Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Noen som kan opplyse meg hva tillatt totalvekt på en E39 525 og 530dat er?

Skal ha noe å trekke vogn med. Og da må jeg holde totalvekten under 3500kg dersom jeg ikke tar lappen på henger.

Skrevet

Jeg har en 530Dat 2000 modell og der er vogntogvekta 4320kg. 2320 totalvekt på bilen og 2000 kg på henger.

Skrevet

Hmmm. Det er 120kg mer enn jeg har å gå på. Vognen har en totalvekt på 1300kg. Så bilen må ha maks 2200kg.

Jeg får ha et lite håp om at 525dat kommer på denne grensen. Men det er vel det samme tenker jeg. Tenker da på 525 med 163hk. Blir kanskje litt i treigeste lager med 143hk. Men det vil være bedre enn de 120hk (bensinmotor) kona har i Zafiraen.

Skrevet

Vogntogvekt 4370 her.

Bil 2345 og tilhenger 2025

Det er nok lurt å ta BE lappen, er jo ikke store hengeren man kan hekte på og fremdeles kjøre lovlig med vanlig B..

Har fått pris på ca 5500 for BE.

Skrevet

Man kan jo bare trekke 750kg har jeg fått til svar fra de fleste på B. Men jeg vet at det er mye støy rundt dette og om hva som er rett osv.

Skrevet

Det fremgår veldig klart i lovverket at man på B kan kjøre bil og henger med tillatt totalvekt på 3500kg. Tillatt totalvekt på henger må være mindre enn egenvekt på bil. Om ikke vognkort sier at bilen kan trekke mindre.

Om du har en bil med tillatt totalvekt på nær 3500kg. Så kan du kun ha en henger på 750kg.

Skrevet

Du får skaffe deg en 320d. Med min kan 320d kan jeg trekke en henger med tillatt totalvekt på 1495 kg når jeg har klasse B (Tillatt totalvekt på bil: 2005 kg). Har jeg klasse BE kan henger ha aktuell totalvekt på 1600 kg.

Skrevet

Var innom tanken. Men jeg har tre barn som skal inn. Bredden på en e91 er vel ikke så langt borte fra en e39. E46 blir vel kanskje i smaleste laget? Har to stoler til de to minste (5 og 8år) som opptar litt bredde.

Skrevet

Men på en annen side. Hva skjer dersom man blir stoppet og det er 120kg det er snakk om? Jeg kan jo spille dum å si at jeg har sett på egenvekt i stede for tillatt totalvekt.

I de 15årene jeg har kjørt bil, så har jeg blitt stoppet to ganger i rutine kontroll.

Jeg tror jeg kjangser på at det går godt. Setter min 520 til salgs, å handler en 525dat eller 530dat.

Skrevet

Tja, det er jo den gangen du er utfor en ulykke med hengervekt etter, event. blir stoppa i kontroll :) I løpet av mine 3 år på veien, har jeg blitt stoppa to ganger med henger etter.. De er veeeeldig på at alle vekter og sertifikater skal være i orden.

Skrevet

Meen, så er dem også mye hardere på ungdommer en på voksne som har noen år på baken. 120kg for mye i totalvekt er ikke altid dem bryr seg om,man har en sikkerhetsmargin på 100kg iværtfall, så om dem bryr seg om restrerende 20kg kommer vel også helt an på vilken betjent du kommer borti. Selv har jeg blitt stoppet et antall ganger pga kontroll, men dem legger mest vekt på at alle papirer er i orden og lasten er ordentlig sikkret. ellers så er boten på 4500kr om man kjører med for tung henger.

Skrevet
Pluss at man må vel sette igjen hengeren?

Om man må ha BE for den type henger, og at du er et stykke unna til dit du skal ha hengeren, så JA...

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...