Van-DAm Skrevet April 7, 2010 Skrevet April 7, 2010 Jeg hadde vært på verkstedet og tatt en 4.hjuls kont. for så å dra til biltilsynet med trua i behold og tuv papirer og papirene fra 4.hjuls kont. Det de først sjekket var høyden foran fra bakken til lysene som var 48,5 cm og til tåkelysene. Ifølge de skal det være min. 50 cm fra bakke og opp til hovedlykt og min 25 cm opp til tåkelys(spredere) P.g.a av dette var det ikke sjangs å få det godkjent. 1,5cm! skulle jo bare slengt en gummiforing eller noe under så vips. Jeg ble mildt sagt forbannet men dro derfra uten og si noe spesielt. Ikke nok med det men de ga meg også mye kortere tid til og rette det. 3 uker. Er det mulig..
pajoe Skrevet April 7, 2010 Skrevet April 7, 2010 Fikk du kopi av lovteksten fra vegtrafikklovgivningen, der disse målene er oppgitt? Det finnes da vitterlig biler som har så lav front, at hovedlyktene sitter lavere enn 50 cm. Eks. italienske sportsbiler o.l.
Van-DAm Skrevet April 7, 2010 Forfatter Skrevet April 7, 2010 Nei. fikk bare en mangel lapp. (etterkontroll lapp)
-Anders- Skrevet April 7, 2010 Skrevet April 7, 2010 Dra et annet sted. Hva slags bil har du og hvor lav er den? (bilder)
Van-DAm Skrevet April 7, 2010 Forfatter Skrevet April 7, 2010 Er en bmw e36 coupe. legger ved noen bilder.
Glennski Skrevet April 7, 2010 Skrevet April 7, 2010 Dette er latterlig! Som nevnt over, hva med sportsbiler? Ikke bare italienske, men alle merker. De har da hovedlykter langt lavere enn 50cm. Dra et annet sted å få det godkjent uten problemer
Van-DAm Skrevet April 7, 2010 Forfatter Skrevet April 7, 2010 Men kan jeg da dra til et verksted og få dette fikset eller må jeg igjen til biltilsynet ( da evt et annet sted) ? For som sagt de ga meg 3 uker på og rette det. God og høre det er flere som er enige =)
*MrB* Skrevet April 7, 2010 Skrevet April 7, 2010 Kjøretøyforskriften krever faktisk dette med lys, men jeg har aldri hørt det praktisert på denne måten før. (Tviler på at mine hovedlys er 50cm over bakken, og den bilen ble godkjent senket, uten spørsmål). Du kan jo lese litt selv, og se om du finner noen smutthull. Jeg gadd ikke å lese alt selv http://www.lovdata.no/for/sf/sd/td-19941004-0918-028.html
Van-DAm Skrevet April 7, 2010 Forfatter Skrevet April 7, 2010 Men er det nå mulig og dra til et vanlig verksted og få dette godkjent? evt ikke går det ann og bestille time på et annet biltilsyn?
Fliid Skrevet April 7, 2010 Skrevet April 7, 2010 I Norge lager man en regel som sier eksempelvis 3 cm fra bakken til plastikk. Men for de som da jubler og hygger seg over dette. Så tenker Norge AS 2 sekunder etterpå. "Ja, da lager vi en ny regel for og skåne våre såre hjerter" lyktene skal være 2 meter over bakken. Oi, der beit vi oss i baken. Vi "jublet" når man endelig slapp å fremvise stempel for betalte regninger hos Biltilsynet, men hva jublet vi for. Systemet er fortsatt fra 1960 og den samme tidssonen lever resten av kontrollorganet forøvrig i.
Allez Skrevet April 7, 2010 Skrevet April 7, 2010 2.3 Lyktene skal være plassert slik at høyden fra vegbanen til nederste kant av den lysende flaten er 50 cm eller mer, men høyden fra vegbanen til øverste kant av den lysende flaten skal være mindre enn 120 cm. Målene skal tas når bilen er ubelastet. men slike ting skal jo vere tatt høyde for når senkesettet har fått TUV godkjening. du får fylle litt meir luft i dekka:P
aottesen Skrevet April 7, 2010 Skrevet April 7, 2010 Vil ikke en del forskjellige SUV'er slite med den grensen: høyden fra vegbanen til øverste kant av den lysende flaten skal være mindre enn 120 cm Dodge RAM f.eks rager vel langt over dette? Slike biler eksisterte vel ikke i 1814 da grunnloven ble skrevet ..
Van-DAm Skrevet April 7, 2010 Forfatter Skrevet April 7, 2010 ja mere luft i dekkene ville faktisk løst problemet. Dette er det jeg mener. hadde jeg visst dette når jeg skulle vist den hadde jeg lagt noen gummi ringer ved fjærene eller luft i dekket =P Men så langt tenkte jeg selvfølgelig ikke. Men om jeg fikser dette til neste kontroll, vil det da hjelpe?
kje Skrevet April 7, 2010 Skrevet April 7, 2010 Så lenge du hever bilen de centimeterene som skal til har ikke hobbinazistene på biltilsynet noe de skulle sagt. Mer luft i dekkene og gummimellomlegg i fjærene eller fjær"strekkere" så er du gjennom=) Lykke til!
pajoe Skrevet April 7, 2010 Skrevet April 7, 2010 Pokker også. Jeg som nettopp kjøpte denne her om dagen. Da får jeg ikke godkjent den da.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå