Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Engelsk-spesifisert E28 M5 med lyktespylere (for sikkerhets skyld) i fint driv:

ccehtbtwh9zcpq20z0hf.jpg

Tidsriktig radioantenne på bakskjerm. ;) Denne M5en ser også ut til å ha 16-tommers felger med 225/50-16 dekk, som bl.a ble levert på M5 i USA. I dag er disse hjulene noe mer praktiske enn de metriske TRX-felgene som var ganske vanlig utstyr på BMW i første halvdel av 80-tallet.

Skrevet

Ikke en BMW, men mitt første møte med sekssylindret rekkemotor.

Lyden brente seg fast, og pent lite slår barndommens minne om en vakkert syngende 200L :-D

fvhfte0rfdnv56ao5u95.jpg

Skrevet

Jeg har hatt 2 av dem selv, nydelige biler å kjøre, og lyden av Datsuns R6 er noe for seg selv. Dessverre finnes det knapt noen igjen pga den berømte japserusta..

Skrevet

Og så er det på tide å gå bilen nærmere etter i sømmene... :lol:

Som vi ser er det som var regnet som en ganske stor sedan på 70-tallet faktisk bare 450cm lang - kortere enn dagens 3-serie.

Noe som viser at denne store sedanen var et stykke unna det BMW foretok seg på 70-tallet, er manuell choke og stiv bakaksel med halvelliptiske bladfjærer. Sammen med dekkdimensjonen 165-14 kunne dette gi interessante opplevelser hvis man lot seg lokke til inspirert kurvekjøring. :o

Databladet under er for firesylinderen. Den senere sekssylinderen fikk 185/70-14 dekk.

Av høydepunkter vil jeg trekke fram;

Topphastighet (under gode forhold)

og

dobbelthorn med musikalsk lydkvalitet

Sånt horn skulle man hatt. :)

fact1ybbaznqw4vsfvsq.jpg

Skrevet

Rart med ordet "choke", forresten: Andre låneord har blitt fornorsket; vi har fått "sørvis" og "gaid", men "choke" er fortsatt "choke". På tide at noen foreslår automatisk skjåk?

Skrevet

Det er dessverre ikke mange igjen av disse nei. Brodern har en sånn stående, har jobba endel på den, men det er fortsatt endel igjen... :?

Synes nesten den har noe amerikansk over formene og linjene i karrosseriet, var vel et tappert forsøk fra japsenes side :P

Morsomt at bakkeklaringen er oppgitt til 17,5 cm, det er mer enn dagens Honda CR-V, det! :lol:

Skrevet

Ingen tvil om at japansk 1970-tallsdesign er klart USA-influert. Dette forandret seg sent på 70-tallet med strammere, mer europeiske linjer.

Det synes klart at Datsun må ha gjort noe riktig med C130, i alle fall er de ganske ettertraktet i dag. Særlig hardtoputgaven med to dører, som i hjemlandet Japan omsettes for forholdsvis høye summer.

cgpy5v07nfdd41o0oqnb.jpg

Jeg er på litt tynn is her, men jeg mener at 2,8-literen kom med uavhengig bakhjulsoppheng, og ikke den stive bakakselen med bladfjærer man fikk på den rimeligere utgavene. Sikkert ikke dumt, selv om man bare tok ut 140hk fra 2,8 liter sylindervolum :)

0wmbgb2epbdttkx0u5fk.jpg

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...