thomaleo Skrevet Desember 27, 2013 Skrevet Desember 27, 2013 hei. spørr på vegne av en kompis som har fått bytta til seg en e36 325 coupe bilen får ikke strømmen til batteriet. måler ladespenning 14-16v (synes 16v er mye til å være på en slik?) måler på batteriet, 12v noen som har vært borti lignende?
Tare Jansen Skrevet Desember 28, 2013 Skrevet Desember 28, 2013 Hvor måler du ladespenningen? Om selve batteriet er på tur vil det kanskje ikke lades, så om du måler 14-16v på batteriet når motoren går, bytt batteri;)
thomaleo Skrevet Januar 3, 2014 Forfatter Skrevet Januar 3, 2014 Måler ladespenning på dynamo, der ligger ladespenning på 16v På batteriet ligger den på 11,70v Vet batteriet fungerer siden det blir brukt i annen bil.
Tare Jansen Skrevet Januar 3, 2014 Skrevet Januar 3, 2014 Et ok batteri bør ha godt over 12v, selv da det ikke er fulladet. Øker spenningen på batteripolene når bilen går?
MrBrum Skrevet Januar 3, 2014 Skrevet Januar 3, 2014 Et ok batteri bør ha godt over 12v, selv da det ikke er fulladet. Øker spenningen på batteripolene når bilen går? Et toppladet batteri uten motoren i gang bør ligge på 12,6V. Og den spenningen ligger det som regel på selv om det ikke er tipp topp. Men når batteriet begynner å bli dårlig synker spenningen når motoren ikke er i gang. Et bra batteri med motoren i gang vil kunne måles til ca 13,7V til 14,2V. Og det er fordi dynamoen lader med denne spenningen. Men hvis dynamoen, eller rettere sagt børstene, eller spenningsregulatoren i den er defekt, vil du over batteri polene måle lavere og lavere spenning mens motoren er i gang. Når den målte spenningen over batteri polene begynner å synke under 13,7V må du følge med. Da tyder det på dårlig lade spenning. Synker den videre....og til slutt går under 12,6V, da er det ingen tvil....dynamoen er defekt. Men hvis ladespenningen på dynamoen måles til 14V til 16V som det her skrives, så er dynamoen i orden og batteriet defekt. Batteriet tar ikke lenger i mot lading. Og hvis du kjører med dette, så vil batteriet tappes under kjøring....fordi plugger osv bruker strøm. Til slutt begynner motoren å fjuske og til slutt stopper pga strøm mangel.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå