Gå til innhold

Rune-K

Medlem
  • Innholdsteller

    2267
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    9

Alt skrevet av Rune-K

  1. Problemet ditt er at veldig mange andre også tenker på som deg altså blir E30 kunstig høyt priset. Rent objektivt så får du mye mer bil for pengene med f.eks en E36. Men hvis kravet er AC så sliter du veldig da blir det stort sett importbiler du må se på. AC var utrolig dyrt ekstrautstyr på 80 tallet noe som skyltes måten avgiftene var innrettet på da. Priser på veteranbiler er som regel ikke fornuftige, Hvis man ser til BMW så er jo E24 mye dyrere enn en tilsvarende 5 serie. Da kan man jo påpeke at E24 er bare en todørs 5 serie. Ikke alle E24 eiere liker og bli minnet på det.
  2. Fant en CD innerst i en skuff, da må jeg bare finne en CD-rom leser så jeg får kopiert den hvis du fortsatt er interessert.
  3. Det er vel ingen under førti som aner hva en Bugg er. 😁
  4. Redskapen skal jo brukes, passerte 460 000 for et par dager siden. Og grunnen til at jeg ikke poster stort her er at alt fungerer så det er liksom ikke stort å skrive om. Har så vidt begynt og tenke på hva som må fikses i vinter og det er ikke stort. Det ene hornet mitt fungerer bare når det lyster selv også skal jeg bytte den ene kalipern bak noe som jeg egentlig skulle gjort i fjor. Egentlig burde jeg ta ut framsetene mine og ta ifra hverandre motorene og smøre opp mekanismen også da de begynner og gå veldig tregt. Det er en ordentlig fiklejobb så får se på lysten. Det er jo et prosjekt bare og løfte de ut. El-motorer var mye større og tyngre før og når det er 5 stk pr sete så veier de litt. Jeg skulle nok snart ha byttet førersetet mitt også da skinnet begynner og bli veldig tynt. Bøffelhud er veldig mykt og smidig å sitte på men er ikke like slitesterkt som ku skinn. Var det og finne et bra førersete med memory i antrasitt bøffelskinn. Det er jo ikke flust av de rundt omkring.
  5. Jeg er helt uenig med deg. Nydelig innvendig og utrolig kjedelig farge utvendig.
  6. Som en legende i BMWccn pleier og si. En bakspoiler øker marktrykket tilsvarende vekten av spoileren.
  7. Jeg synes flesteparten her inne kunne brukt teknisk forumet mye mer. Det er for gjort og skrive alt i O.T. også bare forsvinner det i mengden. Vi får alle skjerpe oss litt tenker jeg også kunne nok moderatorene flyttet endel over til teknisk men de har nok mer enn nok annet og finne på. Akkurat bremserør skiller det ikke veldig mye på BMW og MB så jeg tror ikke mange hadde blitt grinete om den hadde kommet rett i teknisk.
  8. Med det samme vi er i gang. Hvordan beregner man hvilken størrelse som passer til handa? Er det noen mål vi kan se på eller er det bare flaks om det passer?
  9. Du må ha ordentlig koneverktøy og det koster litt. Det er mye dårlig i markedet. Og som @Otis nevner et ordentlig rørbøyeverktøy er ikke dumt hvis du har litt kompliserte bøyer. Hvis det bare er et rør du skal bytte så kan det være like greit at et verksted bruker en times tid på jobben enn at du kjøper verktøy som det kan være 10 år til neste gang det brukes.
  10. Det enkleste når baklokket er av er og telle omdreininger, Jeg husker ikke akkurat forholdet men det kan sikkert andre hjelpe deg med.
  11. Men hvis du har lader og strøm tilgjengelig der du skal lagre den så ser jeg ingen grunn til ikke å sette på laderen. En moderne lader ødelegger jo ikke batteriet.
  12. Er det flere enn meg som savner den tiden man kunne se på en bil om den var fransk, tysk, italiensk eller amerikansk?
  13. Det er lenge siden jeg har gitt opp lanseringsfargene til BMW. Der har det vært veldig mye rart de siste 20-25 årene. Husker godt de første pressebildene som kom på E65 i en ubestemmelig grå farge. Det hjalp jo ikke på utseendet for og si det slik. Det må jo finnes fargekonsulenter i Tyskland også. Rart de aldri lærer.
  14. Og være lokalpolitikker i Norge er som regel en dårlig karrierevei. Det er stort sett mye gratisarbeid på fritiden og lange meningsløse møter. All ære til de som tar den jobben. Selv om det ikke virker slik er hverdagen til Stortingspolitikerne mye arbeid. Det er veldig lange dager og netter. Jeg vil ikke ha den jobben selv om lønna er grei nok. Det er enklere måter og bli rik på enn og være politiker.
  15. Helt enig og dette gjelder i hele det politiske spekteret. Jeg er så lei av av de som sier det bare er og effektivisere offentlig sektor så skal man spare veldig mye penger. Det prøvde jo Solberg med effektiviseringsreformen alternativt ostehøvelreformen avhengig av hvem du spør. Det må være NM i ansvarsfraskrivelse, omtrent på høyde med helseforetakene. Da kunne politikerne toe hendene sine og si at dårligere offentlig tilbud ikke er deres feil men sjefene i etatene som brått fikk mindre penger men ikke noen beskjed om hva de skulle gjøre mindre av.
  16. Du har i vertfall tenkt godt igjennom hvorfor du stemmer som du gjør, og selv om jeg er helt uenig med deg i valget så er det greit når du har en god begrunnelse for hvordan du tenker. Jeg er mer skeptisk til de som stemmer basert på enkeltsaker. Problemer med fløypartiene, slik jeg ser det, er at de har mange forslag som høres veldig lurt ut med det samme men så tenker vi litt til også oppdager vi at det som regel er blitt prøvd i andre land hvor det ikke har fungert. Dette blir det samme uansett om det er Rødt eller Frp. Ren kommunisme som de mest ytterligående i Rødt vil ha eller det som kalles nattvekterstat https://no.wikipedia.org/wiki/Nattvekterstat som de mest ytterliggående i Frp vil ha fungerer like dårlig. Jeg husker det første portrettintervjuet men Simon Velle etter at han ble valgt til leder i Frpu, da ble jeg skremt. Den idealstaten han beskrev ble prøvd i USA for litt over hundre år siden, det ble bråstopp 29. Oktober 1929. Men det er jo ikke noe bedre med kommunisme, ideen er god men det fungerer ikke det heller. Derfor liker jeg meg i sentrum av politikken, da får man det beste fra begge sider. Derfor og blir det feil for meg å stemme på Høyre eller Ap. Jeg vil ikke at fløypartiene skal få for mye makt. Men samtidig så tror jeg at et sterkt Ap som kan hente støtte fra enten SV og Rødt eller i andre saker kan hente støtte fra SP, Mdg, V eller Krf er det beste fra landet. Men da må alle partiene svelge litt kameler. Det er også noen som vil ha et topartisystem som det er i andre land, det tror jeg blir feil vei å gå. Det som det vil føre til er at alle politiske diskusjoner blir ført på bakrommet i stedet for på Stortinget. Det ser vi bl.a. i Storbritannia hvor Labour inneholder alt fra hardcore kommunister til liberalister som får Venstre til og skamme seg. Da blir alle politiske diskusjoner foretatt i de lukkede rom hos Labour i stedet for i parlamentet, jeg ville ikke likt det. Det som jeg ikke liker i norsk politikk, er den økende polariseringen. Men det gjelder heldigvis ikke politikerne men alle de som har sterke meninger på diverse diskusjonsforum og sosiale medier. Det er noen ganger meningsmålinger om hvorvidt man har tillit til politikerne, det blir for meg en meningsløs diskusjon. Jeg har tillit til at alle politikerne på Stortinget vil det beste for landet og innbyggerne her, at løsningene de foreslår ikke er de jeg tror vil fungere er noe helt annet. Dette ble et langt innlegg men noen ganger så synes jeg det er greit og drodle litt.
  17. Det er lenge siden jeg har tvilt så mye på hva jeg skal stemme. Synes favoritt partiet er for en del ting jeg ikke liker, bl.a. og tillate gruvedrift hvor avfallet dumpes i sjøen. Samtidig er de andre som kunne vært aktuelle veldig for EU. Samtidig så synes jeg skattene i Norge er omtrent passe mens kommuneøkonomien bør styrkes betraktelig og det skal skje med frie midler og ikke øremerking. Jeg har alltid likt meg i sentrum politisk så det blir nok der nå også men er fortsatt litt usikker. Helst burde vi ha mulighet til og stemme på to partier og rangert de slik at et parti kunne få 2 poeng og et parti kunne fått 1.
  18. Det er nesten umulig og vite hvor en kontakt skal kobles uten at du sjekker ledningsfargene mot koblingsskjemaet. Men den kontakten der ligner veldig på den som skal på girvelgeren. Nå har som regel BMW ordnet det så alt av kontakter passer kun et sted. Nå fant jeg ingen skjemaer for 86 modellen men jeg fant for 84 og 89 og ifølge dem så skal det ikke være noen kontakter i mellom hovedledningsnettet og kontaktene til diffsensoren, slitasjevarsler og tankmåler.
  19. Det kan nok stemme, jeg tar feil noen (mange) ganger jeg også.
  20. Jeg synes den A6en ser like kjedelig ut som alle de andre såpestykkene Audi har laget de siste 30 årene.
  21. Lurium kan fungere noen ganger det Jan, problemet er at man aldri vet når. For en 25 år siden så røyk radiatoren på skurtreskeren i skuronna og med 3 uker leveringstid på en ny en så var ikke det noe alternativ. Og til opplysning så er kjølesystemet på en skurtresker veldig overdimensjonert det tok nok mellom 15 og 20 liter så det var en stor radiator med stort hull på toppen. Da var det bort på nærmeste deleshappe og de hadde en sak som de akkurat hadde fått inn men han viste ikke om det fungerte men vi kjøpte inn alt han hadde. Det var noe metall i pulverform, tror vi helte på 5 poser av dette luriumet. Radiatoren er fortsatt tett.
  22. Jeg er veldig usikker nå men er du sikker på at den svarte Bosch boksen er original? Den ligner veldig på en bilalarm som var veldig populær på 80 tallet. Mulig jeg tar feil men det kan være lurt av deg og undersøke litt mere om den før du monterer den igjen.
  23. Når mann snakker om gammel Mercedes. 2 ganger den siste uken har jeg møtt en hvit MB 123 sedan, de begynner og bli sjeldne å se nå. Det beste av alt, den eldre herren som kjører den bruker en ordentlig Borsalino Fedora. Slikt er bare stilig.
  24. Generelt skal dynamo og batteri stå i stil til hverandre på slike gamle biler som ikke har batteriovervåkning. Har du dynamo på 85Ah bør du ha et batteri på 85Ah. Hvis du har for stort batteri i forhold til dynamo vil du bruke lang tid på og full lade det og det er ikke sikkert at du greier det. Hvis det er omvendt så kan i verste fall for stor dynamo overlade og ødelegge batteriet. Det er nok mest kritisk på en bil du bruker om vinteren hvis dynamoen er for liten. Hvis du tenker fullt lys, varmetråder og varme i setene så blir det fort en 35-40 A. Da har du ikke mye igjen til og lade batteriet med hvis dynamoen er på 65Ah.
  25. For et høggeri så er det kun butikk som gjelder. Og E34 begynner og bli veldig gammelt for og ha stående hvis folk trenger deler. For bedriften er det veldig enkelt, skal de ha en ny skadebil 5-6 år gammel hvor verkstedene ringer hele tiden om deler eller skal de ha en eldgammel BMW stående som folk i beste fall ringer om deler 2 ganger i året og attpåtil pruter som gale på deleprisen. Den E34 måtte antagelig blitt stående 3-4 år på tomta før alle brukbare deler var solgt, på den samme tiden kunne plassen vært opptatt av 5-6 andre biler som delene hadde forsvunnet av med det samme. Høggerimarkedet har endret seg veldig mye de siste 25-30 årene. Det gammeldagse skrottomta hvor man kunne rusle rundt og se på de gamle bilene som sto der i evigheter er nesten borte. Jeg sluttet som høgger i 2002 og firmaet jeg jobbet for hadde nesten uten unntak biler som var 10 år og nyere. Hvis det var noen eldre biler så var det hvis det var litt spesielle biler som vi viste det var marked for. Typisk MB og BMW. De fikk lov til og stå der en stund men hvis markedet for deler ikke var der så ble de sendt rett videre. Ofte i pressa og noen få ganger til andre høggere som hadde spesialisert seg på eldre biler. De begynner det og bli stadig færre av.
×
×
  • Opprett ny...