Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet
15 timer siden, Einarsson skrev:

Blæh, smeller både når jeg slipper gassen og gir gass igjen i bilen.. Lyden kommer bakfra. Steptronickasse. Tips? :-?

 

Hardykobling, foringer til diffen.

Skrevet
1 time siden, Sjøbuse skrev:

Er det mulig for en utenlandsk statsborger som ikke er bosatt i Norge å eie og forsikre en bil her?

Det ville jeg syns var rart hvis var mulig! 

Skrevet

Forsikring skal per definisjon tegnes på hovedbruker av bilen (forsikre på mamma/pappa er juridisk sett en gråsone om bare barnet bruker bilen), dermed vil jeg tro at en person som ikke er bosatt i Norge umulig kan regnes som hovedbruker av et kjøretøy. Dermed vil jeg anta at det ikke lar seg gjennomføre.

Skrevet

Nei, man skal ikke sparke en hund for å vise hvem som er sjefen. En hund som hopper og biter i buksebein eller andre ting angriper fordi den føler seg truet. For en hund som ikke er trygg på seg selv eller på andre måter oppfatter deg som en trussel reagerer kun på instinkt.

Det er i alle tilfeller eierens skyld at dette skjer, fordi det er eieren som har ansvaret for hunden. På samme måte som at foreldre er ansvarlig for barna sine handlinger.

Vi overtok en omplaseringshund for litt over 1år siden. Det var tydelig at hunden var svært usikker, ikke vant til faste rammer og hadde flere traumatiske opplevelser. Den kunne hoppe rett ut i veien forran lastebiler, traktorer, biler, og bjeffet som besatt når det skjedde noe. Uten bånd hadde den også angrepet andre vi møtte på tur.

I dag bryr den seg ikke om maskiner eller andre ting som lager motorlyd og det eneste den ønsker er å hilse på andre mennesker. Dessverre har jeg ikke hatt tid til å sosialisere han, men med mennesker han har truffet før, er han rolig. Nabohundene bjeffer dagen lang, han er helt stille. Helt lydig og rolig. Det eneste jeg har gjort er å sette faste rammer og lese og handle etter hundens kroppsspråk og psykologi. I tilegg bruker jeg strupebånd når hunden går til angrep. Jeg prøvde først 6mnd uten, men dette var en nødvendighet når han ble agressiv for å få han til å slutte.

En hund lærer fint med bruk av vold også, men hunden utvikler traumer og vil bli upålitlig fordi den ikke vil trives med eierne sine. En hund har riktignok en enklere hjerne enn mennesker, men likevel både følelser og psykologi. Det er ikke uten grunn til at han er sjalu på datteren vår som selvsagt får vesentlig mer oppmerksomhet og prøver å få anerkjennelse av meg hvis kona har satt han på plass.

Ikke glem at det er eierne som har valgt hunden, og ikke motsatt. Respekterer du hunden, respekterer den deg også. Jeg må legge til at hunder trives best med grenser og komandoer i tillegg til et hiarki uten å selv være på toppen, så dette inngår i respekt.

Hvilken skade hadde det gjort om du hadde bedt eieren om hunden kunne være på et annet rom?

Skrevet

Jeg skal ikke ta side i den pågående dyredebatten. Men.

Dyr skal ikke mishandles eller behanldes dårlig, helt klart. Jeg er dog tilbøyelig til å tro at en fjær ble til flere høns her. Jeg hadde ikke handles på samme måte som nevnt, men det er ikke alle som er vant med dyr.

Det jeg dog har en klar fromening om er likestillingen mellom dyr og mennesker. Dette er noe av det mest absurde jeg leser, og de som oppriktig mener dette bør ta seg noen runder med eget verdigrunnlag.

Skrevet

De som driver med hunder slår faktisk hunden med stokk for å vise hunden hvem som er sjefen. 

 

Mener man kan se et eksempel på dette i "TopGear nordpolen spesialepisode"

Skrevet

Det er forskjell på hunder. Huskier og tilsvarende store trekkhunder skal ha en helt annen oppdragelse og disiplin enn f.eks små dachser. Miljøet hundene befinner seg i betyr også mye i denne sammenhengen. Man slår ikke dyr med mindre dette er helt nødvendig i forhold til egen og andres sikkerhet. Jeg mener også at man så langt man kan bør behandle dyr like respektfullt som et menneske, men selvfølgelig må dette tilpasses hva slags dyr vi snakker om og hvor dyret befinner seg. Ville dyr er f.eks noe helt annet enn tamme dyr. Poenget er at vi har et kollektivt ansvar overfor dyrene som den suverent mest intelligente arten (vel... det finnes uten tvil enkelte unntak).    

Skrevet
7 timer siden, E.C. skrev:

 

Hardykobling, foringer til diffen.

Da tror jeg at det er hardykoblingen, får sjekke opp i dette! Takk for hjelp igjen :D

Skrevet (endret)

http://www.bmwblog.com/2016/01/27/bmw-1-series-sedan-spied-testing-in-snow/

1-serie sedan, det blir kult :)

Vet ikke helt hvorvidt denne blir en slager, skal man ha en liten bil i klassen så er det gjerne 2-serie coupe man velger og er det sedan man vil ha er det gjerne 3-serie... Uansett godt å se Audi A3 sedan får en konkurrent til, A3 sedan er forresten kjempetøff! Ryktes at denne blir FWD, det vet jeg ikke helt om jeg er enig i at det skal være :) 

Den er vel kanskje ikke så dyr heller så det kan bli aktuelt for unge bilister (kjøp og/eller leasing), trygt, tøft og rimelig(?).. Tenker bare høyt, uansett blir spennende å se!

BMW-1-Series-Sedan-spy-photos-750x500.jp

Endret av Marius2002
Skrevet

Da ble jeg plutselig med som tidtaker på en kveldsetappe i det nederlandske løpet wintertrial. Skulle vært med en 3.0 csl alpina men den dukka ikke opp. Det gjorde heller ikke en nordmann med BMW 2002 med m3 motor, han hadde fått en sladdende Volvo Amazon i fronten og herpa bilen :(

Skrevet

Jakthunder må også settes på plass og de liker ikke akkurat liker å bli avbrutt når de har los. Strupebåndet jeg bruker er heller ikke behagelig og fremkaller brekningsreflekser om jeg strammer lenge nok. Det er imidlertid er en vesens forskjell om man bruker fysisk straff mot hunden i en treningssammenheng på en måte som er konstruktiv og hensiktsmessig og uten å agere eller angripe hunden som følge av egne følelser. Å sparke en hund er et overgrep og er ikke greit.

Det er også forskjell på brukshunder og kjeledyr og hvilken psyke man vil de skal ha. En god jakthund er skjelden særlig barnevennlig.

Skrevet

Når man mister ett lite lokk som sitter på vindusvisker armen på sin 22 år gamle BMW, da er det greit å kunne dra rett til merkeforhandler å kjøpe nytt.

Det er virkelig en av fordelene med å kjøre BMW, selv ubetydelige små deler til gamle modeller er fortsatt å få tak ifra produsenten. Og prisen var 51,- :P 

Skrevet (endret)

Som dere ser mente E.C. at det er hardykoblingen min som er gåen. Når jeg først bytter denne, er det noe jeg bør bytte i samme slengen? Som er tilgjengelig på samme plass

Endret av Einarsson
Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive
×
×
  • Opprett ny...