Gå til innhold

quandt1960

Medlem
  • Innholdsteller

    2762
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Blogginnlegg skrevet av quandt1960

  1. quandt1960
    Kul videoer som viser den aktive bakakslingen på 850, noe BMW utviklet på 80 tallet og hadde på markedet ganske tidlig selv om andre produsenter var tidlig ute også som f.eks Honda. Aktuatoren en ser på bildet er idag en skammelig svindyr komponent til en ca 70000 spenn. 
     
     
  2. quandt1960
    Den første serieproduserte firehjulsdrevne BMW var av kode E30, eller nærmere 325iX som 1985/86 modell. Der var momentoverføringen fra motoren og girkassen permanent fordelt til enhver tid på grunn av solgir. (mellom aksene). Det var et "mekanisk" permanent 4hjulsdriftsystem som fungerte godt men som hadde dårlig drivstofføkonomi. Den hadde en viskosekobling mellom front og bakaksel for å "låse" akslene sammen ved visse omdreininger samt en visko bak for å jevne ut forskjell i venderadius. (permanent 33/67% fordeling mellom ramme og bak)
    Etter E34 som hadde ganske likt system men var elektronisk regulert med klutsj så var det en liten stopp i serieproduksjonen av 4hjulsdriften hos BMW og E39 ble f.eks aldri levert med det (1996-2003).
    Først i 2004 og med E83 og E53, senere E6X ble xDrive levert slik vi kjenner det i dag. Systemet er enkelt og genialt i at det kan trinnløst overføre momenter med opp til 100% til den akslingen som trenger det. Standard momentfordeling er vel 40/60 slik at bilen fremdeles oppleves som en klassisk bakhjulsdreven BMW som tillater at hekken danser litt. 
    Systemet består av en fordelingskasse (de første var ATC400/500) som er koblet til hovedkardang med en kjetting som befinner seg inne i selve fordelingskassa og overfører momenter fra hovedgir til framaksel ved at en aktuator justerer trykket på klutsjlammelene inne i fordelingskassen. Fordelen med systemet at firehjulsdriften ikke er aktiv hvis det ikke er behov for det og at det jobber ekstremt raskt grunnet elektrisk aktuert klutsj. Det reduserer blant annet drivstoffbruk og siden systemet er bakhjulsorientert vil bilen oppleves som veldig nøytral til litt overstyrt på glatten, slik en bil bør. Bakdeler generelt er at systemet er blant annet styrt av input fra antisladd/DSC systemet og at elektronikken er avhengig av gitte toleranser i diameterforskjell på hjul/felger og at det hele har en viss momentbegrensning hvis en skal tune bilen (kjenner ikke ekstakt moment pt men det er en viss mengde).
    Systemet er ikke BMW sitt eget og er utviklet av Magna Steyr som er en tett samarbeidspartner til BMW i en årrekke og bygger blant annet en del av BMW sine motorer som N47 m.m. Systemet heter egentlig Magna Actimax og en video med bedre forklaringer enn det jeg klarer å gi finnes her: 
     
     
     
     
     

     
     
  3. quandt1960
    Istedetfor å skrive masse så legger jeg først ut noen linker m.m. slik at alle kan lese og se litt mer om denne fantastiske bilen som på mange måter er ekstremt undervurdert. Bilen som BMW gjorde alt rett med men til feil tid. Bilen var så lang forut sin tid at den var den dyreste BMW noensinne og at den grunnet finanskrisen på tidlig 90 tall solgte dårlig. Men den da grunnlaget for E38 og E39 som teknisk sett er mye basert på E31. 
    Litt kjerneinfo om utviklingskode E31. 
    - Prosjektstart 1981 - Prosjektleder Hanns Peter Beissbarth
    - Designer: Klaus Kapitza
    - Utviklingskostnader 1.5 Mrd tyske mark (1989)
    - Produksjon 05.1989 - 05.1999. Produsert totalt 30603. Produksjonssted: Dingolfing og Rosslyn (Sør-Afrika)
    - Varianter: 850i; 850Ci, 840Ci, 850CSi (produsert). Prototyper: M8 (1 stk.) , 850Ci Cabrio (3stykk)
    - Chassis: Framme: MacPherson quasivariant (dobbel pivot med imaginærpunkt) med to nedre bærearmer, krengningshemmer, utligning av bremsekrengning (positiv caster), Bak: BMW Integral III variant med aktiv dynamikk samt bakhjulsstyring (850Csi) (BMW sin første multilinkaksel) denne la grunnlaget for de følgende seriene helt frem til i dag
    Den hellige E31 boken: BMW 8er - Power & Hightech - av Niels Hamann (utvliklingsingeniør hos BMW). ISBN 978-3-7688-5799-4
    Klubb med mye god info på hjemmesiden: http://clube31.de/ 
     
    Fra en nylig oppdaget VHS kassett fra ca 1989 i 5 deler. Dessverre for noen kun på tysk men svært interessant. Tyske ZDF hadde en liten dokumentar om utviklingen av E31. Utrolig interessant og et historisk dokument på sett og vis som viser et innblikk i det aller helligste hos BMW, FITZ. BMW Forschung und Innovationszentrum. Helt fra den første delen av prosjektet med utvikling og testing frem til førproduksjonen Mai 1989. 
    1. 
    2. 
    3. 
    4. 
     
    5. 
     
     
     
     
     
  4. quandt1960
    Utrolig stilig link til BMW M4 som det fins få om kun en av i hele verden.
    Medlemmer i BMW Owners Club Indonesia fikk levert noe svært spesielle fargevarianter av sine spesialbestilte BMW M4.
    SE bildene og nyt fargene.
    http://www.bimmertoday.de/2015/05/05/bmw-individual-indonesischer-regenbogen-mit-12-bmw-m4/

×
×
  • Opprett ny...