Gå til innhold

thansen

Medlem
  • Innholdsteller

    346
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Alt skrevet av thansen

  1. Har en BMW X3 e83 2004 med en liten vibrasjon i rattet rundt 90–100 km/t. Første tanke var dekk eller balansering, men både vinter- og sommerhjul gir samme symptom. Klarer ikke i skrivende stund å huske om vinterdekk ga samme utslag i rattet. Det er nylig tatt 4-hjulskontroll. Det meste i front stillingen er byttet før kontrollen: stabstaglenker, støtdempere osv. Jeg har også byttet styreaksel/steering gimbal (ledd mellom rattstamme og tannstang). Vibrasjonen kjennes hovedsakelig i rattet, ikke spesielt i resten av bilen. Derfor er jeg litt usikker på om mellomaksel eller lageret til mellomakselen kan være årsaken, siden jeg ville trodd det da ville merkes i hele bilen. Hva tenker folk her? Er det fortsatt mest sannsynlig hjul/dekk og balansering, eller er det andre typiske ting på E83 som kan gi vibrasjon kun i rattet ved 90–100 km/t?
  2. Har vurdert å bytte automatoljen på min g01 2021 hybrid. Da den har 150k+ kmstand og usikker om dette noen gang er gjort. Ser det er mye forskjellige meninger om man burde begynne å bytte etter så og så mange km. Vanlig er vel å bytte på rundt 60k km. Tenkte ikke på en tradisjonell flush, men kun bytte av oljepannen som inneholder filter og fylle på med ny automat olje. Anbefalinger?
  3. Hvor kjøpte du de nye? De som satt på og lekka nå hadde jeg kjøpt dyrt via ebay. Det andre settet som jeg hadde liggende var billig på ebay, svarte plastikk blokker kontra de dyre alu blokkene som du ser på bilde. De svarte hadde mye tykkere o-ringer. Bestillte nytt reservesett fra AE til typ 100kr.
  4. Swirl flapp blokkene var ganske slappe. Hadde tilfeldigvis nye blokker med nye oringer og alle de oransje gummipakkningene. Byttet alle de så får se om det lekker mer
  5. Ja må ta en kikk. Mistenker at inntaks manifoilen lekker ved tetteringene. Bilen har EGR delete så må være selve røret da kanskje. Bilen har en oljelekkasje, eller kanskje mer svetting. Pleier å være bittesmå oljeflekker hvis bilen har stått litt.
  6. Er det noe åpenbare sjekker man kan gjøre/se etter for å vite om det er topdekselpakning eller noe annet? er egentlig ikke så rart at den ryker mtp 250k km og over 20år gammel da men likevel.
  7. Er det nr 2 her som kalles toppdeksel pakkning?
  8. Har en 2004 e83 som har begynt å få litt oljelukt i kabinene, dvs hvis man kjører litt lengere tur og da stopper litt opp begynner det å lukte litt olje. Bilen har over lengere tid svettet litt olje gjennom inntaks manifold. Kan også være det som lukter, men det har i utgangspunktet aldri skapt noe lukt inne i kabinen. Tenker det sikkert er noen her som har opplevd det samme. Har EGR delete på bilen.
  9. absolutt, kvaliteten på bildeler er blitt drastisk dårlig over tiden. Tror det var i 2023 jeg satt en GSP drivaksel i min e83 uten at det har vært problematisk.
  10. Er bare disse merkene til g01 hos autodoc.
  11. hvor er det man finner gkn/spidan drivaksler? indre mansjetten var begynt å bli veldig hard den og, tenker det er påtide å bytte begge drivaksler foran. Istedet for å tulle med 4 mansjetter.
  12. Noen som vet om det faktisk er mulig å bytte denne? Har akselen på benken og har prøvd å banke av ytre leddet men den kommer ikke av. Er det slik at man må av med indre leddet for å så tre ytre belgen på?
  13. 31 60 7 549 468 er visstnok oem nummeret til ytre mansjett til e83 og f25. Ifølge det jeg ser på youtube ligner f25 og g01 ytre mansjettene ganske mye. Har noen universale mansjetter liggende, men de hadde en dårlig klemme løsning, sånn glatt type som trenger spesialverktøy.
  14. Ja jeg hadde egentlig også bare byttet mansjetten. Men litt kjedelig hvis man har demontert alt og universale ikke passer, har skjedd før.
  15. ifølge delekatalogen så finnes ikke ytre mansjett. Bare rep sett til indre. Finnes jo såklart universale støvmansjetter til drivaksel men har egentlig dårlig erfaring med de. En helt ny drivaksel av GSP kostet rundt 1200kr. Helt ny ytre mansjett med alt av tilbehør 500kr. Kun mansjett med diverse sikkert rundt 250kr? Hva burde man egentlig gjøre? På min e83 byttet jeg hele drivakselen. Men på G01 har jeg oppdaget hullet i mansjetten ganske tidlig, så den kan nok reddes vil jeg tro. Uansett var det veldig vanskelig å kun feks finne støvmansjetten til g01 bilen.
  16. det var bærekulen. Teste med brekkjern avslørte ingenting. Banket på alle stagene med gummihammer og da hørte jeg lyden var annerledes på den ene bærearmen, og jeg gjettet med engang at da måtte det være bærekulen siden foringen på bærearmen var intakt.
  17. Men jeg er fortsatt enig i at kvaliteten er utrolig dårlig. Selv om dette denne gangen var min feil. Det var også forskjell på lengden av støtdemper av meyele, original og Bilstein sin når jeg holdt på igår. Måtte trikse og mikse for å få på plass fjæra til meyle støtdemperen. Original og Bilstein hadde 37cm dempergang med gjenger, meyle hadde 34,5cm. Utrolig vanskelig når man bare kan presse fjæra så mye.
  18. Jeg fant skiven. Nr5. Den hadde fått samme farge som stopperen og igår kveld så har jeg ikke sett den. Brukte min foringspress og pressa den nye foring på plass igjen. Man lærer så lenge man lever
  19. Når jeg søkte på oem nr til skiven så dukket denne opp, med skivene. JPgroup sine tårnlager hadde ikke disse med. Og som sagt så var ikke disse skivene der originalt
  20. Min hadde ikke nr 5 der. Alt var originalt. Kun nr 8 der over.
  21. Byttet alle støtdempere og lagere. Lyden er der fortsatt. Hvor skal man fortsette å lete ?😂
  22. Jeg har merket det samme selv. Alt blir nok produsert billig i kina.
  23. Skiven er over. Både originalt og her. Jeg monterte på de gamle da det egentlig ikke var noe galt med de
  24. Skiven er over. Både originalt og her. Jeg monterte på de gamle da det egentlig ikke var noe galt med de
  25. Støtdemperlager fra jpgroup. Kjørte ca 1km så skjedde dette Støtdemperlager gummiforingen løsna.
×
×
  • Opprett ny...