Gå til innhold

*MrB*

Medlem
  • Innholdsteller

    3021
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    12

Alt skrevet av *MrB*

  1. Leste hele denne tråden sammen med en kald pils i går kveld. Kjekk lesing, og håper veldig på å se denne perlen av en bil ferdig. Ang spindel og ødelagte hull, så kan det la seg gjøre å reparere tilbake til opprinnelig styrke, men rett metode er å frese plass til en hylse, og så fylle igjen med sveis rundt. Men det må gjøres riktig for at det skal stå seg hos en godkjenningsinstans. Dette er støpejern, og kan ikke varmebehandles på feil måte, da styrken må kunne dokumenteres ut fra en godkjent spec med tester av mekaniske egenskaper samt NDT i etterkant. Vi får utført slikt fra tid til annen ifm jobb (olje og gass). Det er en del jobb, det koster, og relativt få kan/vil gjøre det, men det er altså mulig. Men for din del vil det nok koste mye mer enn det smaker. Håper du finner noen nye deler der ute.
  2. Min første BMW var en E34, og eneste støttehjulet der var ABS. Den var kjempebra på vinterføre. Selv for en relativt uerfaren bilist som jeg var den gangen. Veldig forutsigbar, og tok seg godt frem på 205 piggfritt. (Jeg sladdet riktignok ut av en avkjøringsrampe på vått føre med den en gang. Men det var straffen for for mye herjing. Havnet på gresset og slapp heldigvis uten materielle skader). BMW med rwd er velbalanserte biler. De som kaller de kjelker har aldri kjørt en.
  3. Vasket bil i dag 💪 (Det er ikke temp til noe annet).
  4. Fant ingen link fra Broom i tråden når jeg bladde tilbake. Er det denne du mener? Kjøpte bil usett - etter to dager oppdaget de at noe ikke stemte Der fikk de hevet tilslutt, men det satt langt inne, og fremstår som en rotete sak slik den er skrevet. Juridisk sett var ikke premissene for heving oppfylt slik jeg tolker Forbrukerklageutvalget i artikkelen, men selger har likevel gått med på det tilslutt. Uvisst av hvilken grunn. Garantisaken er jo selger villig til å kompensere deg for. Om ikke rundhåndet så i hvert fall rimelig. Det var ditt sterkeste kort, og når den da er landet (sammen med ladeluke og litt kroner for kjøring), så er jeg ikke enig i at du står sterkt. Tvert imot vil jeg si du står ganske svakt. Svært godt vedlikehold både kosmetisk og teknisk er ikke lik feilfri. Bilen er 5 år gammel og har gått 160000km. Bilens tekniske stand må vurderes ut fra dette. (Sånn sett er jeg overasket over at BMW dekket tårnlagre, mansjetter/bumpstop og dempere foran innenfor garanti. Dette er riktignok deler som skal holde en stund, men er fortsatt å regne som slitedeler). Men hey... Det er din sak og ditt valg. Om du vil kjøre dette videre utenom rådene du får fra flere medlemmer her, så kan ingen hindre deg i det. Og bare så det er nevnt: Jeg anerkjenner din frustrasjon. Bilkjøp er en stor investering, og når ting ikke helt står i stil med forventningene så er det veldig kjedelig.
  5. Sto bilen annonsert som 100% feilfri i annonsen? Altså ordrett? Uoriginal RDC sensor av kurant merke koster ca 5-600kr. Å få dekket den delekosten er det beste du kan håpe på, og selv det ville vært en goodwill fra selger. 2800kr for kjøp og montering av 2 originale BMW-sensorer er en "oppgradering" du ikke har krav på. Som nevnt over er uoriginale sensorer fullgode alternativer, og ikke en mangel i seg selv. Og alle sensorer kan feile. Også originale. Høres ut som tonen er i ferd med å forsures litt. Ender du i forliksrådet er det stor sannsynlighet for at selgers tilbud består, og du har i tillegg brukt 3000kr ekstra på saksbehandling. Med mindre selger opererer med angrerett vil jeg si du er svært langt unna å kunne heve kjøpet slik jeg ser det, men det er andre her som kan mer om jus enn meg.
  6. Siden det er mørkt og trist ute: Takket være AI kan man endelig se tøff og barsk ut uten å herpe dekk og clutch ❤️ Laget av et stillbilde fra i sommer.
  7. At du har lang vei til verksted er svært kjedelig for deg, men om jeg skal være firkantet er ikke det selgeren sitt problem. Ladeluken fikk du jo dekket, så den er grei. 15000kr kompensasjon for feile opplysninger om garanti er vel helt greit, men ikke rundhåndet. 30000 er ikke et voldsomt krav, men litt i overkant av hva man kan håpe på å få. Da er du litt i "tort og svieland", som nevnt over. RDC sensorer (denne har du vel ikke nevnt før i tråden?) som begynner å feile tror jeg du skal slite med å få dekket. I beste fall ville du kunne fått dekket delekost til 4 nye, tilsvarende uoriginale, men selv det er nok en long shot. Det må regnes som en slitedel som feiler nå og da, og sålenge de ikke var defekt ved kjøp tror jeg ikke du har jussen med deg der. (Antar da at det ikke sto helt nye dekk på disse hjulene når du kjøpte bilen). Klimaanlegg som blåser ujevnt (denne er vel heller ikke nevnt før i tråden?) kan være en defekt føler et sted. Kom ikke BMW med et reparasjonsforslag her? Eller har dette oppstått etterpå? Med forbehold om at jeg ikke husker hele tråden ord for ord, så virker det som du har bygget på med flere feil etterhvert. Det gjør sjelden underverker for tonen i en konflikt-sak man ønsker å løse. Du ber altså om 36000,- + nye RDC sensorer til 600-1500kr/stk alt etter merke. Du tilbys 19000,-. I praksis ca halvparten av kravet ditt. Med så stor avstand må du nok til forliksrådet om du står på ditt, og det er ikke sikkert at det hadde ført frem for din del heller. Uten at jeg nødvendigvis har hele bildet her, så hadde jeg nok endt opp med å si ja. Det virker som du tilbys en ok pakke her.
  8. Sjekk om du har 2 stk 12v batterier. Hybridene har som regel det.
  9. Studier på 1000-4000 sykluser har jeg også sett, men det dreier seg om optimaliserte forhold, lav effekt og sjelden/aldri 0-100% (eller 10-80% for den saks skyld). Det ser ut til å være «hverdagslading» i en smalere prosent-range under optimale forhold. Med det sagt: Selv «kun» 1000 ladesykluser er 10 år eller mer, så de tallene vil jeg si er innenfor, isolert sett. Men jokeren er altså hurtiglading. Det er, som nevnt, svært begrensede data på hvordan batteriene tåler gjentatt hurtiglading når bilene passerer 5-6 år. Og jo grommere arkitektur, jo mindre data, naturlig nok. Dette er info jeg har letet mye etter, men ikke funnet. En dieselbil går også 100-120000km uten problemer selv om man bedriver utstrakt kaldkjøring og strekker oljeskiftene. Konsekvensene av å stresse drivlinjen kommer gjerne senere. Korrosjonsproblematikken som nevnes over har jeg ikke tatt stilling til, men det er ikke tvil om at det dreier seg om store og dyre komponenter med begrensede servicemuligheter. Tiden vil vise hvor stort dette problemet blir.
  10. En elbil som klarer 1000km reelt på en lading* synes jeg er noe å skrive hjem om. Mesteparten av folks lading gjøres jo hjemme over natten, og jo oftere man må huske å plugge i kabelen, jo mer plunder i hverdagen. Konas I4 ligger an til årlig kjørelengde på rundt 20k km, og det må derfor lades irriterende ofte, synes jeg. (1-2 ganger i uken). Og «straffen» for å glemme å lade er jo litt kjedelig. (Og ja. Det glemmes - Diesel to the rescue). *Men de 1000km er vel ved bruk av 100% av batteriet da, og optimal kjørerute/hastighet. Med 80% og mer ugunstig kjørerute/hastighet snakker vi nok 700km. Bra tall det også, for all del. Men langtidseffekter (mer enn 5-6 år) av hyppig hurtiglading på 800v arkitektur (eller 400v for den saks skyld) finnes det praktisk talt ingen data på ennå. Inntil videre er jeg skeptisk. Ikke noe problem for bruk og kast-nordmenn som bare kjøper nytt, men betyr mye for den totale livssyklusen til en bil. Vi har hurtigladet I4’en 1 gang så langt på 12000km.
  11. Lurte på om det var hos benzinfabrik du hadde handlet ja. Fornøyd?
  12. Leser for høy luftgjennomstrømming i EGR. Som nevnt over: Er den kilt åpen mens bilen mener den er lukket? Evt lekkasje et sted? Mye av disse kodene kan være følgefeil, så livedata med kompetent person kan være på sin plass.
  13. Denne bilen gidder jeg sjelden å vaske. Da blir det litt voldsomt når den først taes…
  14. Det er en ren LED-enhet, som nevnt. Du kan gå over kontaktene og ledningene inn mot kontakt. Smøre opp osv. Er det kun blinklyset som er defekt?
  15. Tomt for olje kanskje.
  16. Om jeg legger godviljen til kunne jeg "tatt" en helsort G87 M2 med manuell kasse. G20 340i trykker også på noen knapper, men det er jo en modell som er på vei inn i solnedgangen. Ellers er den porteføljen der en skikkelig ørken. Rene M-modeller inkludert. Samme side på 90 og 2000-tallet derimot....
  17. +1 som det heter. Det er et hav av faktorer som påvirker forsikringspris. Du må bare starte å undersøke. Men om jeg skal slange ut et tall, så sier jeg 15k/år + trafikkforsikringavgift.
  18. Tja. Slike garantier som man kan kjøpe (Autoconcept f.eks.) koster gjerne 2-5k/år, avhengig av biltype, dekning osv. Så da har du i hvertfall en pekepinn på hva en "tapt" batterigaranti til 2029 har i ca kostpris. Et ødelagt hybridbatteri er en typisk "100k-jobb" for å gi et annet tall. Kompromisset ligger vel et sted imellom, men nærmest det første vil jeg anta.
  19. Ville nok prøvd å ringe. Og så understreket at du er opptatt av å finne en løsning uten at det skal måtte trekkes inne andre instanser. Tydelig, vennlig, pragmatisk, men ikke truende. Er det fortsatt dødt får du heller vurdere å kaste hanskene. Er det en seriøs forhandler bør de være interessert i dialog i det minste.
  20. Har du ringt de? Møtt opp personlig? Hvordan er ordlyden i mailene? Det har litt å si, selv om du har en god sak.
  21. Tja. Elektriske biler kommer til å (og bør) ta over i en del markeder. Primært urbane strøk og bruksmønstre med lav daglig kjørelengde. De gamle "bybilene" type Yaris, Fiesta osv, som før gikk med 1-liters bensinmotorer kan nå være elektrisk der infrastrukturen tillater det. Dette er typisk lavthengende frukt ettersom elbiler alt for noen år siden løste dette minst like bra som ICE-biler. Langpendling med elbil er en annen saga. Der er ICE-bilene fortsatt overlegne, og kommer til å være det lenge ennå. Jo lenger distanse og jo høyere snittfart, jo bedre er ICE. I4 er jo en fin elbil, men jeg ser at strømmen renner ut når man bikker 100km/t. Hva den gjør i 140km/t kan jeg bare forestille meg. Selvsagt kan man fint kjøre både Oslo-Trondheim og Oslo-Munchen med en slik bil, men en dieselbil gjør det rett og slett bare bedre. Kort sagt: I overskuelig fremtid ser jeg at begge drivlinjer har sin plass, og synes det er bra at EU nå ser det samme. I Norge kjøres nok business as usual....
  22. Det er ikke noe problem om det skjer fra tid til annen, men om du kjører samme ruten hver dag, og klarer 90% av den på strøm, men så starter bensinmotoren helt på tampen hver gang, så er ikke det gunstig. Da har du en bensinmotor som går hver dag, men "aldri" ser driftstemp, og det er bedre å bare kjøre den på bensin større deler av (eller hele) ruten. (Og så kanskje finne en bil som passer bruksmønsteret ditt bedre).
  23. Sånn ca: Om du vet at du ikke klarer hele turen på strøm - tvangskjør på bensin Om du klarer hele turen på strøm - tvangskjør den på strøm. Skal du på langtur - tvangskjør den på bensin til den er driftsvarm, og kjør deretter på kombiinnstilling. Sånn gjorde i hvertfall vi det. Og ja: Vipp spaken i sport (venstre), så går bensinmotor hele tiden, uansett kjøreprogram.
  24. Alle G70 skulle hatt en front ala dette. (Om ikke annet som en Euro/US versjon, så kunne kineserne fått beholde makkverkfronten sin). Det viser at bilen generelt egentlig har et veldig bra design. Det er bare fronten som ødelegger alt sammen.
×
×
  • Opprett ny...