-
Innholdsteller
10382 -
Ble med
-
Besøkte siden sist
-
Dager vunnet
47
Innholdstype
Profiler
Artikler
Forum
Galleri
Blogger
Kalender
Alt skrevet av Marius2002
-
Den StOoOrE BMW-nevnt-i-media-samletråden!
emne svarte i Marius2002 sin aloebiz.net i Annet BMW og motorprat
Brukte NAF kjøpskontrakt ved salg av opphavets i3 og kjøp av mi vogn. Da er alt sømløst og NAF bruker vipps. Siden det er til(via) bedrift så er det ingen gebyrer. Fungerte smertefritt og pengene var på konto med en gang. Sømløst system. -
i4en får du jekket opp hele bilsiden fra ene jekkfestet. Vi gjorde det samme på opphavets i4. Plasserte jekken bak som her. Viktig at jekken tar vekta såklart
-
@awt nei, det krever planlegging. Men jeg må ha et åpent sinn og tror det skal gå greit. Hvis ikke bytter jeg bare Får se neste sommer, tror jeg skal klare å snuse på 30mil med min vogn. Optimist @flobben ja, det er et par slike ting en må ta høyde for. Jeg lader bil etter vognen er plassert. Kall det for egentid, men skulle heller knekt ei øl 10/10 ganger kontra å sitte i en plastbil å se på Netflix. Langtur uten vogn er sytalaus, har 50 mil på tanken og suser gårde bra. Med snittfart på 80kmt så kan jeg kjøre i overkant av 6 timer. Det går fint. Kjørt til både Andenes en sommer og til Borås, en tenker ikke særlig over drivlinjen på slike turer. Hadde 2 ladepunkt fra Borås og hjem, 13 timer kjøring inkl. pauser.
-
Nei, du har et godt poeng Optimalt for fremdriften er det ikke, med vogn vil det ta mye lengre tid. Uten vogn er det sjeldent nevneverdig forskjell. Det vil kreves planlegging og spesielt på utenlandsturer. Jeg akter ikke å lade på Tesla i Strømstad(grushøl og kaos) f.eks. med vogn på, så skal jeg den veien må jeg finne andre ladepunkt, så det er slike ting man må se på. Å måtte lade hver 3.-4. time ser jeg ikke på som et problem, det er heller det å måtte hekte av og på kroken og plassere vogn. En må vri om tankesettet litt og tenke at en er på tur. Som sagt, finner jeg det hele stressende så bytter jeg bare. En 330e eller 530e (LCI) kan dra vogn og burde gjort nytten. Vi får se som sagt. Ellers er jo nye iX3 NK lansert, og med erfaringsmessige forbrukstall så halverer man rekkevidden med vogn. Den lover opptil 80 mil, så har man da 35-40 reelle mil med vogn, så begynner man å snakke
-
Jaja, denne diskusjonen er vel evigvarende Jeg har jo kjøpt meg vogn og skal dra den med en Tesla YP med 21". Nå har jeg brukt den i høst og det gir et snittforbruk på 3,5kWt. Kjørte den på vinterlagring(7 mil) idag og da var snittet helt nede på 3,0kWt. Men dette er jo bare løse tall, det er mil pr. lading som betyr noe. Vognen har ttv. 1380kg og er en snerten Bürstner-sak med køyeseng og fast dobbelseng og nokså grei nyttelast. Ikke noe stort altså, men helt grei og god kjørevogn. Det gir uansett en rekkevidde på ca. 25 mil. Ved 60kmt er det en kjøretid på ca. 4 timer, eller 80kmt på ca. 3 timer. Skal du klare strekken på 2 timer har vi en snittfart på 125kmt. Så i teorien er du på bærtur. MEN så tikker realiteten inn. Det er ikke ladestasjoner hver 25. mil, så kanskje man er nede 15 mil mellom hver et par ganger fordi at neste der igjen er det lengre til. Så skal jo vognen hukes av og plasseres i enkelte(som oftest) tilfeller. Den iX 60 har nok klart lengre strekke med min vogn. Bredde på vogn spiller også inn, det er jo et seil. Ser flere går ned fra 250cm til 230cm på elbil. Hva har jeg? 212cm! Så kan jeg være enig i at det er vogner som både er finere og mer premium, men det er ikke poenget i vårt bruk. Ellers gikk opphavet fra en fantastisk i4 M50 til en like fantastisk X5 45e som de drar vogn med. Disse bilene kan ikke sammenlignes. Men X5 var jo et hakk opp på alle punkt i kvalitet og med 4-hjulsstyring er manøvrering en lek, nesten i3-radius. Ikke et vondt ord om i4 M50. Med 300 mil og vogn bak X5 ble turen 500,- dyrere i X5 i drivstoff på samme tur som vogn og i4, ferge og bom ikke tatt med. Det er kun hurtiglading tatt med ja. Uten vogn bakpå ville regnestykket vært finere i favør i4. Nok engang, hjemmelading og daglig bruk er elbilens styrker. Så tilbake til vogn og elbil. Jeg har ikke rekkeviddeangst, men jeg er klar over begrensningene og "styret" rundt rekkevidde og det å måtte koble av/på og plassere vogn mens man lader. Samtidig er jeg inneforstått med at man burde topplade med vogn for man trenger sannsynligvis de 5 mil ekstra det gir. Topplading(80-100%) er jo ikke akkurat raskt. Men ja. Nei, jeg går inn med åpent sinn. Kanskje jeg går lei og kjøper meg en 330e xDrive eller noe om det blir for mye styr. Kanskje alt går bra og det blir en i4 M50 som jeg egentlig vil ha. Den har like dårlig svingradius som min nåværende bil, så jeg ser ikke mørkt på det. Planlegging kreves med elbil og vogn - ja. Tiden vil vise!
-
På tampen av sesongen, BMW iX LCI gjør det godt i en test med tung campingvogn bakpå, 1900kg +. Ikke mange elbiler som lovlig kan dra 2500kg enda. Elbil.no | Test av trekkbil med tung vogn
-
Okei. Vet fra hvilken produksjonsdato dette gjelder? Da vil en 2015+ N20 anses som trygg sett at normal vedlikehold er fulgt?
-
Spør for en venn(på ordentlig ). BMW N20, er vel ikke akkurat pålitelig? Ble det bedre etter 2015? Fikk en update da leser jeg på et fora, eventuelt når i 2015? Hvordan er motoren på F3x 328i f.eks.? Bedre enn 320i? Eller bare mer hest og like upålitelig? Det er vel B48 en vil ha, men ja. Bedre utvalg i N20.
-
Jaja, helt klart. Men de passer vel kanskje bedre til lave biler og coupe/cabriolet enn X5 🤔 Men blir vel bra/vanesak uansett. Pop-up er skrot, det ser ikke ut rundt håndtakene fordi folk ikke får de til
-
@mr.pingu Det var jo useriøst. Altså glemmer man å opplyse om at det kan tilkomme frakt på bestillingsvarer eller ta betalt i første omgang så burde den profesjonelle part svelge den kamelen. Det e jo et rykte å ta vare på også, i tillegg vil jo kanskje sluttkunden(her deg) handle mer senere, da er tidligere erfaringer viktig for hvem en velger. Jeg heier på deg
-
Det er forøvrig helt vanlig å fakturere kunde for frakt fra leverandør på bestillingsvarer. Skal bedrift stå for dette vil jo all fortjeneste forsvinne og man må lukke dørene rimelig kjapt med et minusregnskap uten sidestykke. Det er noe mange ikke skjønner. Eksempel: Varekost: 350,- Varesalg: 600,- Fortjeneste 250,- Frakt fra leverandør: 750,- Fortjeneste -500,- Det må derimot fremkomme på bestilling eller tilbudsfase. Her kan en sjappe brenne seg av og til og da må en bare stå i det som profesjonell part. Ofte opplyser man om at på bestillingsvarer kan det tilkomme frakt og dermed har ryggen klar. Og ofte blir frakten beregnet ved fakturering så det er ikke alltid lett å vite på forhånd. Men nå er det år og dag siden jeg har forholdt meg til privatmarkedet så usikker hvilke rettigheter man har idag. Uansett er det lite kult å etterfakturere frakt, det gjør jeg selv ikke i det profesjonelle markedet.
-
Det positive er jo at BMW fortsatt vil tilby alle drivlinjer. Altså 5 forskjellige: Elektrisk, Hybrid, Bensin, Diesel og Hydrogen. BMW selv skrev denne for 2 dager siden: https://www.press.bmwgroup.com/global/article/detail/T0452737EN/from-pilot-fleet-to-series-production:-the-new-bmw-ix5-hydrogen Finurlig plassering av dørhåndtak ja, eller det som ser ut som det. Helt oppe ved vinduene.
-
Granberg 880 synes jeg er en god allround engangshanske, evt. 881 som er forlenget i mansjetten. Den er ikke av de tynneste så den har god slitestyrke, imotsetning til 628 som er tynnere, men den er god til sitt bruk såklart, mat f.eks(om den er godkjent for mat da, husker ikke). Jeg har også brukt WorkHand Tough fra BilXtra, og er kjempefornøyd med de. Kjøpte også disse som vaskehansker til fruen for bruk i huset istedenfor de mye tynnere som egentlig er bra nok. Har brukt de svarte Work engangshanskene fra Europris også og det er kanskje mest bang-for-bucks, men liker Granberg best - 881 er kanskje best til bilvask pga. forlenget mansjett?. Alle nevnte er sorte i farge. De er også slitesterke. Rett hanske til rett bruk.
- 13 svar
-
- engangshansker
- garasje
-
(og 1 andre)
Merket med:
-
@Eystein Ose tøft Artig å tegne selv. Store glassflater og skråfelt helt opp i møne er virkelig i vinden om dagen. Gode planer dette!
-
Tanzanite Blue er nydelig farge på i4. Fra å være blå og lilla i strålende sol til svart med litt overskyet. En av de fineste fargene til i4. Alle er jo fin da, men man har noen personlige preferanser som med alt annet. Kjør på!
-
Flott G31 530e Touring. Leppen kan takes av. Liker interiøret. Som regel ser jeg kun standard sport eller komfortseter. Her var det M-stoler med alt mulig av innstillinger? Eller tar jeg feil? Jeg likte iallefall denne Finn.no | G31 530e xDrive Touring
-
E.C.'s garasjetråd - utvidelse av bilparken
emne svarte i Marius2002 sin E.C. i Bilder og filmer / Show-off
Gratulerer! Flott bil! -
-
De aller fleste klarer seg med 40-50 mil også. Men bruken utvider seg med 80 mil. Da kan man dra vogn og henger bak og fortsatt ha ca. 40 mil rekkevidde(vær, vind, utstyr, dekk og felg ++), kontra 20-25 mil ettersom rekkevidden erfaringsmessig halvveres med tung henger bak. Vi er på vei dit at elektrisk kan etterhvert brukes av firma som må dra med seg henger over lengre strekker også, ikke bare privat. Da kommer vel regelen om hviletid uansett inn, men likevel. Med 40 mil rekkevidde med henger/vogn på så åpner det seg mange muligheter. Problemet sånn sett idag er ikke det å måtte lade hver 25. mil, men laderne er plassert slik at vogn/henger må av før bilen kan lades. Det kan være litt utfordrende. Ofte er også ladere plassert på krøkete plasser, slik at vogn/henger må settes av et stykke unna. Har man 40 mil, så kan man velge friere hvilke ladere man ønsker å ta, eventuelt litt andre kjøreruter. Med bil uten henger har ikke dette vært et problem på flere år Har man god tid og er på campingtur, så kan man jo kjøre å lade bilen etter vogn er plassert på campingplassen selvfølgelig. Med kaldt batteri så tar det ekstra tid, men en får se på det som egentid
-
Ja. Eller er det? Jeg var i diskusjon med en kollega på fredagen. Han påsto hardnakket at han veier 75kg uansett ifølge vegvesen og ved vektkontroll så blir han beordret ut av bilen før veiing. Dette synes jeg høres helt feil ut. Jeg sa at du veier 75kg på papiret, og resten av vekta til sjåføren går på nyttelasten. Så fikk jeg til svar "hadde det vært slik så kan jeg ikke ha passasjerer jeg da?". Da svarte jeg at det kan godt hende. Nyttelast på under 300kg på den bilen. Men så sa jeg også at han kan glemme å se på nyttelast, se heller på tillatt totalvekt. Pga. utstyr og div så kan det være mindre nyttelast tilgjengelig enn i vognkortet. Vel, vi er ikke kjempevenner. Ergo det er ikke alltid lett å slanke mannen, de må innse det selv først og det mentale står hardt hos enkelte og jeg er iallefall ingen psykolog. 🤷♂️ Det kan hende han har rett, men jeg synes det høres helt feil ut. 🤷♂️
-
Prøv å telle antall Tesla (spesielt model Y) som var tatt av hjulkapsel som ikke har senterkopper. Da finner du en ny dimensjon "slabbedask".
-
Fordi jeg har en knapp på iX3 så vil det ikke si at jeg synes GLC er stygg. GLC har et klassisk Mercedes uttrykk og fremstår som en bra bil. Jeg synes stort sett Mercedes er flotte biler, minus noen EQ*. Jeg har også ytret en gang at min gamle W202 var mye mer bil enn min gamle E36. Det står jeg for enda. Jeg hadde likevel valgt E36 10/10 ganger om jeg skulle kjøpt noe igjen. BMW er litt mer sportslig og litt mer bølle, mens Mercedes er mer, tja, mer bare… Jeg gjentar historien fra min tid i E91, fikk tydelig beskjed fra en pensjonist som parkerte rett bortom meg i MB at jeg måtte ikke finne på å kjøpe Mercedes, det var kun for pensjonister. Så måtte holde meg til BMW frem til jeg passerte 60 iallefall. Det har jo forøvrig gått sånn passe. Men men. Med nye GLC så kan man jo trekke 2400kg og den har kanskje et mer luksuriøst interiør. Likevel vil jeg ha det sportslig og hadde også her 10/10 ganger gått for iX3 med M-Sport interiør. Jeg fikk rattet litt G05 X5 idag, jeg hadde glemt hvor deilig denne var. En herlig kjøremaskin ut av dimensjoner. Med luftfjøringer og det meste annet var dette en behagelig tur. Jeg liker det egentlig litt mer sportslig så en femmer eller 3/4-serie er nok mere meg. Uansett har både X5 og iX3 funnet plass i horisonten sammen med 3-serie NK og i4. Trenger ikke helt ny bil. Det var mega nedtur å sette seg i Teslaen igjen, men det er jo to vidt forskjellige biler som ikke må sammenlignes. Det eneste jeg kunne tatt med meg videre fra Tesla er "Dog Mode". Ungen på 9 har litt forståelse og liker alt tullet Teslaen har, ungen på straks 4 derimot "den bilen er bedre enn vår" 🤷♂️😂
-
Uansett hvor teit det er å bruke 15000,- på viskerarmer i karbon, så er det jo kult at det er en mulighet tenker jeg