Gå til innhold

Lars Petter

Medlem
  • Innholdsteller

    28
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Alt skrevet av Lars Petter

  1. Takk for innspill👍🏻👍🏻 Har gjort meg noen nye observasjoner,. Ved turbohavari bør det komme sort røyk ikke sant? Har ingen sort røyk i det hele tatt. Bilen går sakte opp i turtall og stopper rundt 3100-3200. Kan den ha gått i nødmodus? Raklinga jeg beskriver var litt som ABS som slår inn på speilblank is.(DSC var helt avslått, så kan ikke ha vært den som slo inn). Er forøvrig en 163 hester med oppgradert programvare fra BSR og manuell kasse.
  2. Takk, det er min tanke også. Bør jeg få bilen henta på fjellet (er NAF medlem) eller kan den kjøres ned? hva koster ny turbo?
  3. Har en 08 520d. Med 187000 på telleren. Hadde kjørt 21 rolige mil på vei til fjellet i kveld, før jeg i første motbakke opp på fjellet plutselig hørte skikkelig rakling før jeg mistet nesten all kraft. Fordi jeg hadde unger, kone og feriebagasje i bilen, klokka var 23.00 og ingen plasser egnet for full stopp fortsatte jeg de siste 16 km opp på fjellet i 1. og 2. gir, noe annet var umulig da all kraft var borte. Bilen går fint på tomgang uten ulyd, men hviner stygt ved litt gasspådrag Jeg har en mistanke om hva som er feil, men uten å si hva jeg tenker, er det kanskje noen andre som kan hjelpe meg å «fjerndiagnostisere»?
  4. Jeg er usikker på hva som lønner seg. Ikke kjenner jeg forskjellen på det jeg har (hatt) og CIC heller. Bør jo egentlig ha DAB+ også. Virker dumt å bruke mange tusen på noe som ikke virker om et år. Takk for tips. Hvem kan man kontakte for eventuell programmering?
  5. @awt Delenummer jeg fikk oppgitt på verkstedet var 65129119846 (finner ingen med dette nr) Er dette den eneste enheten som passer i så tilfelle, eller kan jeg gå for f.eks denne: http://www.finn.no/56621602
  6. Jeg leverte bilen på service til et anerkjent BMW verksted i Oslo tidligere i uka. (08, e61 LCI, VIN:C015475) Ved levering informerte jeg om at radiokanalene falt ut fra tid til annen (gjerne i forbindelse med at bakluka blir åpnet/lukket) i tillegg hadde jeg en feilmelding på tåkebaklys venstre side. Mistanken om kabelbrudd i bakluka stemte og kostnaden på det sammen med ny antenneforsterker under spoileren og service var på 28 000. Men.... Radioen (606 Navigation system business) virket når vi leverte bilen. Den har alltid virket, men hatt meget begrenset utvalg i kanaler fra tid til annen, og skjermen har alltid skrudd seg på. I følge mekanikeren som har arbeidet på bilen viket den ikke da den ble kjørt inn på verkstedet på mandag. I følge verksmesteren virket den i går etter de hadde byttet antenneforsterkeren og da kom alle kanalene også (I utgangspunktet er det jo helt dødfødt å montere ny antenneforsterker til 2850.- pluss moms når radioenheten er defekt ), men i dag er hele skjermen gått i svart og radioen virker ikke (lys i alle knapper osv. og det er strøm på cd-veksleren). Verkstedet sier de ikke har gjort noe som skulle ødelagt ccc enheten. Det jeg ikke klarer helt å forstå er at dette skulle skje akkurat nå, når bilen er på verksted... etter 174000 km bestemmer den for å ryke akkurat den gangen mekanikeren kjører bilen inn på verkstedet?? Den har aldri vist noe tegn til dette tidligere. I tillegg har de klart å rive av hjørnet på "spoileren" som er laget av glassfiber over bakruta på bilen og lakket over med sort lakk (bilen er blå) uten å sparkle og uten å informere meg om dette når jeg henter bilen. Dette så jeg når jeg kom hjem (de tok ansvar for dette når jeg ringte dem). Alt i alt gir dette meg et litt rufsete inntrykk, selv om jeg vet at mange sverger til dette verkstedet, også her inne. Jeg har googlet en hel del og funnet ut at det at disse ccc enhetene går i svart er et kjent problem, men er dette noe som kan bli fremprovosert av at noen tukler med annen elektronikk i bilen, glemmer å koble fra batteri osv.?Ny enhet kommer på 24 000 + moms (noe som er uaktuelt). Jeg har lett etter noe som heter MPM module under reservehjulet bak fordi noen har hatt hell med å koble ut og inn igjen denne, men jeg fant den ikke, tror ikke den eksisterer etter -06 eller noe. Jeg er tom for råd til meg selv og trenger noen fra dere. Hadde dere fortsatt å pushe verkstedet på dette? Tips, tanker eller gode alternativer til fabrikkny enhet ferdig montert til 30000 mottas med stor takk.
  7. Jeg fant den... Dvs, det var ingen sensor for panser der, men en sensor for omluftautomatikken (tror jeg 99% sikkert) og det var denne som lå under luftfilteret, inne i boksen.Kan det at den lå der ha gjort at den har blitt overbelastet og tatt fyr?
  8. Satt på sporet av Otis sjekket jeg litt rundt på ulike DIY snutter på YouTube. Og fant ut at dingsen som tok fyr var sensoren som styrer åpning/lukkast av automatisk omluft. Denne lå av en eller annen grunn under luftfilteret inni boksen. Jeg undres forlatt på hva dette skyldes?? Det er svidd hull midt i sensorens side!
  9. Hvor skal denne evt .egentlig sitte?
  10. Hei jeg har en 08, 520d lci I går da jeg startet bilen kom det uten forvarsel plutselig en veldig røyklukt. Jeg skrudde av tenninga, spratt opp panseret og da så jeg at det var røykutvikling fra luftfilterboksen (microfilteret) på passasjersiden. Jeg reiv den opp. Der lå det en sensor som var helt smeltet. Spørsmålet: - Er dette et problem dere har hørt om før? - hvilken sensor er det som ligger her? - tror dere dette skyldes en feil i sensoren, eller ligger feilen et annet sted? - jeg fjernet jo selve sensoren og kjørte hjem uten å få noen feilmelding, er ikke det litt rart? - er det dumt å bruke bilen frem til vi får den på verksted? Takk for svar på forhånd! Lars Petter
  11. Ja, med form som en nøkkel.
  12. I min gamle e36 hadde jeg integrert lommelykt i hanskerommet. I e61 er det noe som ser ut som en nøkkel. Hva er dette?
  13. Har forsåvidt hørt folk snakke positivt om Biltema sine batterier. Det negative kommer stortsett fra de som ikke har prøvd dem. - meeeen det er Biltema da.... høres liksom ikke bra ut. Håper du er kvitt problemet, eller blir vel 1800 for batteri bare småpenger i forhold til bytte av dynamo.
  14. Damn, det var dyrt!
  15. Jeg kjøpte exide batteri hos sønnak på brobekk til en scooter her om dagen. 12 volt, riktig nok i miniutgave, men gav kun 96 kr for batteriet. Synes faktisk det var uforskammet billig. Til bil blir det nok dyrere, men hvor mye vet jeg ikke.
  16. Hvis du kjenner vibrasjoner kommer/går når du bremser lett vil du kanskje kjenne det. (Jeg er ingen mekaniker, så dette blir bare gjetning) Jeg byttet bremser på bilen før en tysklandstur - 180 km/t i regnvær og hard nedbremsing førte til nytt bremseskift når jeg kom hjem igjen. Skivene tålte ikke den raske nedkjølingen av regnvannet. Jeg kjente faktisk vibrasjoner i bremsepedalen også.
  17. Hjullager, eller kast i bremseskiver?
  18. Det er ganske mye, og har i grunn ikke hørt om noen som kjører med mer, bare mange som kjører med det samme (50 psi er vel omtrent 3,4-3,5 bar). Jeg får ikke ujevn slitasje på dekkene. Blir kanskje litt mer stumpene å kjøre, men heller det enn å slå i stykker følgene på de elendige veiene vi har her i Oslo hvor jeg bor.
  19. Jeg kjører 50 psi (?) når jeg har lavprofil. Tåler litt mer hullete vei da. Dette er forøvrig et tips jeg fikk i en felgbutikk.
  20. Se der ja! Kom ikke opp noe når jeg søkte hverken her eller i Google skjønner du
  21. Siden jeg er ny på forumet vet jeg ikke om dere har vært borti denne siden før. Men med vin-nummeret på bilen kan dere få vite hvilket utstyr bilen ble levert med fra fabrikk. http://www.bmwarchiv.de/vin/bmw-vin-decoder.html På min bil fant jeg ut at noe av ekstrautstyret var nedtrimming av motoren... Jippi!
  22. Jeg trodde egentlig ikke ledningsbrudd var noe problem på lci heller, men noe er det i allefall. Var ute med bilen i sted, da fungerte alt som det skal. Tusen takk for svar uansett.
  23. På verkstedet hos Arne Guldbrandsen sier de at det er enten brudd eller mikrobryter, og mest sannsynlig det første. Anslag på pris var 5-6 tusen ved ledningsbrudd og 2 tusen dersom det er mikrobryteren. Time hos doktoren er bestilt. Har BSR tuning på bilen. Bør denne tilbakestilles før levering på verksted siden det er elektronikken de skal jobbe med, eller er dette unødvendig?
  24. *Bump I dag tidlig fikk jeg melding om at batteriet var blitt koblet fra, og jeg måtte stille klokka på nytt, kan dette ha sammenheng med det jeg har beskrevet i innlegget over?
  25. Gratulerer! Gleder meg til å høre hva du synes om resultatet Jeg er med på tanken om at manuell innbyr til litt annerledes kjøring enn automat, men da, etter mitt syn, i kombinasjon med bensin. Automat passer i utgangspunktet diesel bedre mener jeg. Samtidig synes jeg jo at en av de positive tingene med BSR-tuningen er at den er ikke like kortpustet lenger.
×
×
  • Opprett ny...