23. Kast ? skjevhet? sår? kantkjørte ? Kan du sende de?
  24. For å kverulere litt så består Nurburgring pakken for sedaner av . -Bryter som gjør at man velge mellom P og S mode for EDC demperene . -tykkere stabstag bak (19 eller 20mm IIIRC) - Servotronic styresnekke -9" bakfelger Så er det interesante . Alle biler med EDC har ledningsnette lagt opp til denne bryteren , og dette virker. Altså EDC dempere er like på alle biler. For touringer så har de som standard tykker stabstag bak og 9" felger så de mangler kun Servotronic og bryteren. Alle 6-trinns (1995) biler ble lever som standard med Nurburgring pakka med unntak av servotronicen som var en extra option Fra 92-94 var pakka en extra option som inkluderte servotronicen. Forvirret nå ? he he ..Du fikk ihvertfall en gratis bump
×
×
  • Opprett ny...