Gå til innhold

Rune-K

Medlem
  • Innholdsteller

    2235
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    9

Alt skrevet av Rune-K

  1. Hvis de klarer og få ned vekta betraktelig skal jeg være fornøyd.
  2. Beklager, tenkte og kjøre ut på hytta tirsdag kveld og bli der til torsdag kveld.
  3. Fine landskap er jeg usikker på, nå er jo Østfold stort sett jorder og skog. det kan være fint nok det. Det er vel tre hovedveier og velge mellom hvis du vil unngå E6. Du kan kjøre gamle E6, du kan også ta veien om Skiptvedt eller så kan du ta veien om Rakkestad. Jeg fant veinummerne her. vegkart.atlas.vegvesen.no Hvis du vil ta gamle E6 så tar du bare sørover så fort du er ute av tunnelen også kjører du gjennom bl.a. Drøbak, Vestby og Son. Ved Son er det nok greiest og ta en liten tur på E6 så du slipper og kjøre igjennom Moss også kan du ta FV118 til Sarpsborg så fort du har passert Moss. Ulempen de er at du kjører igjennom Rygge og Råde og det er tettsteder med 30 og 40 soner. Ellers så tar du ut på E18 og når du nærmer deg Spydeberg så følger du skiltingen mot Skiptvedt Da kjører du FV122, FV115 og FV114 så er du snart i Sarpsborg. Fine svingete veie med lite trafikk men mye skog på enkelte plasser. Alternativt tre så kjører du videre mot Askim også tar du FV124 mot Rakkestad, hvis du ikke vil helt inn i Rakkestad, men da kan du ikke ta en burger på Raymonds diner, så tar du av mot Brekke og Krosby, FV1210 og FV581 gjennom Varteig. Også en artig vei og kjøre. Jeg kjører mye der når jeg skal til Askim og Spydeberg. Når du kommer til Varteig kirke så kan du velge om du fortsetter rett fram mot Sarpsborg men der er det en del veiarbeid om dagen ellers så tar du til venstre mot Ise og kjører til Sarpsborg den veien. Da kjører du rett forbi hjemme. Bare du sjekker ut kartet litt på forhånd så er det mange artige veien i Østfold. Du kan f.eks ta FV120 ved Moss og kjøre til Sarpsborg der via Grøttvet og Trøsken. Da kjører du FV120, FV115 og FV114
  4. Kan ikke hjelpe deg veldig mye med forgasseren dessverre men jeg tror jeg har en gammel CD rom som inneholder verkstedhåndboka til E30. Da må jeg komme hjem fra ferien først og begynne å lete i noen støvete esker. Kan ikke låve noenting..
  5. E23, E24 og E28 med M30 motor har hydraulisk bremsekraftforsterker drevet av servopumpen i stedet for den vanlige vakumdrevne. Det er et flott system og den eneste "slitedelen" hvis man kan kalle det det er den såkalte bomba. Men jeg har kjørt over 250 000 med midt nå og kun byttet et par hydraulikslanger som svettet litt. AC på gamle biler er generelt dyrt. Hvis det må konverteres til r134 så går tusenlappene fort. Sjekk ut tråden min på Sjuern så har jeg skrevet noe om det der.
  6. Ta av fordelerlokket og sjekk at rotorakselen beveger seg som den skal også tar du av rotoren og tar litt olje på filten under der. Du skal kunne vri rotoren en 5-6 mm og når du slipper den igjen skal den gå tilbake til utgangspunktet. Gjør den ikke det sitter vektene fast
  7. Kunne vært reklamebilder fra 80 tallet det der.
  8. Lykke til med og feilsøke på Pierburg.😬 De symptomene du beskriver kan også være at fordeleren ikke følger helt med på fortenningen. Du skal ikke se bort ifra at vektene i fordeleren sitter fast når den har stått rolig noen år. Sjekk også at slangen(e) til fordeleren er hele og sitter godt fast.
  9. Hvis det stemmer med Midtøsten så kan det være derfor det er fikset på setene. Ser for meg mange timer i solsteiken så baker det nok inne i bilen.
  10. Hvor er den tatt inn fra? Lykteviskere tilsier Sverige men lyst skinn og AC tilsier sør Europa. Virker AC anlegget? og er det konvertert til R134 er det et stort pluss. Hvem var forrige eier?hvis det er vedkommende som satt på M5 merke og tårnstiver så sier det mye om hvilken tulling det var. Sjekk for rust, alt det andre kan fikses rimelig greit.
  11. Ser for meg at om noen få år så er det kun veteranbiler som har manuell, man kan like det eller ikke men det er nok den veien det går.
  12. Jeg pleier og ta av den sila som er i beholderen når jeg bytter. Da har du mye mer kontroll på nivået. Du må ikke ta alt på YT for god fisk. Det er ikke så komplisert som noen skal ha det til. Så en video for en stund siden og han tok ut overtrykksventilen på pumpa når han skulle tappe olja. Da gjør du det unødvendig tungvint, blir som om man skulle ta av bunnpanna for oljeskift på motoren.
  13. Husk også at det sitter et filter I bunnen av servoolje beholderen. Det finnes 2 typer. Sjekk om du har stor plastmutter eller liten metall mutter. Om filteret ikke er å få tak i lenger kan det vaskes. Den enkleste måten å tappe ut servooljen på er og løsne slangen på pumpa.
  14. Dette https://www.finn.no/mobility/item/417020158 må være noe av det merkeligste som er importert de siste årene. Husker jeg leste om dette firmaet når jeg vokste opp på 80 tallet og synes de hadde mye rart da men at noen ville importere noe slikt i år 2000 er over min fatteevne. Er det i det hele tatt mulig å selge noe slikt i Norge? Skal sies at Franco Sbarro lagde mye annet som var mye villere enn denne.
  15. Er du sikker på at de blir destruert? Jeg mener jeg leste en artikkel for noen år siden at disse bilene blir sendt tilbake til BMW også blir de "nullstilt" før de blir solgt. Jeg er langt fra sikker men skulle tro at markedet for brukte pansrede biler er ganske stort så vil tro at BMW heller vil ha litt kontroll på hva disse bilene blir brukt til.
  16. Noe annet er at hvis det hadde vært feil på tenningslåsen så burde det også lyse andre lamper i instrumentene når du stoppet motoren. Som sagt en rar feil. Her ser du hvordan det er koblet på en 89 modell men det er kun detaljer som skiller årsmodellene. Hvis det har skjedd noe med dynamoen så den gir ut 12 volt på den blå ledningene hele tiden så vil ikke lampen slokke når du slår av tenningen.
  17. Som sagt en veldig rar feil. Det kan jo selvsagt ha skjedd noe med ledningene under rattdekselet. Ledningene fra tenningslåsen og viskerbryteren ligger jo ved siden av hverandre der og kontaktene sitter rett ved siden av hverandre. Har du testet de punktene jeg listet opp?
  18. Ser man litt stort på det så er jo alle biler luftkjølt. Det er jo luft som kjøler ned radiatoren som igjen kjøler ned motoren. Kanskje man da kan kalle det indirekte luftkjølt.😁 Edit. Men er ikke denne Porschen vannavkjølt da? I såfall så står det jo riktig i annonsen.
  19. Det høres ut som en veldig rar feil. Hvor kraftig var kollisjonene, var det noen ledninger som kom i klem i motorrommet? 1: Prøv og ta ut kontakten som kommer fra motoren som sitter ved sikringsboksen. Hvis lampen slokker da så er det feil på dynamoen eller motorledningsnettet. 2: sett inn kontakten igjen og prøv og ta ut kontakten som kommer fra tenningslåsen under ved rattstammen. Slokker lampen da så er det feil på tenningslåsen. 3: hvis den fortsatt lyser så er feilen i instrumentet eller ledningsnettet i bilen. vinduene kan være at automatsikringen til vinduene slo ut i krasjen, sjekk instruksjonsboka hvor den sitter. Viften kan være så mye.
  20. Så vidt jeg husker skal de bakre nakkestøttene gå helt ned når du løsner beltelåsen. Når jeg monterte baksetene så fant jeg fort ut at det er nesten umulig og få de lange piggene på riktig plass uten og være to mann. Den baksete konstruksjonen er noe ordentlig leamikk og gjør du det ikke i nøyaktig riktig rekkefølge blir det bare rot. Tror ikke det var den mest populære arbeidsstasjonene og ha i Dingolfing på sent 80 tall.
  21. Når jeg så at du byttet demperne bak kom jeg til å tenke på når vi var på fabrikkbesøk i Dingolfing og så på produksjonene av E65. De demperne var blant det første som ble montert på bilen etter at karosseriet kom fra lakkering og når man ser hvor trangt det er og komme til topplagrene så skjønner man jo hvorfor. Det var stort sett noen bremserør og slike ting som ble montert før demperne kom på plass. Noe annet som jeg reagerte på og som jeg ikke fikk noe godt svar på var hvor mange som ble levert med standard dempere og ikke noe nivåregulering. Spesielt på E66 (lang utgave) så skulle man jo tro at flesteparten av kundene ville ha mest mulig komfort men dengang ei. Jeg talte ikke men det var nok i hvertfal 70 prosent som var med standard dempere
  22. Tja jeg bor 5 minutter fra banen og hvis det blir som det har vært meldt de siste dagene med mye regnbyger så er det ikke sikkert det blir veldig mye der oppe. De voldsomme lokale bygene de har meldt har kommet alle andre steder enn her.
  23. Jeg vet daværende president i klubben undersøkte med BMW i Tyskland om det var greit og ta inn Mini i klubben når BMW begynte og produsere de. Lite land , tull med 2 klubber etc. men da fikk han klar beskjed at det ikke var aktuelt. Mini skulle profileres på en helt annen måte enn BMW så og ha de i samme klubb var ikke et tema engang. Noen ganger er det ikke bare bare og være en offisiel merkeklubb heller, hender tyskerne bestemmer litt mye noen ganger.
  24. Det var vel en veldig uformell prat om det for noen år siden. Tror det kokte ned til at Mini på banetreff ikke var aktuelt men hvis det kom en Rolls Royce og ville slenge litt med rompa så skulle den aller nådigst få lov.😁Som sagt veldig uformelt og sikkert med noen øl innenbords også.
×
×
  • Opprett ny...