Gå til innhold

Bjølle

Medlem
  • Innholdsteller

    46
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Profile Information

  • Interesser:
    Bergen

Bjølle's Achievements

  1. Bremserørene originalt koster ca 300 kr for begge sider om du kjøper på GS bildeler. Går også an å kjøpe kobberrør i meter, disse er lettere å bøye. Det er "lett" å bytte selv om du har tilgang på bukk. Med lett mener jeg: det krever ingen spesialverktøy, du ser intuitivt hva du skal gjøre, men det tar bare mye tid. Og det er en skikkelig grisejobb.
  2. http://www.finn.no/finn/car/used/object ... e=22941055 Kom med bud! Mob: 92826528
  3. Om det høres knirking i selve rattet er det nok sleperingen som er gåen.
  4. Vel, de var 9 år gamle og gått 120.000, og de var meget slitte. Og bilen forandret fulletsndig kjøreegenskaper etter byttet.
  5. http://nettbutikk.gsbildeler.no/openIma ... /45541.jpg Satt på dette settet i fjor sommer på min E39 touring. Senker 40mm foran og 20 mm bak. Kjørt 15000 siden da, og har egentlig vært strålende fornøyd. Fantastiske kjøreegenskaper. Men jeg kjenner jo at det er meget stivt foran. Har ikke testet hvor stor fjæringsvanding det er foran, men det kjennes ikke ut som det er mye nei. Skal til bunns i dette! Når det gjelder fjæring bak var det til å begynne med mye hopping og risting. Dette løste seg etter at jeg byttet traversforinger (hadde gått ca 120.000 og var ganske så stive). Kanskje et tips? Har ikke sjekket om det lekker olje, men dette skal gjøres sporenstreks.
  6. Jeg har senket min E39 Touring 40mm foran og 20mm bak. Bilstein dempere fra GS både foran og bak. Senket 20mm bak på verksted, som kostet 800 kr. Slik jeg forstår det er dette kun en innstilling i hjernen man endrer. Konklusjon: Fantastiske kjøreegenskaper over 80 km/t, og føles som en go-cart i svingene. Bakdelen er at i lavere fart på dårlige småveier rister det i overkant mye. Men godfølelsen i høyere hastigheter oppveier disse ulempene. Anbefales varmt!
  7. BMW har gått over til Bosch, ifølge GS Bildeler....
  8. Erfaringer: 1. (E36 320i, 170.000 km, ukomplett servicehistorikk, tikking, dårlig bunndrag, noe ulyder fra motoren, forrige eier innrømmet bruk av Biltema olje): - Utførte: QMI motorrens og QMI PTFE behandling av motoren, Castrol olje fylt på - Renset ut mye shait, oljen som kom ut (gått 9000km siden forrige oljeskift) var som gjørme. - QMI motorbehandling: Motoren ble stillere, ulyder forsvant, tikking forsvant (gjorde ikke det ved første oljeskifte jeg gjorde på bilen), motorens prestasjoner var noe bedre enn ved forrige oljebytte. Tikking kom gradvis igjen etter ca 2000 km, prestasjonene svekket seg gradvis de neste 8000 før neste oljeskift. Konklusjon: Qmi innvendig motorrens fungerer godt. QMI motorbehandling fungerer ok, men svekkes over tid. Aner ikke hvilke langtidsvirkninger dette har på motoren. 2. (E39, 520i, 100.00 km, komplett servicehistorikk Jæger Bergen, Castrol Long Life olje, fulgt intervallene til punkt og prikke, ingen store problemer med motoren bortsett fra noe dårlig bunndrag - QMI Motorrens, Silkemotor behandling av motoren, Silkemotor på girkasse og diff, Royal Purple olje på motor, gear og diff - Langt fra like mye shait som på 320'en, kornete og noe skitten olje kom ut av motoren - Silkemotor på motor: Øyeblikkelig roligere gange, mindre vibrasjon, bedre bunndrag, føltes som mindre motstand ved høye omdreininger. Klar forbedring. Ble bedre og bedre jo lengre jeg kjørte. Ved oljeskift 10.000 km senere var effekten bedre enn rett etter oljeskift. - Silkemotor på gearkasse: UTROLIG mye "glattere" giring, føles som det nesten ikke er motstand når girer. Spesielt er forskjellen stor når det er kaldt ute! - Silkemotor på diff (samme stoff som på gear): Uvisst om bedre. Men om det fungerer på samme måte som i gearkassen vil jeg tro det er mindre motstand og dermed mindre slitasje, samt gir mer effekt på bakhjulene Konklusjon: Åpenbart for meg at QMI motorrens fungerer godt. Enda mer åpenbart at Silkemotor motorbehandling fungerer bedre enn QMI motorbehandling. Virkningen er tiltagende de første 10.000 km jeg har hatt på. Silkemotor Gearbehandling er etter mitt syn et fantastisk stoff som jeg ikke kan forstå annet enn reduserer slitasje betraktlig! Dette er selvsagt mine subjektive oplevelser. Om noen er uenige er det helt ok. Jeg er iallefall meget fornøyd!!! (og nei, jeg forhandler ingen av produktene, jeg bare bruker de)
  9. Kom to ganger dette gitt
  10. Hiver meg på denne jeg. Jeg skjønner rett og slett ikke hvordan lenkestaget som er festet i bærearmen skal løsnes! Må man ha spesialverktøy eller hva? Det er riktignok en 16 mm mutter på baksiden (inn mot drivakselen), og den skal holdes av en 16 mm nøkkel. Men det er overhodet ikke plass til å skru løs noesomhelst. Man får ikke en pipe inn der. Det er ikke plass til nøkkel. Så hva gjør man?? Noen som vet?
  11. Om det er vanos på den kan du kikke på denne linken: http://www.bimmers.no/viewtopic.php?t=55989 og denne http://www.beisansystems.com/products.html (se single vanos) O-ring skifte gjorde underverker med min bil iallefall. I tillegg til bytte av veivhusventilasjon. Bunndraget er tilbake og går mye smoothere. Altså: Vanos O-ringer og veivhusventilasjon
  12. Såvidt jeg forstår (det er sikkert mange her inne som vet bedre enn meg) så vil adaptive values "hope seg opp" over tid og få motoren til å underprestere. Når disse blir slettet vil elektronikken "resette seg" til den nå topp fungerende vanosen du har. Om jeg tar feil, kan noen rette dette?
  13. Så vidt jeg forstår kan det enten gjøres på BMW verksted eller med noen som har Carsoft. Jeg har ennå ikke gjort det selv men skal få det gjort i løpet av denne uken.
  14. Da er det eneste jeg kan komme på at du kanskje burde få slettet "adaptive values" (om du da ikke har gjort det allerede...?)
  15. Hei Jaws, Du må ikke justere vanos før du monterer. Ifølge Beisans Systems (som leverer O-ringene) kjører du 16 mil etter montering, ganske aggressivt slik at de nye o-ringene tilpasser seg. Så er det en fordel om du sletter "adaptive values" som jeg forstår som tilpasninger elektronikken har gjort for å kompensere for dårlige fungerende vanos. Men for all del, bytt veivhusventilasjon. Tror denne gjør mye ugangn, enten fordi den har tettet seg av oljeslam eller fordi slangene har sprukket og suger inn falskluft. Begge deler føkker opp motorens prestasjoner.
×
×
  • Opprett ny...