Gå til innhold

Halco

Medlem
  • Innholdsteller

    25
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Alt skrevet av Halco

  1. Supert. Takk for hjelpen.
  2. Så vidt jeg har forstått, er vannlekkasje i dørene et ikke ukjent problem hos F10/F11. Jeg har nå lekkasje i begge bakdørene i min F11 som jeg tenker jeg skal fikse i dag. Det ligger rikelig med videoer om temaet på youtube, og jobben ser grei ut. Spørsmålet er: hvilken type/merke "kitt" eller "pakning på tube" velger man til en slik jobb? Vil tro at jeg skal bruke noe som kleber og tetter uten å lime permanent fast. Anbefalinger og tips mottas med stor takk. Bildet er hentet fra nettet.
  3. Dere får ha meg unnskyldt, jeg er en gammel gubbe som har kjørt som en kjerring siden jeg var atten, mesteparten av tiden i en irriterende seiglivet MB W123 med rekkesekser og 195/70-14 ballongdekk. Da jeg i 2011 endelig tok til vettet og påspanderte meg en ekte nybil, endte jeg, etter å ha prøvekjørt det meste her i Bergen, på en F11/525d med 3liters rekkesekser. F11 har mye av det jeg likte så godt ved W123, nemlig solid drivlinje, god balanse, gode bremser, presis styring, god komfort, i sum trygge og trivelige egenskaper på veien. Likheten mellom W123 og F11 er ikke tatt ut av luften, i løpet av mine førti år bak rattet har jeg vel nå kjørt snart en million kilometer på et veinett som må oppleves for å fattes, og på veien minner en velholdt W123 (nye fjærer, foringer, Sachs dempere mm) mye om E90 som er den mest velbalanserte, presise og svingvillige BMW'en jeg noensinne har kjørt, og som har vært konebilen vår nå i over ti år. Som dere sikkert forstår av historikken, har jeg valgt ballongdekk også til min F11, 225/55-17. Jeg har hittil kjørte på ContiPremContact 5 sommerdekk som har en grei mix av komfort og moderat sportslighet. Ulempen er kort levetid. Jeg har inntrykk av at sommerdekk selges med brukbar rabatt på høsten, og er fristet til å handle nå i stedet for å vente til våren. Jeg har blinket meg ut tre kandidater: Michelin Pilot Sport 4 ContiPremContact 6 Nokian Hakka Black 2 Håper noen av dere har anledning til å gi et tips eller to om hva som kan passe best til en 1,6 tonns F11 på vestlandsveier. Jeg har forsåvidt testet de tre dekkene, men på andre biler (PS4 på en Tesla S, CPC6 på en A6, og Black på en C-klasse). Vanskelig å vurdere siden bilene er ulike, men jeg følte at PS4 kanskje var litt lett på rattet og noe nervøs og upresis i styringen, med PS4 føltes Teslaen på 2,4 tonn som en Mazda 6 (men det er kanskje slik Tesla er?). CPC6 føltes skarpere og mer presis enn CPC5, men hadde etter mitt skjønn dårligere fjæringskomfort og et høyere støynivå. Med Hakka Black merket jeg ingenting spesielt, egentlig, bare en passe blanding av ro, komfort og presisjon.
  4. Takker for de to siste. Greit å bli brakt ned på jorden. Jeg begynner etter hvert å innse at bilene i dag ikke er som de var på 80-tallet. Og så lenge BMW ikke finner en slik jobb definert i systemet, kan jeg nok bare gi meg. De har selvfølgelig garantien å tenke på, og kan ikke ta sjansen på noe tukling. Surt, men forståelig.
  5. Takk for svar. Det var noe slikt jeg også tenkte på. 1. Pluggen fra bil til setet må passe. 2. Setevarmen fra bryteren på dashbordet må treffe rett pin i pluggen, og må leses på rett måte av setet. Det krever kanskje omprogrammering. 3. 12volten fra bilen til setet må treffe på rett pin, slik at motorikken i setet funker. Hvis dette går greit, er saken klar. Da våger jeg meg på et bytte. Jeg håper BMW forhandleren her i byen (Jæger) kan bekrefte 1-2-3 før jeg henter opp setene. Det eneste som da kommer i tillegg er memory-funksjonen, hvor bryteren sitter i døren. Den er det neppe kablet opp til (?), så den får jeg heller droppe. Det er helle ikke det viktigste. Får jeg på plass 1-2-3 er jeg storfornøyd. Jeg har så vidt snakket to ord med Jæger om dette, og de skulle sjekke nærmere. I verste fall må de kanskje høre med Tyskland, for en slik jobb lå ikke inne i systemet.
  6. Jeg dreit på draget da jeg kjøpte min 2011 modell 525d: jeg bestilte den med standard-seter. Nå har ryggen gitt klar melding om at jeg må oppgradere til komfort-setene, kjapt som faen, ellers må jeg skifte bilen. Jeg ser at det bør være greit å hente komfort-seter for en rimelig penge fra Tyskland, men er usikker på om det er like greit å gjøre selve jobben, mht kabler, sensorer ol. Noen som har vært borti en slik jobb, eller som kjenner til om det er samme plugger og kabler? Jeg tenker primært på de justerings-funksjonene som ligger i selve setet, samt varmetrådene. Alle tips mottas med stor takk. Steinar
  7. Nå er det gått såpass lang tid siden bremsene ble reparert til at jeg tør påstå at feilen endelig er fikset. Skiftet av alle fire caliperne har gjort jobben! Dette er nok en sjelden feil, men hvis noen skulle få liknende problemer med bremsene må dere gjerne ta kontakt med meg så skal jeg maile hele verkstedsloggen. Og nå når hvilepulsen har kommet tilbake må jeg innrømme at jeg nok har vært litt hard mot BMW Jæger. Den garantiansvarlige hos Jæger har stått på min side hele tiden, og det eneste jeg kan kritisere verkstedet for er litt logistikkproblemer. Jæger har vært forståelsesfulle og høflige hele veien, men har møtt doveggen hos BMW Norge i Oslo. Det er BMW Norge som er skurken i min fortelling og som er årsaken til at det tok over ett år og fire komplette skiveskift før de var villige til å vurdere en reparasjon av bremsene. En siste bug har imidletid ødelagt litt av gleden. Alle fire BMW orginale sommerdekk av typen Pirelli runflat har utviklet 3mm høydekast, målt og konstatert av Jægers dekkverksted. Dekkene har kun gått en sesong, ca 14.000km. Bilen rister som en Zanussi, på flat vei. Og igjen avslørte BMW Norge at de driter i Nybilgarantien og Forbrukerkjøpsloven. BMW Norge innrømmer at høydekast er et kjent problem med disse dekkene, men at dette er noe kunden selv må ta opp med dekkleverandøren. Dekkene inngår etter deres mening ikke i Nybilgarantien. Så nå må jeg ut med sure 9000 for nye dekk, til tross for at dette er en opplagt reklamasjonssak. Kjedelig. Hvis mine erfaringer ikke er et unntak så er BMW Norge i ferd med å parkere BMW som bilmerke i samme omdømme-grøft som Møller og BertelOSten har slitt hardt for å komme opp av.
  8. Før jeg kjøpte min F11 i 2011 browset jeg nettet på jakt etter svakheter. De to gjengangerne var jumpy transmission på de største automat/bensinmodellene som gjorde at bilen hoppet fremover ved start, og risting som oppsto ved høye hastigheter. Når jeg tittet innom forumene igjen i dag ser jeg at F10/11 fremdeles sliter med vibrasjoner som kommer brått på når bilen nærmer seg 90-100kmt. jeg opplever dette på min 525dat med de orginale sommerhjulene, men ikke med de uorginale vinterhjulene. Sistnevnte var kostbare felger/dekk og jeg tror faktisk at de holder høyere nivå enn BMWs egne. jeg har lurt mye på om disse vibrasjonene kan være årsaken til problemene med bremseskivene, men har egentlig slått det fra meg. det virker ikke logisk. Ekspertisen hos Jæger virker å være kjent med vibrasjons-problemet og ba meg jekke opp bilen og sjekke etter høydeforskjell på dekket, noe modellen visstnok er svært overfølsom for. (Sjekker til helgen) Dette med høydeforskjell på dekket stemmer også med hva som diskuteres og konkluderes på forumene, hvor man ofte skifter alle fire hjul for å få vekk vibrasjonen. Her mener man også at harde lavprofil (runflat) dekk øker risikoen, og at BMWs felger/dekk ike nødvendigvis er bedre enn andre hjul. Jeg tror altså ikke at dette har noe med bremseskivene mine å gjøre, men inntil jeg er sikker på at feilen nå er utbedret så tar jeg gjerne imot tips her i tråden om relevante uhumskheter.
  9. Det bmwcab skrev om at bilen/rattet rister i hastigheter over 60kmt var interessant. jeg opplever nemlig det samme i min bil når den nærmer seg 80kmt. Og det skyldes ikke ubalanse i hjulene for det skjer med begge sett, og jeg har fått kontrollert avbalanseringene. Dette med vibrasjoner i bilen skal jeg ha i bakhodet hvis skivene mot formodning begynner å tulle igjen om noen måneder. Så takk for den infoen, den kan være relevant og viktig.
  10. Nå fungerer i hvertfall bremsene som de skal. Men helt sikker på at feilen er fikset er jeg ikke før om 2-3 måneder. Forøvrig var det fremdeles noen smådeler til de nye bremsene som mangler og som Jæger må sette på når de kommer fra Tyskland, bla noen støvdeksler. Skal innom igjen om to uker. Hadde en opptelling og bilen har med denne ene bremsefeilen vært innom Jæger 11 ganger siste 12 måneder. Har vært uten bil tilsammen 18 hele dager. Men akkurat nå er jeg bare happy for at Jæger endelig har tatt grep og skiftet noe mer enn kun skivene. At jeg er happy sier mye om hvor hardt jeg har måttet slåss mot det håpløse BMW-garantisystemet. Når dette synker inn etterhvert kommer jeg nok til å reflektere på hele denne historien med litt mindre happy følelser. Det som skremmer meg er tanken på at dette ikke er et særtilfelle men faktisk et eksempel på hvordan BMW håndterer garantisaker generelt. BMW bilene fortjener bedre!
  11. Falsk alarm. Bremsene funker som de skal, og vel så det! Kanskje det var noe rustbeskyttende belegg på skivene som måtte slipes bort først.
  12. HansH, du treffer i tieren på en viktig blink når du sier at det ikke er likegyldig hvem av hhv BMW-Tyskland, BMW-importøren, BMW-forhandleren, eller BMW-merkeverkstedet som er pålagt det økonomiske ansvaret for garantiarbeid/deler. Dette er et dritviktig poeng, for det er vel skolelærdom at incentivene for å yte det lille ekstra for å gjøre kunden fornøyd krymper med den fysiske avstanden til kunden. Jo lengre inne i en kontorbygning i Tyskland man sitter, jo mindre er man villig til å gjøre som Toyota (og Mazda, som jeg kjenner fra innsiden) som fikser problemer grundig og ofte på forskudd uten at bileier engang får vite om utbedringen. Da får man fornøyde kunder og et verdifullt rykte som driftsikkert bilmerke uten at, som det nevnes over, Toyota eller Mazda er noe særlig bedre skrudd sammen enn BMW i utgangspunktet. Og da er vi vel ved kjernen til både BMWs problem og min bremseskivehistorie? Hvis metallbokstavene B M W på dørlisten faller av (det skjedde på femmeren min) så må forhandler/verksted ta bilde av nummerskilt, km-teller og dørlisten. Så sendes bildene til BMW-importøren i Oslo som tar en titt på sakene og skriver noen ord på engelsk, og videresender saken til Tyskland for garanti-godkjenning. Slik var det med bremseskivene mine også, med det resultat at bokholderne i Tyskland sannsynligvis aldri fikk med seg historikken og kun godkjente nye skiver til bilen min fortløpende hver annen måned. Fullstendig idiotisk, og det måtte mye tid og innsats til fra min side før jeg fikk presset frem en erkjennelse hos BMW importøren i Oslo av hvor idiotisk det var å kun skifte skivene hver annen måned. Og alt dette tullet kun fordi verken Jæger eller BMW-importøren hadde noen økonomiske incentiver for å fikse den underliggende feilen. Da var det triveligere å eie min gamle Mazda som (har jeg fått vite i ettertid) fikk skiftet både pluggledninger og mye annet småknask som Auto23 av erfaring visste burde skiftes når bilen var innom for service, som et føre var prinsipp, helt gratis og uten at jeg fikk vite noe om det. Jeg trodde faktisk bilen var 100% feilfri alle de seks årene jeg eide den. Sannheten var, fikk jeg vite seinere, at den hadde sine feil som de fikset fortløpende, og at de regnet en 6 år gammel Mazda med 150000km på teller som oppbrukt!! (og likevel regnes Mazda som mer driftsikker enn BMW...). Auto23 fortalte også at det ikke var alle kundene som fikk slik særbehandling, kun faste gode kunder som meg og min far. Det er nesten så jeg lengter tilbake...men kun nesten. Mazda....nei, nå har vi fått smaken på BMW begge to og er helfrelst. Var forresten oppe hos Jæger og hentet bilen med de nye høyhastighets-bremsene i dag. Svære saker, caliperne fremme gikk nesten borti felgen. Da jeg kø-bremset første gang holdt jeg på å seile rett inn i ræven på en XC70. Hvor i svarte er bremsekraften? Og nå går jeg å grubler på hvorfor bremsene virker så "tunge" å bremse med. Må virkelig legge vekt på pedalen for å få effekt. Og da begynnner selvfølgelig knotten min å jobbe igjen. Har de nå satt på noen svære "tungdrevne" calipere som krever høyere trykk enn den gamle bremseservoen klarer å levere? Dette har jeg absolutt null peil på, men det var ikke noen god første-erfaring. Håper dette går seg til etterhvert. Noen som vet om dette er normalt når man får nye bremser eller oppgraderer til større bremser?
  13. Til Jæger Sentrums forsvar kan det mht bremsehistorien min være relevant å nevne at BMW er ett av få bilmerker (det eneste?) som har som hovedregel at de ved utbedringer som sorterer under garantiansvaret kun skifter den eller de delene som påviselig er defekte. Denne policyen følges slavisk selv om det i flere tilfeller medfører følgefeil eller at samme feil oppstår gjentatte ganger, som bremseskivene mine og coilene/pluggene til madammen. Tok for moro skyld en titt innom e90post.com for å se om BMW fremdeles praktiserte sin firkantede garantiservice når kundene kom innom med den velkjente defekt coil/defekt plugg/defekt motorstyringsSW: Anyone else having problems with ignition coil failures on a 330i? For the second time in 18 months my car is off the road with a coil and spark plug failure, my dealership are now doing a software upgrade as this is the second time it has happened. Just had the same problem. If you have over 50k miles, replace all 6. It's just gonna happen again. That's ironic, here in the UK the dealership said they wanted to replace all 6 of my coils under warranty, but BMW wouldn't let them! BMW has a policy that they will only replace the faulty parts at initial visit as opposed to the whole lot. So I suppose my car will be off the road for another day or so when the next one goes. Took it to the BMW garage and they recommended to replace all coils and spark plugs. Its funny how if you're out of warranty they want you to replace EVERYTHING, otherwise its just the the bits they want to... BMWs answer seems to be to keep changing the coils/sparks/injectors as and when they fail, and only then. BMW-mønsteret med å droppe feilsøking og feilutbedring ved garantisaker, og i stedet kun bedrive akutt brannslukking er mao ikke ukjent eller noe nytt fenomen, enten det gjelder coiler, plugger, eller bremseskivene mine. Det paradoksale er, som det nevnes i postene over, at sålenge bilen er under garantiansvar så skiftes kun èn coil eller èn plugg ad gangen. Men hvis garantitiden hadde vært utløpt så hadde BMW anbefalt (som Auto 23) at man skiftet alle coilene og pluggene samtidig. Denslags kundebehandling blir for spekulativ for meg. Er det noen som har tanker eller erfaringer med dette?
  14. Hansh: Takk for tipset om kompensasjon. Men historien din om Jæger Sentrum og gjentatte bytter av coilene viser egentlig at JS ikke tok den saken alvorlig heller. Madammens 318i fikk samme coil-problem nå i høst, noen måneder etter at garantien gikk ut. Jeg sjekket på nettet og der var dette med coiler som røyk en gjenganger, og BMW verkstedene skiftet på garanti kun en coil ad gangen i stedet for alle fire samtidig. Alle på nettforumene hadde erfart det samme: fire separate verkstedsbesøk i stedet for ett. Det er dårlig garanti-service. Og med defekte coiler røyk etterhvert også platinapluggene, og behov for ytterlige verkstedsbesøk. Jeg kontaktet i stedet min mann hos Auto23, og han kjente til coil-problemet på disse motorene. Han anbefalte at jeg skiftet alle fire coilene og fire pluggene samtidig. Som sagt så gjort, og bilen har gått som en klokke siden.
  15. I gamle dager på 70-tallet var det komikveld på TV hver onsdag, så da tenkte jeg at det passer bra med siste episode i the neverending story om bremsene på femmeren min. Mandag for to uker siden ble jeg som nevnt i posten over innkalt til BMW-monopolisten her i Bergen, Jæger Sentrum, for skifte av skiver og calipere på alle fire hjul. Og de skulle opp en dimensjon på bremsene. De hadde mottatt delene fra Tyskland og var klare for jobben. Da de hadde skrudd av skivene og caliperne på alle fire hjul oppdaget mekanikeren at de gamle brakettene var for små for de nye caliperne. De hadde glemt å bestille tilhørende braketter samtidig med skivene og caliperne, og etter en stund da de hadde oppdatert seg på at leveringstiden var minst 5 dager fant de ut at det lureste var å sette på de gamle bremsene slik at jeg kunne benytte bilen min i ventetiden. Sist fredag fikk jeg melding fra Jæger om at brakettene til de nye caliperne var kommet. Så hvis jeg leverte bilen på mandag morgen skulle bremsene skiftes samme dag. Her skulle det åpenbart ikke stå på servicen. Jeg spurte selvfølgelig mannen i andre enden av røret om Jæger nå var 100% sikker på at de hadde alle delene til det nye bremsesettet og fikk JA til svar samt en forsikring om at de til og med hadde dobbeltsjekket at alle nødvendige deler var på plass. Jeg tok en titt innom Brembo på nettet for bremsesett til F10 og så på bildene at samtlige sett inkluderte skiver, calipere, braketter og bolter. Bolter! Det er jo egentlig logisk at når man skifter til større calipere så trenger man større braketter. Og når man skifter til tykkere skiver så trenger man også lengre bolter. Dette er tross alt ikke hjernekirurgi. Jeg vil tro at Jæger har tilgang på tekniske BMW-tegninger som viser hvilke deler de ulike bremsesettene består. Slike tegninger kjenner jo vi alle hobbymekanikere godt til.... Bilen ble levert som den skulle mandag morgen for to dager siden. Jæger gjorde akkurat som de gjorde mandagen uken før, dvs de skrudde av alle skivene og caliperne....og så oppdaget mekanikeren at de gamle boltene som går gjennom caliperne ikke var lange nok. Så da var det bare for Jæger å informere meg om at regresjonsanalyseevnene deres ikke hadde bedret seg siden sist og at boltene til det nye bremsesettet kommer med posten fra Tyskland i slutten av uken. Denne gangen monterte Jæger ikke de gamle bremsene tilbake på bilen, men festet de nye skivene og hjulene slik at de kunne trille bilen ut på P-plassen. Jeg ble tilbudt en Yaris lånebil som plaster på såret, noe jeg høflig takket nei til. Så nå venter jeg på at månen skal falle ned i hodet mitt, eller kanskje ned i noen annens hode. Tar dette helvetet aldri slutt? 4 minutter til kampstart.....
  16. Opshaug: Skivene skiftes nå for 4.gang på 18 måneder/36.000km. Jeg har orginale sommerfelger og uorginale vinterfelger, men kastene har oppstått med begge felgene, også de orginale. Skiftet skiver i mai i fjor og måtte skifte igjen i september, dvs hadde da kun kjørt med orginale felger. Og nå må jeg skifte igjen etter skiftet i januar, dvs har denne gangen kun kjørt med de uorginale felgene. Men du har et poeng, for verkstedet krever nå at jeg har de orginale felgene på bilen etter kommende skiftet av skiver, calipere og stag.
  17. Beklager, men jeg kan ikke dy meg. I går var bilen innom verkstedet igjen for å få fire nye skiver. Og denne gangen skulle de som nevnt også skifte alle fire caliperne. Og alt skulle ett nummer opp i dimensjon. De fikk bilen greit opp på bukken, og de fikk også skrudd av alle fire skiver og calipere. Men da de skulle sette på de nye skivene og caliperne oppdaget de at delene ikke var komplette. De manglet bla noen braketter som caliperne festes i. Er det mulig? Sist vår hadde de bilen på bukk i tre hele dager for et skiveskift. Også den gang pga problemer med logistikken. Som glad amatørmekker i gamle dager husket jeg i hvertfall alltid å forsikre meg om at jeg hadde nye deler klare før jeg gikk i gang med demontering. Jeg har ikke bare fått en mandagsbil. Jeg har også fått et mandagsverksted. Nå må jeg vente en uke på postmann pat før de kommer videre. Utrolig.
  18. Jeg tror jeg har en opplagt sak hvis feilen skulle dukke opp igjen i løpet av våren, og jeg ønsker å heve kjøpet. Bilen er 18 måneder gammel og kun kjørt 33.000km. Kjørecomputeren viser normalt kjøremønster og bilen er skadefri. Når en slik bil må på verksted hele seks ganger i løpet av ti måneder med samme bremsefeil (hugger og vibrerer pga kast i skivene++), og verkstedet ved hver av de seks anledningene innrømmer feilen og hver gang skriver i loggen at det er samme type bremsefeil som sist, da har verkstedet beviselig fått "mer enn rimelig anledning til å utbedre feilen". Og slik Forbrukerkjøpsloven er pr idag har jeg som kjøper i dette tilfellet rett til å heve kjøpet, hvis jeg ønsker det. Om verkstedet velger å beskrive eget arbeid som "forsøk på feilretting" eller annet er helt irrelevant. Det er nettopp slikt tåkeprat og trenering loven skal beskytte oss forbrukere mot. For å være helt sikker gikk jeg gjennom saken og verkstedsloggen med en jurist hos NAF etter tredje skiveskiftet i januar, og hun var krystallklar på at jeg hadde all rett på min side. Og nå skal skivene skiftes for fjerde gang... Men dritt heller, nå tenker jeg ikke på annet enn at Jæger selvfølgelig klarer å fikse bilen. Tror ikke BMW-systemet tåler å være bekjent av å bli rammet av Forbrukerkjøpslovens §15-§16-§30-§32 om heving av kjøp, fordi de ikke klarer å utbedre noe så vesentlig som en bremsefeil. Så dette må gå bra. Ellers må jeg få lov til å skryte litt av bilen. For meg og kompisene mine som har kjørt bilen er den ikke bare en "ny bil" i rekken, men en helt ny måte å kjøre bil på. Medstyrende bakaksel gjør den like smidig som 1-serie i parkeringshus og tett bytrafikk. Og i sport-modus er den (nesten) like kjøreglad på svingete veier som madammens 318i. Og i comfort-mode med rekkesekser diesel og 8-trinns automaten er den som en 7-serie cruiser eller et duvende flak fra over dammen, med et behagelig lydbilde som fra en kultivert V8 bensin sugemotor. Men det som imponerer mest med bilen er den herlige aksellerasjonen som jeg tror man kun får med rekkesekser diesel og automatkassen. Jevnt og kraftig skyv helt nede fra 1200/r, med et veldig spesielt lydbilde som både dempes og kultiveres under pådrag. Noe slikt har jeg aldri hørt fra en motor før. Den blir bare stillere og nydeligere jo mer den presses. Dette er noe som fremdeles fascinerer meg hver dag. Jeg tror F10/F11 må være det største kvantespranget i premium mellomklassen siden MB kom med W123 i 1978. Ja, jeg vet at mange er kritiske til sedat fjæring og ufølsom styring, og at modellen har mistet for mye av det sportslige 5-serie arvestoffet. Men det den har er i hvertfall suverent mye bedre (etter mine preferanser) enn alt annet jeg prøvekjørte før kjøpet. Hvis bremsene går i orden kan jeg ikke tenke meg at den noengang blir skiftet ut. Og til flymekanikeren kan jeg nevne at jeg for nøyaktig 30 år siden avtjente verneplikten som tekniker på 331 skv i Bodø. Der lærte jeg endel om sjekklister, toleranser og avvikshåndtering som får dagens bilverksteder til å fremstå som smier. Enig der.
  19. Jeg har de siste ukene purret endel på telefon og mails til BMW Norge i Oslo og til BMW-verkstedet Jæger Sentrum her i Bergen, og forklart at det dessverre går mot heving av kjøpet, og at verkstedsloggen som jeg har kopi av viser at saken er vanntett ihht Forbrukerkjøpslovens §er om heving av kjøp. Det har heldigvis gitt resultater. Så nå når bilen igjen rister og bærer seg under oppbremsing, og Jæger igjen må skifte skivene på alle fire hjul for 4.gang på under 10 måneder (!!) har Jæger fått "klarert" sentralt (Tyskland?, Oslo?) at de samtidig med skivene denne gang også skifter begge casterstagene med foringer på forhjulene (foringene sitter fast så hele staget må skiftes). I tillegg har de besluttet intet mindre enn å "oppgradere" til kraftigere bremser, dvs skiver og calipere på alle fire hjul skiftes. Det måtte hele fire ganger fire skiveskift før BMW innså at problemet lå et annet sted enn i skivene. Så da kan jeg egentlig ikke være annet enn fornøyd. Så langt. Nå har de åpenbart bestemt seg for å fikse feilen, og det vil jeg gi dem ros for, selv om de har oppført seg irriterende halvbevisstløse tidligere. Bilen skal inn over påske, og så får jeg noen spennende månder før jeg forhåpentligvis kan nyte bilen med lave skuldre. Jæger trodde ikke feilen lå i skjevt nav/spindel eller slarkne hjullagre, for det har de målt og kontrollert med sitt nyinnkjøpte superduper måleapparat. Og de trodde heller ikke at slarkne støtdemperfester eller andre foringer i hjulopphenget kan føre til kast i skivene. Casterstagsforingene var også deres usual suspect fordi unødig bevegelse i foringene her gir "vridning" av skivene i caliperne (slakk i spissingenen gir til sammenligning kun mer ensidig press på press på ett av stemplene i caliperen). Det er jo logisk, for casteren vinkler med størst konsekvens for caliperne. Det jeg ikke forsto var at F10/F11 ikke har casterstag på bakhjulene, kun justering av spissing. Hvordan finjusteer man caster bak da? Er den låst fra fabrikk? Uansett, nå er jeg glad for at BMW nå trøkker på for å fikse feilen, og håper at kuren funker. Etterhvert som problemet og BMWs forslag til utbedringer har modnet i hodet mitt så har jeg fått mest tro på at skifte av alle caliperne kanskje er det mest sannsynlige - i dette tilfellet, ettersom samtlige fire hjul utvikler skivekast. Takker til alle her som har bidratt med tips og råd underveis. Det har roet nervene og har vært gull verdt når jeg har snakket med BMW-ekspertene på telefon. Kommer tilbake med mer info utover våren.
  20. Skal en tur oppom Jæger Sentrum i begynnelsen av uken, for å hente en print av verkstedsloggen som jeg trenger for å eventuelt få omgjort salget. NAF mente også, som bmwmaxi nevner, at hvis BMW ikke klarer å utbedre feilen etter tre forsøk, da har jeg ifølge Kjøpsloven full rett til å heve kjøpet, hvis jeg ønsker. Og tre forsøk har de hatt. Minst. Bilen har vært inne med samme bremsefeil i fem omganger og stått på bukk i tilsammen ti dager, og alle skiver er som nevnt skiftet tre ganger, sist i januar i år. Og når jeg er innom JS skal jeg samtidig be om en prat med verksmesteren. På listen over the usual suspects har jeg da med meg slarken casterstagforing, skjevhet i spindel eller skjevhet i hjullager. Alle tre mulige feilkilder gir samme konsekvens: ubalanse mellom skive og caliper som over tid vil medføre utvikling av kast i skivene. Jeg kommer tilbake med oppdaterende info fortløpende. Tar gjerne i mot flere tips og råd på veien. Og takk til alle som har bidratt! Hittil har jeg hos JS blitt møtt med "tilfellet ditt er noe vi aldri har sett eller hørt om tidligere", men nå vet jeg med sikkerhet at dette ikke er en av hundremillioner, slik JS prøver å innbille meg. Da blir det lettere å kreve at de må jobbe hardere og dypere denne gangen. Alternativet er heving av kjøpet. Og jeg håper de forstår at jeg ikke bløffer.
  21. Til John Kr: Godt å vite at det må være en underliggende årssak til problemet, som ingen hos Jæger har funnet ennå. Problemet er at de ikke finner den. Kan forøvrig nevne at jeg er den eneste som kjører bilen, og jeg trodde også først at det kanskje var noe med kjøremønsteret mitt som var årsak til feilen. Men Jæger Sentrum har lest av og sjekket kjøringen min fra bilens computer, og den var helt normal. Har kjørt bil i 35 år uten tull, så jeg vet at feilen er å finne i bilen. Til Kennethe34: Det du nevner om skjevhet i spindel eller hjullager er veldig interessant, og passer dønn på hva jeg også tror må være feilen. Jeg har spurt Jæger om hvilke av skivene som har mest kast, og om de har sett noe system i dette fra gang til gang, uten å få noe vettugt svar. Tror ikke engang de har giddet å loggføre målingene. Håpløst! Feilen kan ikke skyldes noe annet enn en (liten) skjevhet mellom nav/skive og caliperen, som gjør at den nye skiven pumper svakt mot caliperen, akkurat nok til at det oppstår varmeforskjeller på skiven og derav ujevn avleiring av bremsebelegg som over tid akkumuleres til større ujevnheter og tilslutt etter noen måneder til merkbare kast. Det jeg er redd for er at skjevheten kan være dynamisk, dvs skjevheten oppstår kun ved bremsing, slik at Jæger ikke klarer å måle den. Er noe slikt mulig? Jæger påstår at de har målt alle navene uten å ha funnet noe avvik. Har du noe tips om hvordan de kan avdekke skjevhet i lager eller spindel? Så lenge dette er en garantisak så skifter BMW ikke en skit med mindre en bildel som veier minst 10 kg er knust eller forsvunnet på havet. Har nå fått gode tips her på forumet om skjevhet i spindel/hjullager, og om eventuelt defekte foringer i hjulopphenget tett på nav og godset som caliperne er festet til. Jeg er overbevist om at dere er mye nærmere problemet enn hva Jæger noensinne har vært. Nå er jeg litt mindre pessimistisk. Kanskje jeg unngår å omgjøre salget likevel (holder på sammen med NAF å forberede en reklamasjon til forhandleren for en heving av kjøpet). Men hvordan i svarte skal jeg forholde meg til et BMW verksted som har som policy å kun skifte de slitte delene? Hvordan skal jeg få Jæger Sentrum til å grave litt lengre inn i materien for å finne den underliggende årsaken, nemlig den feilen som åpenbart gir en skjevhet i selve navet? Dette er min første BMW og etter alt jeg har hørt og lest om BMW hadde jeg aldri forventet så slett kundebehandling. Kan det virkelig være slik at jeg må returnere en helt ny 525dat til 750k fordi BMW ikke klarer å fikse en bremsefeil? Utrolig!
  22. Jeg slengte inn problemet mitt på bimmerforum.co.uk i england, og en av responsene ser veldig relevant ut: I own a 2011 525dat / 33.000km (20.000 miles). The discs and pads on all four wheels has already been changed three times due to warped discs. And now the car has started to wobble and vibrate again when braking, and the discs need to be changed, for the 4. time. In only 18 months. How can this bee? No rust, no overheat, no quick coldwater cooling, and BMW find the calipers to work ok. There is no unbalances in the wheels. And the new discs has been bedden in according to manufactor. I would really appresciate any advice that can fix the real problem. Svar: I bought some new pads and disk for the front of my 525 e39 touring. They were not BMW originals but of good quality. Inside the box was a sheet of paper that stated that the (this is from memory so exact terms may not be correct) Disks must be skimmed by a professional to ensure that no warping or juddering occurs. Basically the disk sits against the hub, if the disk is even slightly off when mated with the hub it will start to warp after a few thousand miles. The professional skimmer puts the disk on the hub and uses something like a lathe to take off a tiny amount of material from the disk to compensate for the imbalance of the hub. Ahha just found this from Pro Cut Lathe - EBC Brakes INSTALLATION OR HUB RUN-OUT ISSUES – These cause what is known as DTV. This video shows how to correct for brake vibration caused by DTV (Disc thickness variation). DTV develops in a car after 3000-4000 miles caused by runout built in to the car or due to incorrect alignment of the rotors at install. This is quite a common fault on modern cars and many cars require this at every rotor change. Drivers also confuse hub distortion with a rotor quality issue but in 99% of cases the DTV is a car problem, not a rotor quality problem. You can replace the rotors as many times as you like trying to solve vibration and the problem will only go away for a few thousand miles and then return. This means you have purchased new rotors in good faith but the problem IS NOT SOLVED AND WILL NOT GO AWAY PERMANENTLY until you perform this procedure. After this skimming of the rotor surface you will have smooth brakes , more effective brakes and ZERO vibration. It is even a very worthwhile practice when fitting new rotors to have all four rotors skimmed into perfect alignment on your car with this inexpensive procedure. Thats what i was trying to say Har noen av dere vært borti noe slikt? At en bitteliten ubalanse/skjevhet i navet, som BMW ikke engang klarer å måle med sine grove mekkano-apparater, gradvis vil utvikle seg til større ubalanser som tilslutt ender med (usymmetriske avleiringer og) kast i skivene? Når feilen gjenoppstår regelmessig virker dette som en logisk forklaring, dvs at feilen ligger i bilen, og at de (utallige) nye skivene selvfølgelig er helt ok. Er det noen som kjenner til slike apparater eller metoder som finsliper nymonterte skiver fri for bittesmå ujenvheter?
  23. Takk for gode forslag. Det har ikke kommet noe kreativt fra Jæger Sentrum sålangt, så jeg setter stor pris på at noen prøver å finne den underliggende årsaken. Det med casterstag skal jeg følge opp med BMW snarest. Er det noe de kan måle eller avdekke på annen måte? De har målt etter skjevheter på navet uten resultat. Det har også slått meg at for mye småbremsing uten at klosser og skiver blir skikkelig varme kan gi usymmetriske avleiringer, så etter forrige skivebytte i januar har jeg hver uke kjørt en "brembo bedding in" av bremsene med oppvarming og serie med harde oppbremsinger, uten at det tilsynelatende har utgjort noen forskjell. Jeg tror at begge de to siste forslagene er relevante, nemlig at feilen skyldes en "ubalanse/defekt" ett eller annet sted, og at dagens bremser er mer utsatt for avleiringer som gir kast. Det er egentlig utrolig at et stort BMW merkeverksted ikke klarer å fikse feilen, men jeg tror det ligger i holdningen. De skifter kun slitedelen som er defekt og driter i resten. Svakt. Er redd det går mot heving av kjøpet, og det er noe dritt for det gir stort pristap. For meg.
  24. Takker for forslag til mulige feilkilder. Bilen kjøres kun her i Bergen, sammen med en haug andre F10/F11 som ifølge merkeverstedet Jæger Sentrum ikke har problemer med bremseskivene. Og kjøremønsteret mitt er helt normalt, ifølge Jæger Sentrum som har sjekket computeren. Så skivene er ikke mer overopphetet eller raskt nedkjølt enn normalt. Og de nye skivene er hver gang blitt innkjørt ihht fabrikk-anbefaling. Mekanikerne har målt caliperne og de funker visstnok ok (statisk på bukk), og navene er målt helt beint. Og jeg vil tro at de etter å ha skiftet for tredje gang har husket å gjøre skikkelig reint mellom skive og nav. Bilen er kun gått 33.000km, så slitasje er ikke noe tema. Jeg foreslo det samme som du nevner, om mulig feil på ABS-elektronikk som gjør at caliperne ikke jobber som de skal, men mekanikerne finner ingenting. Slik det ser ut nå må jeg innom Jæger Sentrum 2-3 ganger årlig de neste fire årene med sleng i skivene, inntil garantien går ut. Og i mellomtiden må jeg kjøre rundt i en ny BMW til 750k som funker ok noen uker etter hvert skifte, før den igjen begynner å riste og bære seg. Dette er min første BMW, og jeg har kjørt bil i snart 35 år og har eid "hundre" biler uten bremseproblemer. Håper inderlig at noen kan knekke koden, for dette gidder jeg snart ikke lenger. Bilen er jo fantastisk på alle måter, men bremsene ødelegger all kjøreglede.
  25. Har en 2011 525dat som har fått skiftet bremseskivene på alle fire hjul tre ganger pga kast i skivene. Nå har den begynt å vibrere igjen og må trolig igjennom samme prosedyre for 4.gang siden bilen ble kjøpt for 18 måneder siden. Hva er feil ? Hva skal jeg gjøre for å få BMW til å forstå at de må fikse feilen og ikke kun skifte skivene. Er møkk lei !!! Håper noen kan bistå i all fortvilelsen.
×
×
  • Opprett ny...