Hvor kaldt var det ute forrige uke?
Exhaust Gas Return sin funksjon er å kjøre eksos tilbake til innsuget, delvis for å få varmere "luft" til innsuget ved lave temperaturer, men hovedsaklig for å forbrenne eksosen en gang til for å få ned utslipp.
EGR kan være tett eller styringen av den kan feile. Motoren vil som regel ikke gå pent på tomgang rett etter oppstart (grunnet at luftmassemåler ikke vil gi korrekte målinger i forhold til hvordan motorstyringen justerer EGR), det vil ryke av eksos, MEN det skal ikke være olje tilstede. Om det er koks og vann du ser kan dette se ut som olje.
Om turboen lekker olje på eksossiden og denne er montert rett på manifoilen (kjenner ikke motor i din bil) og før uttaket til EGR kan dette bli med en runde til gjennom motoren og gi ekstra røyk.
Det jeg heller tror er at din bil enten er importert fra utlandet eller at oljepåfyllingslokket ditt er tett. Motoren vil da ikke klare å kvitte seg med trykket inni motor når temperatur øker. Resultat av dette kan være at olje vil presses ut gjennom sylinderne hvilket gir røyk. Ved driftsvarm motor er trykket utlignet og bilen går som normalt. Spørsmålet da er hvorfor du har olje utenpå motoren?? Toppakning tett?
Om problemet vedvarer med et annet påfyllingslokk ville jeg mistenkt
1) toppakning (dårlig toppakning vil kunne gi omtalte symptomer) og
2) turbo ( uten at det kan forklare oljesølet ditt).
Alternativ 2. Se etter oljesøl på veien mellom turbo, via intercooler og til innsug)
Jeg har ikke peiling på motor jeg heller.