Gå til innhold

Årrestan

Medlem
  • Innholdsteller

    43
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Alt skrevet av Årrestan

  1. E28 og M30 må bare være en god kombo, har tidligere hatt E32 med M30, og har vel ikke vært annet enn fornøyd. Ser man bort fra at den slet med rund kam-syndromet. 😬 Fantastisk lyd og drag i de gamle arbeidshestene, og det må jo bare bli bra i en kombo i en dritlett E28 og manuellgir. Blir nok en kjekk søndagsbil. Venter på svar fra Biltilsynet på søknad, så er det vel bare inn å plombere donorbilen og begynne å sandblåse deler og sette over i 520en. Klør i fingra å klarer igrunn egentlig ikke vente. Gleder meg til første kjøretur med denne🙈
  2. Style 5 er ikke helt det jeg er ute etter desverre, skal jeg ha krysseiker så tror jeg at jeg må ha litt mere kant enn hva BMW hadde originalt på felgene sine. Ser man bort ifra hva BBS felgene som noen ble levert med, det er vel heller akseptabel kant😂 🤔
  3. Er litt på let etter nye felger. Noen som har noen kjekke i 16 eller 17 tom? Har veldig sansen for Alpina felgene som kom på disse, BBS RK, RS, Mahle eller lignende. Er også på let etter en ny bakfanger da min er bulka, eventuelt M-tech eller noe slikt 😊 Leter også etter Alpinavinge hvis noen har. Det stod det på denne før, men forrige eier dro denne i stykker under demontering.
  4. Her er litt hva som er gjort de to siste ukene når jeg har hatt ferie. 😎 Her har jeg akkurat fått heist av delebilen, som ble tatt med ifra Bergen. Greit med tilgang til slikt utstyr av og til 😀 Donorbil 528i kommet til rette hjemme. Denne har jeg tatt alle braketter jeg trenger i motorrom og interiør. Denne har også takluke, så var en liten stund fristet til å bytte tak. Men det tror jeg blir for omfattende til at jeg gidder. Motoren ut 😎 Dashbordet ute, og klargjort for bytte av ledningsnett. Dette var overraskende lett, og faktisk ingen gnissing eller knirking i dashbord etter montering igjen. Gulv før og etter sveising. Siste flekk med rust (eller, gjenstående er bak i hjørnene, men det må taes etterhvert). 518/520i radiatorramma kappet bort for å gjøre plass til stor M30 radiator. Ble punktsveist nedover i blekket for å stive av, samt lagt inn en pyntelist rundt, for at det ser greit ut. Synd man ikke ser det uansett bak dekselet, menmen. Ble iallefall et resultat jeg er godt fornøyd med. Utkapp av fester for bakre midtkonsoll i delebilen, for å sveise inn igjen i min. Da den ikke hadde konsollen mellom setene 😊 535i speedometer ble anskaffet, nytt batteriløst SI kort og stilt inn til korrekt kilometerstand. Glasset ble og i denne anledning polert og blankt som bare det 😎 Brakett til noe tenningsgreier akkurat sveist inn 😬 Braketten til ekspasjonstanken kappa ut fra delebil og sveist inn 😊 Det blir forøvrig å beholde vakum bremsekraftforsterker da jeg ikke er noe stor tilhenger av det hydrauliske opplegget. Slipper derfor de indre brakettene også 😊 Motorrommet i sin helhet. Begynt litt smått å montere interiøret igjen. Dashbordet og midtkonsoll er på plass igjen, sammen med den over håndbrekket. Synes den gjorde veldig mye 😄 M-Tech stolene må jeg si meg fornøyd med og. Relativt bra stand egentlig. Fått på plass M-Tech 1 ratt, som forøvrig må trekkes opp på ny. Vanskelig å få tak i siden jeg måtte ha grovsplinet/evt bytte rattstamme. Brytere til EL vindu også på plass. Siden det er litt tamt med lyd i E28, så har jeg også strukket opp ledninger til høyttalere og forsterker. Blir å kjøre den originale størrelsen (4x6) i fotbrønnen, og noen større i hattehylla. Tenkte 6x9 i utgangspunktet, hvor begge setta blir kobla på forsterker. Blir også diskanter i enden av dørtrekkene, ca under speilene, tenker jeg. Tenkte å droppe subwoofer per nå, evt skaffe en liten under setet. Noen som har forslag? Ikke akkurat noen god bil å legge opp for popanlegg i.
  5. Her bare litt historikk for dem 2 siste åra jeg egentlig ikke har kommet på å ha post her inne. Så litt tilbakeblikk for meg. Her er litt interiør og motorbilde av bilen da jeg kjøpte den. Helt standard blått kjedelig interiør, med den «gode» foringen av hestehår som stikker deg i ryggen, og drysser ned hele gulvteppet. M20B20 med 4 trinns manuellkasse, egentlig en blodkjip bil. Trommelbrems bak, ikke klokke, ikke takluke, og egentlig heller ikke radio ifra fabrikk. Preface frontblekket var opprusta, så da ble det heller Facelift, som jeg mener er mye penere. Her også fått ny rustfri framskjerm 😊 Bilde tatt under E30Meet 2021. På tur til Geiranger, BMW CCN Landstreff i 2021. Her har den fått seg sprell ny original Alpinaleppe, og pynta for 17. Mai. Tok forøvrig mye rust vinteren 2020, men finner desverre ikke igjen mesteparten av bildene. Men rust i panserinnfestning, lykteinnfestning og batterikasse ble da tatt. Lyktene kunne nesten demonteres uten å røre ei eneste skrue, for å si det slikt. Her er bildene jeg fant igjen. Ene jekkfestet (det eneste som var rusta) ble også sveiset opp. Bruker ikke jekkfestene i prinsipp, men greit å ha på stell allikevel. Bilen ble etter en heftig vinter 2020/Vår 2021, med sveiseapparat og skruing godkjent for to nye år på veien.
  6. Heihei. Tenkte jeg skulle opprette en liten post for E28en min. Litt slikt for at jeg klarer holde styr/loggføre, og for andres leselyst og inspirasjon. Annonsebilde fra bilen før den ble kjøpt i 2020😀 Ganske trist i hjørnet på framskjerm og bakluka. Dette er originalt en 1982 mod. 520i, som kom med K-Jet/mekanisk innsprut. Denne motoren hadde ett sinnsykt oljeforbruk på nærmere 4 til 5 liter i uka, så ble byttet ut til en M20B20 med L-jet, fra en facelift bil. Bilen gikk ett år problemfritt, til og med tur/retur Geiranger. Men i år, på vei til E30Meet, ble det for mye, bilen kokte og begynte sette trykk i kjølesystemet. Hovedsaklig var ikke dette særlig til bry, da jeg hadde M50 motorfester til E28, og M50 stående. Meeeen…. Så kom det en 2 måneder nyere, 528i ut som delebil. En relativt oppbrukt og opprusta en. Men med god motor og drivverk. Denne ble da kjøpt inn, og det ble satt i gang en donor-bilprosess der. Nå de to siste ukene har jeg tatt ut motor, alt av interiør, og sveist enhver rustflekk. Endelig rustfri bil😎 EL-nettet i bilen ble byttet ut til ett nyere ett, og bilen fikk da el-vinduer og sentrallås, noe jeg savnet. Gulvteppet ble i samme sleng svart, og donorbilen hadde tilfeldigvis M-Tech stoler, som jeg lenge har vært på let etter. Har til nå kjørt med E34 sportsstoler og sofa i den. Oppdateringer kommer straks og underveis😎😎 Er på jakt etter litt deler utenom, så om noen har, hyl ut! Dørtrekk i houndstooth eller annet stoff/skinn (må være antrasitt eller sort) Alpinavinge bak Felger i 16-17”, spesielt interessert i Alpinafelger da disse kler E28 bra. BBS RK/RS er også av interesse.
  7. Heisann. Er på let etter litt diverse deler til min 1982 520i, så lurer på om noen her har noe av det. Står delvis uten interiør nå, så er på leit etter et bra sort eller grått gulvteppe samt matter, skinnstoler framme og bak (helst i sort eller brun) + dørtrekk. Trenger også midtkonsoll samt denne som går rundt håndbrekk. Trenger også en komplett travers til å bygge om fra trommel til skivebrems. Denne da helst med diff-feste passende preface. Takk på forhånd for alle tips om deler😄
  8. Tror også det går bra. Men kjenner jeg ikke gidder bruke penger på noe jeg ikke vet om fungerer eller ei. Hehe.
  9. Omvendt. Skal ikke ha ix. Skal ha vanlig 525 vanos elnett.
  10. Noen som har speedometersensor/impulsgiver som sitter i diffen? Til 525 med 188diff? Muligens sensor fra 210 diff passer også.
  11. Hei! Noen som vet om det er forskjell i motorledningsnettet på M50B25 med 4-hjulsdrift til vanlig B25? Gjelder Vanosmotor. Hvis noen har ledningsnett til M50B25 med Bosch 260 hjerne (Vanos), hyl ut, jeg trenger. Lurer også litt på hva kontakten under er. Ligger ved ABS-hjerne/DME.
  12. E34en streiket og har bestemt meg for at det er greit med delebil. Må dermed bytte elnett i min nåværende. Derfor ønsker jeg en 525+, trenger ikke motor, og rust er ingen hindring. Kan så om være kollisjonsskadet. Men elnett må fungere samt styringsmoduler, osv må medfølge. Må være av den type med checkcontrol speedometer og ikke 520/525tds low end speedo. Ønsker også å kjøpe en E28 som prosjektbil. Alt fra 518 og opp er interessant. Men selvfølgelig 520+ er prioritert. Send mail til stian.aarrestad@lyse.net, eller sms til 98494567 om du har noe.
  13. Det er korrekt det du skriver ja. Begge sensorene har vært byttet til nye uten nytte. (Utenom ar begge sitter under innsug ved syl 2 på M50 da i toppen).
  14. Nåla spretter opp til det røde bare ut av tunet. Kjenner på kjøleslangene å det er like slappt som bløt papp uansett om jeg har kjørt bilen varm eller ikke. Og ja, garantert i driftstemp.
  15. Forøvrig så er det ikke vann i olje nei. Hadde da isåfall visst problemet. Bobler ikke i ekspasjonskaret.
  16. Chhassi er gått 380. Motor er gått 170. Apropos det så er det meste nytt i understell av foringer og div. Har også for det meste kun gått på langkjøring på usalta veg. Sånn sett også godt holdt bil, utenom normal bruksskade og ett rustet jekkfeste.
  17. Tørt i gulv.
  18. Da er det kjørt trykktest og ingen luft lekker ut. Byttet radiatorslanger til silikon, AUX vannpumpe fjernet og bypasset siden denne var defekt og koster 2.5k. Venter nå på den ene tempsensoren som selffølgelig knakk (plasthode) så blir spennende å se hvordan dette går. Men er det ingen som har hatt samme problem? Virker litt motsatt av det som kommer ved defekt viskose. Den går varm på pådrag (bare ut av gardsrommet så er den på rødfelt) og synker ned i temp på tomgang... Lei av hele bilen.
  19. Har allerede byttet til vannpumpe med metallskovel, termostat samt topp er nyoverhalt for under 15.000km siden. Har prøvd div radiatorer. Varmeregisteret lekker ikke. Tørt i gulv og har åpnet bak midtkonsoll og sett uten tydelige spor av lekkasjer. Ja, ønsker selv trykktest, men slik utstyr er dyrt for et engangsbruk å være...
  20. Bilen går varm med mindre jeg har lokket til radiatoren oppe ja. Og som skrevet hovedsaklig, så får jeg ikke trykk i systemet tross ny pumpe, termostat og luftet gjennom uendelig ganger. Begynner nå å rette mitt blikk mot varmeapparatet, siden gulvteppe virker noe bløtt. Er vel nå jeg kanskje burde trekke tilbake kjøpet....
  21. Har ikke E34 på lik linje med de fleste andre aux pumpe som går elektrisk? Uansett så er ikke det akkurat problemet slik nå...
  22. Hei. Nylig kjøpt meg "ny" E34, men problemene kom selfølgelig dagen etter kjøpet. Får ikke trykk i kjølesystem, og vannpumpe og termostat er byttet. Har også luftet skikkelig, men virker som jeg ikke får nok sirkulasjon i systemet. Er god varme i kupe, fram til man dauer motorn, da blir luften kald (selvfølgelig med varmeapparat på fullt). Noen tips her? Kjibt å stå uten bil og bare gå i minus på kjøpet. Har prøvd 3 forskjellige radiatorer og radiatorlokk så det er utelukket som feil. Finner heller ikke noen andre poster rundt på internett som har hatt samme problemet, så da fikk denne posten bli den første.
  23. Til min egen skuffelse så blir ikke prosjektet ferdigstilt, pga manglende utstyr og økonomi til å få den veidyktig igjen... Fant ut den var mye mer skjev enn først ventet, og det meste under var opprustet. La også merke til at toppakning var røken før den ble kastet. Men spennende nok, kjøpt meg ny E34, med 2.5 enkelvanos. Denne blir polert opp og skal nytes. 80% rustfri, pga null takluke. Jekkfeste foran venstre og kanal venstre bak må sveises. Skal få den sandblåst og oljesbehandlet i sommer.. Nå er litt smådeler bestilt for å fikse kjøleproblem, så blir byttet til vannpumpe med metallimpreller og 92 celsius termostat, samt viftereim. Bilder av den nye under Relativt bra i lakk også, en del vaskeriper, noe smårust på bakluke og innside av panser. Må ha en hjulstilling, og gjerne nytt ratt... Er på leit etter noe som jeg kan bytte ut airbagrattet med, gjerne E36 MTech2 ratt, eller Mtech 1 så får jeg bare bygge om litt. Trenger også denne "ac-radiatoren", heter vel kondensator? Siden det er hull i denne. Gi en lyd om noen har til grei pris.
  24. Er bare å beklage stillheten til dem som fortsatt ee interessert i dette prosjektet, men prøver sope hop litt mot til å sveise gulvet, samt få råd til nye kanaler på høyre siden. Forøvrig så fungerer radioen som jeg bestilte fra polen plettfritt. Har ikke fått testet kasetspilleren enda. Men etter som jeg forstod mener selger at der er noe problemer med ejecten. Har også fått tak i et panser som er noe rettere enn det gamle. Tror jeg skal bytte bunnpanne engang i fremtiden. Ser noe sprukket ut og jalla fikset. Men det tar jeg til slutt. Viktigste er de punktene der bilen er skeiv, samt rust. Siden jeg også bestod oppkjøring på bil sist mandag så har jeg sikret meg skoleplass på yrkessjåførskolen. Dermed blir prosjektet satt noe på si. Men jeg ser det positive i det, da starter jeg tidligere å tjene penger som kan brukes på prosjektet! Ellers så har jeg ferie og har fikset på tempon, skaffet en original Sachs 50/4 LKH motor, altså en original cometmotor med 4.3hk. God sommer.
  25. Tja, nedtur og opptur idag. Fikk tatt ut gulvtrekk, og det ser rimelig dårlig ut. Må sveise gulvet på passasjersida, omtrent 30x30cm til sammen, samt ut mot kanal. Skrujernet gikk frivillig igjennom. Men siden dette er garasjetråån, så kan jeg vise litt av min andre stolthet, Tempo Corvette 380, 1980mod, som idag fikk nye dekk og bremsesko. Så... Kunne sånn sett bra ta ut hele gulvet. Fytti rakkern det var en nedtur. Men, jeg var forberedt på det, siden det er typisk E34... Brukte litt tid med dekkjernet på å få i nye slanger og hvitside-continental dekk på gamle gode cørva som også er under oppussing. Blir nok lite skruing fremigjennom, er nesten ikke levbar temperatur å skru i uten å drukne. 26 grader i garasjen akkurat nå som jeg skriver dette.
×
×
  • Opprett ny...